autor:

Londýnské graffiti v ohrožení

kategorie:
Umění
publikováno:
počet komentářů:
0
Londýnské graffiti v ohrožení

Při procházkách po londýnských ulicích mohou návštěvníci jen stěží uvěřit tomu, že kamkoli se hnou, jsou rázem obklopeni atmosférou street artu v podobě všudypřítomných graffiti. Z větší části jsou tato graffiti vytvořená světově známými street artisty. Od Banksyho přes Invadera až po Gold Peg.

Vítejte východně od centra Londýna ve čtvrti jménem Shoreditch. Shoreditch jakožto nejneobvyklejší a nejvýraznější místo Londýna je proslulé 90. lety jako centrum průmyslu, především módního. V této době se tu realizovalo mnoho street artistů, kteří se řídili nepsaným pravidlem: čím agresivnější styl, tím lepší. Najdeme zde stovky graffiti. Ne nadarmo je toto místo srovnáváno s Berlin Mitte nebo New York’s Lower East Side.

Dnes se toto místo stává oblastí spíše přitahující majetné osobnosti. Čtvrť bohatá na kluby, módní obchůdky a galerie prochází modernizací, četnými rekonstrukcemi a stavbami bytů. Graffiti tím velice trpí a mnoho z nich už nikdy neuvidíte.  Místní obyvatelé se však ze všech sil snaží zachránit, co zbylo. Například dílo světově ceněného street artisty Banksyho. Graffiti jsou zde pod přísným dohledem. Při zdejších prohlídkách s průvodci si můžete tyto originály prohlédnout.

 

Granja 1

Street artista Malarky z Londýna říká na účet East London: „It‘s a crazy place different to the rest of London when I go there I feel like in on Holiday.“

 

Granja 2

Český street artista Jan Kaláb také známý pod přezdívkami Point nebo Cakes. Jeden z prvních autorů plastikových 3D graffiti na světě.


Granja 3

Granja 4

Granja 5

Shoreditch přitahuje jak turisty, tak alternativní typy lidí.

 

Granja 6

Steve Powers známý také jako Espo popisuje své graffiti jako veřejnou službu.

 

Granja 7
Banksy, pseudonym anglického street artového umělce, jehož díla jsou satirická a nesou politické či kulturní poselství.

 

Granja 8

"His Master’s Voice" od Banksyho doplněný bazukou.

Granja 9

Další umělecký kousek Banksyho.

Granja 99

Spekuluje se, že graffiti Amy Winehouse je další prací Banksyho.

Granja 98

Granja 77

Dscreet je street artista z Austrálie žijící v Londýně. Sova je jeho podpisem, symbolický komiks jím vytvořený.

Granja 76

Autorka a fotografka tohoto článku před graffitim Dscreeta.

 


Granja 765

Boj mezi Star Wars postavami Luke Skywalker a Darth Vader od francouzského street artisty jménem Invader převzané ze světově známé arkádové hry Space Invaders, která ho inspirovala pro modelování ikonických mozaikových obrazů.

Granja 54

Často najdeme práce, na kterých se podílí jak autor tohoto graffiti Mighty Monkey, tak společně se Sweet Toof, Malarkey, Gold Peg nebo Rowdy.

Granja 678

Zde je krásný příklad spolupráce street artistů Sweet Toof a Rowdy.

Granja 78

Karol

Italský street artový umělec Matlakas, skutečným jménem Riccardo Attanasio, vytvořil nový jedinečný styl inspirovaný kaligrafiemi a japonskými formami a styly.

Karol 2

V Shoreditch se nachází nespočetně mnoho alternativních obchůdků s módou a stejně tak nemálo galerií.

Autorčin Instagram můžete sledovat ZDE

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál