autor:

Sny o New Yorku: Seagram Building

kategorie:
Living | bydlení
publikováno:
počet komentářů:
1
Sny o New Yorku: Seagram Building

Sny o New Yorku: Seagram Building

sediva-cara

Silueta ostrova Manhattan je už po desítky let snadno rozpoznatelná. Mrakodrapy jsou spjaty s jeho nejslavnější érou, která, doufejme, stále trvá. Ty nejznámější z nich jsou jako otisk, který nelze s ničím zaměnit. Některé jsou notoricky známé, některé jedinečné. Jeden z těch jedinečných stojí na rohu Park Avenue a 35. ulice a jeho autorem není nikdo jiný než sám Ludwig Mies van der Rohe. Vytvořil Seagram Building, budovu tak významnou, že posunula hranice architektury, přinesla nové stavební postupy a dokonce zapříčinila změny v newyorském stavebním zákoně.

 

Zbožňuji momenty, kdy ve velkých městech hledám určité místo a postupně stoupá moje nadšení. Je to tím, že už je cíl na dosah, ale já ho stále nevidím. V přírodě se vám to nestane. Vrcholek, ke kterému míříte, vidíte na hony daleko, stejně tak jako zámek, který má kolem sebe kilometry parků a zahrad. Jenže džungle velkoměsta dokáže zakrýt i tak velkolepou stavbu, jako je 157 metrů vysoký mrakodrap ze skla a ocele.

 

tumblr_m3xpskwXix1qmwtaho1_500

 

Ludwig Mies van der Rohe dokázal jako první realizovat čistou myšlenku jeho funkcionalismu a vytvořit na Manhattanu mrakodrap, který si svou promyšlenou a pevnou strukturu nechává pro sebe a halí ji do noblesní skleněné fasády. Ta je unikátní v tom, že všechny její tabule jsou tónovány bronzem. Seagram Building tak získal nový a luxusní nádech, který je i po více než 60. letech od dostavby jasně znatelný. Byl to nejdražší mrakodrap, který do té doby na Manhattanu stál.

Vystoupil jsem z metra u Madison Avenue a vydal se hledat restauraci Brasserie. Prý by se mi měla líbit, protože je něčím unikátní. Nebyl jsem si jist, zda se můj kolega trefí do mého vkusu, ale nic jsem nenamítal. Z lásky k angličtině jsem dal před navigací přednost kolemjdoucím. Kupodivu hned první člověk tušil, o čem mluvím a poslal mě rovnou za nosem a doprava. Uposlechl jsem a hned na dalším rohu se mi naskytl impozantní pohled.


5790992181_ea93b0010c_b


Dům navíc jako jediný nabízel pronájem kanceláří, jež měly okna od podlahy ke stropu. Nyní už známý obrázek businessmana s podobným výhledem na Manhattan byl v roce 1958 něčím naprosto nevídaným. Architekt také nezvykle využil pozemek, na kterém mrakodrap stojí. Je odsunut od ulice o 90 stop a je před ním žulou dlážděné náměstí. Díky tomu lze jasně pozorovat lidi proudící dovnitř i ven z budovy, namísto toho, aby jen „zapadli“ do dveří přímo z ulice.

Restaurace byla přímo v Seagram Building, která mě zaujala na fotografii v kolegově kanceláři. Návštěva Brasserie byla jednou z mála příležitostí, jak budovu vidět zevnitř. Přešel jsem ulici a ocitl se na náměstí, které jí drželo dál od ruchu ulice. Některá okna žlutě svítila a já tak trochu záviděl každému, kdo má ten pohled jako náplň každého rána. Chvíli jsem se ještě díval a pomalu kráčel k vestibulu.


1273456972-lobby1

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Ano - kvalita nepotřebuje reklamu,velká písmena a blýskavé nápisy či neony - je vidět a cítit

      0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist