autor:

Sny o New Yorku: Garsonka na Manhattanu

kategorie:
Living | bydlení
publikováno:
počet komentářů:
2
Sny o New Yorku: Garsonka na Manhattanu

bydlení v newyorku 1 hl

sediva-cara

Život v New Yorku je snem mnoha z nás. Vidět ulice slavného města z vlastního okna a zažít jeho každodenní ruch. I když je známo, že sehnat byt za rozumnou cenu je zde složité, je tu skoro 5% bytů volných. Pokud slevíme z požadavků na výměru bytu, nabízí se velká příležitost. Studio JPDA totiž dokazuje, že na proporcích bytu nezáleží tolik, jak by se mohlo zdát. Stačí jen najít byt v jedné z pěti městských částí, Manhattanu, Brooklynu, Queens, Bronxu či Staten Islandu a začít si plnit sny.

lomena cara horni
Nejčastěji skloňovaný Manhattan je nejhustěji osídlenou a nejlukrativnější městskou částí. V New Yorku je 33% bytů s regulovaným nájmem, což bydlení přibližuje běžným lidem. Na Manhattanu je však větší podíl bytů v osobním vlastnictví. Za byt, o kterém se dnes bavíme, zaplatíte přibližně jako za velkorysé 3+1 na Praze 1.

lomena cara spodni
Prvním interiérem, který představuje originální řešením bydlení v nejlidnatějším městě USA a kterým otevíráme seriál, je kompaktně řešená garsoniéra. Byt byl navržen studiem JPDA a nachází se ve čtvrti East Village, kterou tvoří několik ulic východní strany Manhattanu, 13 bloků od bytu seriálových Přátel.

I když se jedná o rekonstrukci, bourat nebylo zapotřebí. Celý byt a členění jednotlivých prostorů je vyřešeno monolitickou vestavbou. Ta v sobě ukrývá plnohodnotnou kuchyň, sprchový kout, ložnici a skutečně nekonečnou škálu úložných prostor. Vestavba vyplňuje pouze polovinu bytu, ta druhá je určena pro návštěvy a hlavně pro práci. Decentní pohovka a pracovní stůl s bílým koženým křesílkem se doplňují s bílou stěnou, plnou úložných prostor. Její lesk dodává pocit prostornosti a napomáhá prosvětlení místnosti. V největší míře je zde použito dubu. Kvalitní a tvrdé dřevo koresponduje s potřebou precizního zpracování všech částí vestavby. Jeho barva je v kombinaci s bílou lesklou stěnou velmi příjemná a dodává bytu vzdušnost.

Za East Village Studio získalo JPDA cenu AIA Small Projects Award 2010. Z obyčejného New Yorského bytu se totiž podařilo vytvořit skutečně unikátní prostor. Celá realizace byla velmi kladně hodnocená a našla si své obdivovatele. Umím si představit, že pro mnoho lidí znamenal oživení jejich snu o životě v New Yorku, který do té doby považovali za nedosažitelný a získali představu o možnostech tohoto města.

sediva-cara

Garsonka na Manhattanu Manhattanu od studia JPDA
lokalita: East Village, New York
design interiéru: Studio JPDA (Jordan Parnass Digital Architecture)
fotografie: Frank Oudeman, Sean Karns

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


2 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist