autor:

Obrazy krutosti bratří Chapmanů v pražském Rudolfinu

kategorie:
Umění
publikováno:
počet komentářů:
1
Obrazy krutosti bratří Chapmanů v pražském Rudolfinu

S počátkem října byla v pražském Rudolfinu zahájena výstava Slepý vede slepého, jež svou tématikou volně navazuje na úspěšné expozice Dekadence now či Tak pravil LaChapelle, a jež prezentuje přes dvě tvůrčí dekády britských umělců Jakea a Dina Chapmanových.

Stěžejním námětem této dvojice, ať už jde o instalace nebo legendární plastiky, je především neutuchající lidská krutost, jež zůstává neměnná napříč věky i prostředími. Syrové malby asociují hrůzné zpovědi z koncentračních táborů, tradiční africké sošky v kombinaci s fastfoodovými produkty apelují na současný konzum, figuríny tlejících nacistů a méněcenných dětí pak zrcadlí zlo a zvrhlost v každém z nás. 

 

Umělecká činnost bratří Chapmanů je ryzí ukázkou současné dekadence. Nesnaží se prvoplánově šokovat ani pokrytecky moralizovat, jen s pomocí nadsázky a pokřiveného humoru reflektuje vývoj společnosti, její potřeby a fetiše, které okázale maskuje nabubřelou morálkou a arogancí. Pakliže přistoupíte na jejich hru zcela otevřeně a bez předsudků, zanechá ve vás tato bizardní, snová, krutá realita nebývalý kulturní (a morální) zážitek.

 autor fotografií: Ludvík Píza

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist