autor:

Odd bodies: oslava ženské krásy z objektivu Peter van Stralena

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
0
Odd bodies: oslava ženské krásy z objektivu Peter van Stralena

Peter van Stralen fotografie

Peter van Stralen je nizozemský fotograf, který nafotil výtečnou sérii tak trochu zvláštních aktů. Sám autor je označuje jako tanec v Zenové zahradě. Když se podíváme na fotografovy oficiální stránky, zjistíme, že na originální studii ženského těla je založeno celé fotografovo portfolio. Zajímavý je proto i samotný vývoj tohoto ojedinělého projektu, který je záležitostí přinejmenším dlouhodobou. Peter van Stralen uvádí jako první článek dlouhého řetězce svá studia na Academy of Arts v Arnhemu. Zde se podle svých slov naučil dívat se na věci z různých nových úhlů.

predel-dekor

Jakmile se naučil tuhle důležitou věc, školu opustil a dal se do studií fotografie na Business School of Photography. Po jejím dokončení se na pár let zavřel do temné komory a experimentoval s chemikáliemi, filmy, fotografickými procesy, osvětlením a kompozicí. Jeho téma bylo vždy nějaký druh zátiší, které vytvořil z věcí, které kolem sebe našel. Výsledek byl poněkud hrubý a naivní, ale taková je cesta k úspěchu. V této době také organizoval semináře pro skupinku mladých amatérských fotografů. Díky svým známostem na Academy of Arts jim zajistil focení na místní Dance Academy. A v té chvíli nastal zlom v jeho kariéře. Byl zde naprosto uchvácen způsobem, jakým tanečnice kombinují svoji sílu s elegancí, a atmosférou plnou krásy a půvabu. Sám k tomu vtipně podotýká: ,, Protiklady se přitahují; sám sebe totiž nepovažuji za elegantního či krásného, a rozhodně neumím tančit. Proto je oslovil, jestli by mu pózovaly nahé.

Ze začátku bylo vše pečlivě připravené, naskicované detail po detailu, a do obrazu byly zakomponovány rekvizity pro jeho oživení. Nebylo to ovšem ono, a proto se pomalu z jejich focení stala improvizace bez předchozích příprav, kdy mohli spontánně reagovat na všechny podněty. Dále byly vypuštěny všechny názvy, popisy a zápisky o všech fotografiích, každá měla jen sériové číslo. Tak se Peter van Stralen dopracoval až k velmi důležitému zjištění, které je cestou k úspěchu každého ambiciozního fotografa. Nejlepší fotografie jsou ty, které nepotřebují popis, nebo vysvětlení. Interpretace by měla být ponechána na divákovi.

Z focení se stal téměř organický proces: jeden snímek automaticky evokuje další. A aby se vyhnulo všem trendy, či módním konotacím, začal Peter van Stralen opouštět od všech detailů, až skončil u jednoduchého bílého, nebo černého pozadí. Výsledkem je čistá forma, kterou vidíme teď. Není to tak surové a erotické, jako spíš abstraktní a krásné.

Tagy: akt fotografie

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál