autor:

Sny o New Yorku: Zády ke stereotypům

kategorie:
Living | bydlení
publikováno:
počet komentářů:
1
Sny o New Yorku: Zády ke stereotypům

Sny o New Yorku: Zády ke stereotypům hl

sediva-cara

New York je velkolepou kapitolou architektury a nabízí celou řadu pohledů na jeho zástavbu. V minulém díle byla řeč o bytovém domě na Manhattanu, ty tvoří většinu jeho zástavby a proto se jim budu věnovat i dnes. Staré bytové zástavbě se přezdívá brownstone a zahrnuje i honosné řadové domy, které najdete ve všech čtvrtích New Yorku. Vzhledem k tomu, že bydlení v takových domech je výsadou hlavně movitější vrstvy, dostává se některým nákladných rekonstrukcí. Je tedy zajímavé sledovat, zda se majitel rozhodne pro klasickou koncepci, nebo půjde vlastní cestou.

lomena cara horni
Brownstone je přezdívka typických městských domů, které tvořily převážnou většinu bytové zástavby New Yorku. Vznikaly hlavně mezi lety 1870 a 1930, během prudkého rozvoje města a jejich přezdívka je odvozená od zbarvení cihel, ze kterých jsou postavené. Většinou se jedná o prostorné domy s typickým kamenným schodištěm a předzahrádkou se vstupem do suterénu. Označení však zahrnuje i klasické bytové domy s požárním schodištěm, tak jak je známe z filmů a seriálů. Podobnou zástavbu najdeme i v Bostonu nebo Chicagu.

lomena cara spodni

Z tohoto důvodu jsem vybral dům, který je naprostým opakem stereotypu. Jedná se o přestavbu městského domu z dílny Peter Gluck and Partners. Studio navrhlo městský dům, který se staví k ulici zády, a přesto jí ze sebe dává to nejlepší.

Tím je originální fasáda, tvořená bílou plochou plnou nefunkčních otvorů velikosti cihly. Nefunkční jsou proto, že jsou neprůsvitné a tak slouží jen jako dekorace. Pouze v noci lze vidět, že v každém patře prosvítá několik skupin otvorů, které fungují jako dodatečný zdroj světla v interiéru. Po okrajích fasády jsou dva prosklené pruhy, které však esteticky doplňují hlavně interiér domu.

Sny o New Yorku: Zády ke stereotypům 6Za touto fasádou je totiž velkolepá knihovna, která prostupuje všemi patry domu a je přístupná přes schodiště. To je samo o sobě doslova delikátní. Schody z masivu jsou lemovány zábradlím, tvořeným skleněnými deskami ze silného a pevného skla. Schodiště a knihovna jsou zde dominantní a jsou umístěny v otevřeném prostoru, který je dělen pouze mezipatry. Obytná část domu je situována do vnitrobloku a je velkoryse prosvětlená. Celou fasádu tvoří krom oken jen mléčné sklo. V přízemí, kde se nachází jídelna a kuchyně, je vyšší strop a vstup na zahradu. V každém patře se nachází obytné místnosti, které jsou krom vkusně zařízených interiérů standardní.

Dům se svým vzhledem decentně odvrací od ulice i sousedů, aniž by nějak kazil ráz zástavby. Může si dovolit být extravagantní, aniž by musel omezit svou funkčnost. Je to velmi netypická realizace, která vyniká mezi klasickou architekturou New Yorku.

sediva-cara

Dům, který se odvrací zády ke stereotypům.
lokalita: New York
architektura, design interiéru: Peter Gluck and Partners

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist