autor:

Moebiův fantastický svět

kategorie:
Umění
publikováno:
počet komentářů:
0
Moebiův fantastický svět

Moebiův fantastický svět hl

sediva-cara

Komix už dávno není tím, čím býval kdysi. Kde jsou ty časy, kdy se děti dychtivě vrhaly na každé nové vydání svého oblíbeného Šerifa, Supermana, či jiného neohroženého hrdiny a ulítávaly si na příbězích jejich animovaného vesmíru. Dnes si už většinou pod komiksovým fanouškem představíme jen obtloustlý zakomplexovaný případ, žijící ve své garsonce, jen pro svou papundeklovou Catwoman.

Tento francouzský komixový umělec, jeden z nejinovativnějších ve svém fachu, původně pracoval jako ilustrátor v reklamním a módním průmyslu. Zde však pochopitelně nemohl naplno využít všechny myšlenky, které se mu v hlavě nekontrolovatelně rodily. Možná to bude i oblibou v experimentování s drogami a různými New Age filosofiemi, kterým věnoval během své kariéry dostatek prostoru. V každém případě ho inspirovaly k tvorbě až surrealisticky pojatých komixů, které zaznamenaly mezinárodní úspěch.

 

 

Fantazie ho unášela celý jeho život, více než 50 let pracoval pod různými pseudonymy jako by se chtěl ztotožnit s jakýmsi imaginárním tvorem a utéct tak svému vlastnímu egu. "Moebius" mu však nejvíce přirostl k srdci a tak ho znají například v Japonsku, kde spolupracoval s manga umělci, nebo i v USA, kam se jeho vliv dostal až k největším fantasy trhákům. Jednoduše řečeno - Hollywoodské sci-fi by bez něj nebylo tím, čím se stalo - Vetřelec, Tron, nebo Pátý element by se asi nestaly těmi kultovními snímky jakými jsou dnes.

Na papíře však prorazil svým prvním anti-hrdinou, pistolníkem Mikem Blueberrym, který se potuloval krajinou a když bylo potřeba, směle uprchl před každým nebezpečím. Nastolení spravedlnosti a morálky přenechal Moebius jiným, "vždy připraveným" a dokonale nudným konkurenčním hrdinům. Jeana Giraud prostě stvořil dokonalý únikový prostor nejen pro sebe, ale i pro všechny dobrodruhy směle se vrhajících na cesty do neznáma své fantazie.

sediva-cara

Moebiův fantastický svět
autor ilustrací: Moebius (Jean Giraud)

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál