autor:

Ondrash: akvarelové tetovaní

kategorie:
Umění
publikováno:
počet komentářů:
1
Ondrash: akvarelové tetovaní

Tetování, jako všechny činnosti, které vykonává člověk, podlehlo v průběhu věků značnému vývoji. Lidé zdobí svá těla tetováním už tisíce let. Jedna z nejstarších mumií, na níž bylo nalezeno "tetování", byla objevena počátkem 90-tých let, a její věk byl odhadnut na více než 5 tisíc let. Funkce a význam tetování se od té doby samozřejmě výrazně změnili. Obvykle vyjadřovalo určitý status, příslušnost k jisté skupině, někdy mělo terapeutický charakter, sloužilo jako trest, zobrazovalo vyznání lásky, víru v určitá božstva...

 

ondrash 2

Více než kdy jindy má však dnes tetování charakter módního doplňku, a mnohem intenzivněji vyjadřuje styl a estetické preference jeho nositele. Tetování změnilo i svou formu. Technologické možnosti jej posunuly úplně jinam, než kde bylo ve svých začátcích. V dnešní době není problém vytvořit tetování, které je realistické, věrné své předloze, i tetování abstraktní, které absolutně boří naše představy o tom, jak by mělo tetování vypadat. Přestává se jednat o "řemeslo" a stále více tatérů si dává status umělců. Množství z nich přichází z uměleckých kruhů, nebo mají výtvarné vzdělání. Několik takových pracuje i v České republice, a daří se jim stále více vyčnívat z davu.

 

"Narodil ses jako originál, neumírej jako kopie "

 

Jeden z nich si říká Ondrash, žije a pracuje ve Znojmě, a věnuje se primárně právě tetování, které není zcela konformní. Jeho práce byly vidět před několika lety, tehdy ještě na živější, plně fungující sociální síti Myspace. Jako každý umělec i on s přibývajícími lety měnil rukopis a vytvářel si vlastní styl. Právě díky němu se mu podařilo dostat do tatérské elity v Česku i na Slovensku, a kdo ví možná i v Evropě.

 

tatér Ondrash, vlastním jménem Ondřej Konupčík

 

Ondrash, vlastním jménem Ondřej Konupčík (* 1984), studoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně design obuvi a později oděvu. S tetováním začal v Přerově pod vedením tatéra Fuťi (Vladimír Futák) z Knockout Tattoo. Výuka se nesla v duchu čistého punkového DIY, a zatím šlo jen o přivýdělek při studiu. Na plný úvazek se tetování začal věnovat až po přestěhování se do Znojma, kde tetuje i v současnosti. Ondrash a jeho práce jsou snadno rozpoznatelné. Pro spoustu lidí je to tetování, s jakým se ještě v životě nesetkaly. Malování na kůži. Tatér, který svůj strojek a jehly používá jako štětec, a lidskou kůži jako plátno. Výsledky jsou více než překvapivé, a rozdíl mezi návrhem malovaným akvarelem a konečným tetováním jsou opravdu minimální. Samozřejmě se věnuje i jiným druhům tetování, ale v poslední době pracuje více nebo méně pouze na tetováních, které jsou mu blízké, a které sám navrhl.

Ondrash se v současné době věnuje tetování takříkajíc 24 hodin denně. V jeho práci je vidět neskutečné zanícení a obrovský progres (jak umělecký, tak i technický). Pokud chce být umělec zapamatovatelný a snadno odlišitelný od ostatních, musí přinést něco nového. A tetování je ideálním prostředkem. Má sloužit jako demonstrace schopností a estetického cítění tatéra, ale hlavně jako vyjádření osobnosti jeho nositele. Je to něco, co si neseme s sebou celý život, a s největší pravděpodobností si to vezmeme i do hrobu. Velmi jasně to vyjadřuje motto, které se objevilo na tričkách, která pro Ondrashe navrhl Luka Reveur: "Narodil ses jako originál, neumírej jako kopie ".

 

Galerie tetování by Ondrash
fotografie © Ondrash

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist