autor:

Rozhovor s fotografkou Kateřinou Novákovou

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
4
Rozhovor s fotografkou Kateřinou Novákovou

Kateřina Nováková je fotografka žijící v Paříži, o jejíž práci byste měli vědět. Sledujte její blog ZDE a skvělý foto-deník ZDE )

"Původem jsem z Prahy. Krátkou dobu jsem žila ve Švýcarsku, ale teď žiji už přes pět let v Paříži a vracet se do Čech jsem v plánu nikdy neměla. Na otázku, kolik je mi let, zásadně neodpovídám. Je to tajné. Posledních několik let jsem pracovala jako art director na velkých projektech pro největší, převážně kosmetické značky. Byla to krásná práce a dlouho mě těšila, než jsem začala mít potřebu něco vytvářet sama.

Velké firmy prahnou po vašich nápadech, ale výsledek pak po schválení vypadá víceméně jako reklama z minulého roku. Rozhodla jsem se opustit skvělé zaměstnání a začít zase od začátku. Začít fotit. Bude tomu rok a ještě pořád tuhle velkou životní změnu vstřebávám. Většinou na konci měsíce, když mi dojdou peníze."

 

 

"Proč Paříž? Ono pro to, čím se zabývám, je lepší jakékoli zahraničí. Pracovat v Paříži pro Dior bylo lepší než by to bylo pro jejich pražskou pobočku. Vést módní časopis bylo také pestřejší v Paříži než dělat takovou práci v Čechách. Prosadit se v Paříži jako fotograf je také hodnotnější. Pro mě ano. Ale párkrát do roka si zajedu do Prahy vyfotit holky – je to s nimi často snazší než s modelkami jiných národností v Paříži. A vůbec, Češky jsou přece prima."

 

 

"Často se také fotím sama. Nemám ale žádné ambice být modelkou, to rozhodně ne. Tím se zviditelnit nechci. Fotím se buď z nouze – když dojdou ženský :) nebo když jsem ješitně přesvědčená, že jedině když si to celé udělám sama, bude výsledek vypadat přesně tak, jak si ho představuji."

 

 

Kate 2

 

"Fotit se snažím spíš s nemodelkami. Nemám ráda klasické fashion pózy, které má většina modelek naučené. Oproti tomu skutečně dobrá modelka umí cokoli, i si ze sebe udělat legraci. To je pro mě důležité a takové modelky mi rozhodně nevadí. Většina slečen, se kterými jsem fotila, je šílená. S šílenkyněmi je největší sranda."

 

Kate 3

Kate 4

Kate 5

Kate 6

Kate 7

Kate 8

 

"Líbí se mi, když si ženská sama ze sebe dovede dělat legraci. S takovými, co to neumí, se mi pracuje špatně. Nerozumíme si. Nemám ráda ženy, co samy sebe berou příliš vážně. Myslím, že se mi ještě nestalo, abych fotila slečnu v situaci, která by jí byla úplně cizí. Ať už dělá cokoli, vždy ji to v něčem vystihuje. “Používat”  modelky jako loutky v konceptu, se kterým nemají nic společného, mě nebaví.

Na závěr už bych se jen chtěla omluvit mamince, že jsem se ofrnila nad Českou republikou (není to docela tak), a pozdravit tatínka. Tati, ahoj."

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


4 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist