autor:

Unikátní kniha Jana Škopa snoubící fotografii a poezii je na světě

kategorie:
Knihy | literatura
publikováno:
počet komentářů:
0
Unikátní kniha Jana Škopa snoubící fotografii a poezii je na světě

Právě vychází jedinečná publikace „0“, která kombinuje výtvarnou fotografii s přední českou poezií. Jejím autorem je mladý umělecký fotograf Jan Škop, který v knize představuje to nejlepší ze své čtyřleté fotografické cesty. Fotografie jsou doplněny o básnická díla oceňovaných českých básníků, kteří je obohatily o své osobní reakce. Křtít se bude tento pátek 20. června na Náplavce (TADY).

 

Knižní debut Jana Škopa představuje dialog vizuálního umění s jazykovým světem. Vizuální stránka se střetává s textovou v podobě básní předních současných mladých básníků jako je Jan Těsnohlídek, Janele z Liků, Jonáš Hájek, Petra Strá, Jana Orlová, Jaroslav Žváček, Milan Urza, Vratislav Maňák nebo Marta Veselá Jirousová.

Většina autorů je narozena po roce 1980, včetně autora fotografií. Básníci se nechali fotografiemi inspirovat a vést, a vytvořili tak textovou reakci na svůj osobní vizuální vjem. Jde o emotivní záznamy pocitů, které jsou vytvořené inscenovanou a výtvarnou fotografií. Na ní je zajímavé, že nejde jen o zmražení okamžiku. Kniha se tímto přístupem snaží vytvořit novou formu komplexního díla, kdy se překrývající umělecké formy navzájem doplňují, a vytvoří tak nové emotivní světy.

 

„Fotoparát používám jako štětec, pomocí kterého na bíle plátno nanáším střípky výsledného obrazu. Nechci jen zaznamenávat svět kolem sebe, ale snažím se zobrazit své osobní niterné pocity a emoce, ukázat to, co nevidíme běžným okem.

Každý divák je pak nucen ke zcela individuálnímu vnímání a interpretaci fotografií. Chci aby při zhlédnutí jedné mé fotografie tisíci lidmi, vzniklo tisíc fotografií,” shrnuje svůj postup a filozofii Jan Škop.

 

Křest knihy proběhne tento pátek v (A)void Café (TADY) na pražské Náplavce, během večera bude probíhat autorské čtení básní a na závěr zahraje také živá kapela. Kmotry knihy se stali Matěj Chlupáček a Mike Samir, kteří nedávno vydali celovečerní film Hany, který se v některých momentech prolíná s tvorbou Jana Škopa.

 

Autor fotografií: Jan Škop

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál