autor:

Martin Faltejsek: fotografie

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
3
Martin Faltejsek: fotografie

Martin Faltejsek: fotografie hl

sediva-cara

V dnešní době kdy je „fotografem“ téměř každý, je docela těžké se prosadit, o tom ví své i Martin Faltejsek. Jeho první výtvory vznikaly, když mu bylo 15let, brzy ale zjistil, že mu kompakt nestačí a hned po roce si pořídil první zrcadlovku. Nyní se blíží ke zkoušce dospělosti a jeho stránka čítá něco přes 1 700 fanoušků. Jeho nejoblíbenější tématem jsou portréty, při kterých si umí velice dobře pohrát se přirozeným světlem. Svůj ateliér zatím nevlastní a proto jeho fotografie vznikají v přírodě, kde také bere většinu inspirace.

sediva-cara

Martine, tvoje fotky už znám jen jako krásné a originální, prošel sis někdy tou fází „čmeláčků na kytičce“?

Nejdřív Ti chci poděkovat za kompliment :) Je to pro mě strašně důležité, když můžu dělat něco, co zanechává takovou kladnou odezvu. "Čmeláčci na kytičkách“? Nebudu lhát, ano prošel. Dle mého názoru je to celkem dost důležité, neboť když člověk začíná fotit, určitě hned neví, na co se zaměřit a co ho nejvíce baví. Já tohle období měl zhruba před třemi lety, kdy jsem začínal fotit kompaktem. Díkybohu má netrpělivost byla mocnější a od makra či podobných fotografických žánrů jsem upustil. Neodsuzuji je, ale mé nervy na to nejsou stavěné. A hledání svého stylu? Můžu říct, já se také stále tak nějak hledám.

sediva-cara

Když jdeš s někým fotit, už máš určitý nápad v hlavě co s ním nafotit, nebo tě to napadá až na místě?

Tohle je tak půl na půl. I když z větší části nápady vymýšlím předem, často vyjdu ven jen tak a domů se vrátím s kartou plnou fotek, o kterých jsem nikdy ani nepřemýšlel. Nejvíce se mi tak stává s autoportréty. Na normální, předem domluvené focení se sice "myšlenkově" připravuji, ale když to prostředí, ve kterém se má fotit ani neznám, spousta nápadů a myšlenek vzplane až na místě. Teď jsem si dokonce začal ty myšlenky a nápady čmárat/kreslit na papír. Donedávna jsem to sepisoval pouze jako text.

sediva-cara

Jak sháníš modely a modelky? Nebo se ti ozývají sami? A nedělá ti někdy problém komunikace mezi tebou a tím koho fotíš?

Jelikož bydlím v malém městě, situace je poměrně špatná. Není tu velký výběr lidí. Když mám určitý nápad na fotku a začnu hledat vhodnou osobu, často nepochodím. Pak si řeknu, že to vlastně můžu udělat sám a tak vznikne "úplně nechtěný" autoportrét. Stačí vidět rozdíl mezi nějakým větším městem a tím, ve kterém bydlím já (ať už lidé nebo lokace). Když už se někdo ozve sám, většinou to je člověk hodně vzdálený a vzájemné naplánovaní je celkem složité. Komunikace je jedna z věcí, na kterých budu pracovat ještě asi dlouhou dobu. Od mých začátků v ní vidím sice velké zlepšení, ale neustále je se co učit.

sediva-cara

Letos maturuješ, že ano? Kam se chystáš dál, co škola se zaměřením na fotku? Myslíš si, že je vzdělání ve fotografii důležité?

Ano ano, maturita se blíží. Nijak zbytečně to nehrotím, nejsem ten typ :) Chci zkusit jazyky, konkrétně angličtinu. Když jsem sjížděl seznamy VŠ, nikdy jsem nenarazil na nic uchvacujícího. Ale právě anglický jazyk by mě jako jeden z mála předmětů bavit mohl. Jelikož studuji informatiku v ekonomice, mnoho lidí se domnívalo, že půjdu na něco takového. To vůbec, matematika je zlo. Fotografickou školu jsem nakonec zavrhl. Byl jsem pro ni nadšený, dokonce jsem byl i na DOD na FAMU v Praze, ale později jsem si uvědomil, že to také není nic pro mě. Nemám rád přímý "diktát", hlavně ve fotografii. Bál bych se, že by ta přílišná umělecká tvorba začala mít dopad na mojí tvorbu. Neboli by mě zmutovala. Já umění totiž moc nerozumím a ani nechci. Baví mě to, co dělám. Ovšem vzdělání ve fotografii je určitě důležité. Teď mám na mysli technickou stránku. Bez znalostí toho, jak funguje clona, expoziční čas či ISO citlivost, bych asi neměl pěknou spoustu fotek. No, dále je hodně důležité umět a vědět jak pracovat se světlem, foceným objektem a prostředím. Post-processing neboli úpravy v PC tam patří také.

sediva-cara

Myslíš si, že k dosažení perfektních výsledků je důležité mít i perfektní přístroje?

Toto je hodně diskutabilní téma. Znám fotografy, co dokážou udělat super fotku s nejlevnější zrcadlovkou, ale také znám ty, kteří mají stroje za desítky tisíc a výsledky jsou neporovnatelné. Velkou roli tam hrají nápady. Jak jsem už zmínil předtím, je důležité se naučit pracovat se světlem a mít cit pro kompozici snímku. Já se striktními pravidly neřídím. Fotky dělám tak, jak je cítím, vidím nebo si je představuji. Určitě není důležité mít nejdražší vybavení. I když ve foto technice dražší znamená kvalitnější a pohodlnější, tak já osobně stále vzpomínám na moji první amatérskou zrcadlovku Sony, která produkovala úžasné barvy, a měl jsem z ní dlouhou dobu radost. Teď, po 2 letech neustálého snění mám konečně full-frame fotoaparát a je to úplně jiná liga, co se týče obrazové kvality a celkové ergonomie (kovové tělo, velký hledáček). Ale že by to hrozně moc ovlivnilo mojí tvoru, to si říci netroufám. Mé zlepšení určitě nezávisí 100% na technice. Hraje sice roli, ale práce s nápadem a světlem je důležitější.

sediva-cara

Používáš k úpravám fotek nějaké programy? Popřípadě jaké?

Používám. Upravování fotek je pro mě důležitá část celkového vzniku fotky. Nad úpravami strávím hodně času, hrozně mě to prostě baví. Pro vyvolávání RAWů používám Adobe Lightroom a pro úpravy Adobe Photoshop. Když fotky hromadně zmenšuji či dělám kompresi na web, používám Zoner Photo Studio.

sediva-cara

A poslední otázka: Prozraď, jak vypadá běžný den Martina Faltejska?

Jelikož jsem noční tvor, mám to v těchto studijních dobách těžké. Každé ráno nestíhám vlak, na který musím (doslova) běžet přes celé město, poté odsedět ve škole 6 nebo 7 hodin, jet zpět domů. Nic extra. Ale téměř každé odpoledne jsem tak ospalý, že si jdu lehnout a prospím ho celé, i když bych mohl něco dělat, jako třeba číst povinnou četbu. S časem jsem na tom docela špatně. Neumím si vše potřebné naplánovat. Spát chodívám okolo 2. hod nebo 2.30 hod ranní (někdy i dýl), vstávání v 6:20 mi zas tak velký problém naštěstí nedělá. Jednou se však budu divit…

sediva-cara

Martin Faltejsek: Fotografie

klikáním na obrázky si prohlédněte galerii
© Martin Faltejsek

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


3 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

 • Ahoj Nejdražší Zákazníci,

  Jedná se o jedinečnou příležitost, milost ve financování své potřeby v rámci svých činností, při zohlednění krize současná světová hospodářská. Jsme půjčovat peníze na všechny osoby, které splácet s úrokovou sazbou 3% sleva. email: abdulhamidfinance@gmail.com

  Dáme ji do všech oblastí
  S Pozdravem
  pan Abdul

    0   0 Nahlásit X Odpovědět
 • sbírka klišé. na některý zamindrákovaný český fakultě (ústí, zlín, famu) to bude stačit k přijetí.

    0   0 Nahlásit X Odpovědět
  • Pokud budete potřebovat naléhavou úvěr?

   * Velmi rychlý a okamžitým převodem na váš bankovní účet.
   * Splácení začíná šest měsíců po vás sháněla peníze na váš bankovní účet.
   * Nízká úroková sazba ve výši 3%
   * Dlouhodobý návratnosti (1-30 roky) dobu trvání.
   * Flexibilní podmínky poskytování úvěru a měsíční splátka.

   Obraťte se na právní a licencované úvěr společnosti povoleno rozdávat finanční pomoc pro jakékoliv zemi. Pro více informací a žádosti o úvěr teď kontaktovat prostřednictvím e-mailu: abdulhamidfinance@gmail.com

   My přizpůsobit strukturované finanční řešení pro vybrané skupiny klientů a investorů. Máme vynikající pověst pro poskytování prvotřídní finanční úvěrové produkty s výjimečné služby zákazníkům.

   Obrázky ve fóru jsou viditelné jen pro přihlášené. Přihlášení nebo Registrace.
     0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist