autor:

Rozhovor s Ismay Ozga o ilustraci, špercích a kočkách

kategorie:
Umění
publikováno:
počet komentářů:
0
Rozhovor s Ismay Ozga o ilustraci, špercích a kočkách

Ismail Ozga hl

sediva-cara

Ismay Ozga je mladá talentovaná britská umělkyně a ilustrátorka. Vystudovala moderní umění na univerzitě v Birminghamu. Kromě toho, že miluje knihy, má pravděpodobně největší sbírku různých magazínů a je také obrovským milovníkem koček. Ismail nám v rozhovoru prozradila, o čem snila, když byla malá, i to, kdo ji nejvíce inspiruje při tvorbě jejích ilustrací.

sediva-cara

Ahoj Ismay, prozraď nám ve zkratce něco o sobě. Kde si vyrůstala, studovala?

Takže, mám 25 let, pocházím z malého městečka v Británii, jmenuje se Worcester. Žiji zde celý můj život, ale umění jsem studovala na Birmingham City University, nedaleko od mého rodného města.

sediva-cara

Ismail Ozga 3

Je Worcester kreativní město? Dá se z něj čerpat inspirace?

Pokud mám být upřímná, Worcester není moc kreativní místo. Je to spíše město plné historických památek, což je opravdu skvělé. Vyplatí se vidět katedrálu, protože je krásná a jednoznačně taky Malvern hills, výhled z nich je nepopsatelný.

sediva-cara

Kdy si začala projevovat svou kreativitu?

Kreslila jsem pokaždé, když jsem mohla. Nepamatuji si přesně, jednoduše mě umění zajímalo. Když jsem měla volný čas, po škole nebo přes prázdniny, stále jsem kreslila. Ne vždy jsem však chtěla být umělkyní. Moje velká touha byla stát se oděvní designérkou. Zvykla jsem nakreslit kopy a kopy papírů dívek s krásným oblečením. Můj dědeček byl také umělec a zvykl mi říkávat jak správně vytvářet postavy, rysy obličeje a podobně.

sediva-cara

Kdy ses rozhodla, že umění je ta správná cesta, a že chceš být umělkyně?

Ve skutečnosti to pro mě nebylo rozhodnutí, spíše nějaký přirozený vývoj. Umění a být kreativní mě vždy zajímalo více než předměty ve škole. Popravdě jsem nejprve studovala sociologii, masmédia a fotografii, ale později jsem si uvědomila, že umění je ta správná cesta.

sediva-cara

Ismail Ozga 1

Přistup nám trošku svou práci. Na čem momentálně pracuješ?

Moje práce jsou převážně něžné a ženské, ale ne dívčí. Tvořím hodně portrétů, především žen. Momentálně jsem vytvořila ilustrace mužské kolekci oblečení pro španělský časopis DressLab, což bylo velmi příjemné.

sediva-cara

Spolupracovala si už s množstvím časopisů, módních značek. Která spolupráce ti dala nejvíc, kterou sis užila nejvíc?

Spolupráci s designérkou šperků The Vamoose jsem si velmi užila. Fotila jsem a ilustrovala několik kousků. Mám velmi ráda její design a spolupráce s ní byla skvělá.

sediva-cara

Jakou technologii používáš při tvorbě svých ilustrací?

Obvykle všechno kreslím "staromódní" tužkou na obyčejný papír. Pak je přescanuji a pomocí různých grafických editorů dotváří a upravuji.

sediva-cara

Ovlivňují ostatní umělci tvou tvorbu?

Můj nejoblíbenější umělec je Cy Twombly. Miluji jeho tvorbu. Vyzařuje z ní pocit svobody a je plná barev. Stejně jsem velký fanoušek Jamese Jeana a Krise Knighta, jejich práce jsou naprosto úžasné. Důraz, který kladou na detail, a celkovou krásu jejich prací skutečně obdivuji. Nemůžu však říct, že mě v mé tvorbě ovlivňují. Spíše jsou pro mě inspirací a samozřejmě i mnoho jiných umělců.

sediva-cara

S tvojí kamarádkou Naomi jste si přednedávnem založili značku Paper and Chain. Kde vznikl nápad otevřít obchod s handmade šperky?

S Naomi se znám více než dvacet let a vždy jsme měli chuť udělat něco společně. Chtěli jsme vytvořit šperky, které bychom chtěli nosit i my a jejich cena byla přijatelná. Takže v listopadu loňského roku jsme si otevřeli náš online shop a jsme vděčné za podporou a úspěch, se kterým jsme se od té doby setkali. Je to opravdu vzrušující a nepopsatelné.

sediva-cara

Proč právě název Paper and Chain?

Jméno nás má reprezentovat - takže je to o materiálech, které používáme při naší práci. Já jsem Paper (papír) a Naomi je Chain (je šperkářka, takže proto řetěz).

sediva-cara

Lidé, kteří tě znají, vědí, že si velká milovnice koček…

Ano, ano, mám dvě kočky - chlapce, který se jmenuje Gus a dívka Ruby. Miluju je! Gus je velký, přátelský a dosti hlučný a Ruby je malinká, tichoučká a hrozně milá. Gus je bílý a Ruby černá a miluju, když se k sobě tulí jako jing a jang.

sediva-cara

Ismail Ozga 2

Umění se věnuješ poměrně dlouhou dobu. Jakou radu by si dala začínajícím umělcům.

Nevím, jestli jsem dostatečně "kvalifikovaná" dávat rady. No pokud už bych měla dát radu, pokud se jedná o kreslení a malování, tak jednoznačně praxi dělá z člověka mistra a proto musí být vytrvalý. Nebojte se! Pokud vytvoříte něco, co se vám nelíbí, nezahazujte to. Každý nějak začínal, stačí jen čas a vytrvalost.

sediva-cara

Kde se vidíš o takových deset let?

Doufám, že budu dělat to, co mám ráda - doufám, že se Paper and Chain bude dařit tak dobře jako dosud, a že já budu tvořit tolik, kolik budu moci - pro práci a pro potěšení.

sediva-cara

Ismay Ozga

klikáním na obrázky si prohlédněte galerii
© Ismay Ozga, Paper and Chain

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál