autor:

Scattered Crowd - Tisíce balónků zobrazují prostor

kategorie:
Umění
publikováno:
počet komentářů:
0
Scattered Crowd - Tisíce balónků zobrazují prostor

 

Scattered Crowd je zhmotnění prázdnoty prostoru a lidských vztahů. Americký choreograf William Forsythe rozvěsil v impozantních budovách tisíce bílých balónků. Nevídaná prostorová instalace nechává diváka uchopit velikost prostoru, ve kterém jsou znázorněny lidské vztahy i svoboda.

Americký tanečník a choreograf putuje již několik let se svým projektem Scattered Crowd po světoznámých galeriích a muzeích. Začal v roce 2002 ve Frankfurtu a pokračoval přes Paříž a Vídeň až do Londýna, kde v roce 2009 představil prozatím poslední instalaci. Příští rok se putovní expozice vrátí zpět do Frankfurtu.

Scattered Crowd jsou tisíce bílých balónků, které se bez hnutí vznášejí a vyplňují majestátní prostory. Procházení mezi nimi je neopakovatelným zážitkem. Objekty dánlivě se vznášející v různých úrovních a vzdálenostech vyplňují všechen prostor kolem návštěvníků. Instalace podobného typu působí vždy velmi silným dojmem, protože podobná situace je nezvyklá a v přírodě se v žádné podobě nevyskytuje.

 

 

Díky projektu vznikla řada velmi poutavých fotografií, které v prostoru vyplněném balónky zachycují návštěvníky a jejich emoce. Balónky vytvářejí dokonalý prostorový efekt a divákům umožňují uvědomit si velikost prostoru, ve kterém stojí, protože zhmotňují prázdnotu. To je jedno z poslání výstavy, které vedle ztvárnění krajiny lidských vztahů a svobody autor používá jako inspiraci.

William Forsythe se narodil roku 1949 v New Yorku a je známý převážně díky své spolupráci se souborem Ballett Frankfurt. První zkušenosti s baletem a moderním tancem získal na floridské Jacksonville University, odkud jeho cesta vedla dál až na School of American Ballet v New Yorku. Následovala úspěšná kariéra tanečního choreografa a od roku 1981 pracuje na volné noze. Využil k tomu své vyhlášené pověsti a je tak i velmi úspěšný. Pod jeho jménem vznikla ve spojení se soubory v Mnichově, Londýně, Paříži nebo San Franciscu spousta hodnotné a oceňované práce.

sediva-cara

Scattered Crowd
© William Forsythe

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál