autor:

Lucie Kout: Precizní fotografka

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
0
Lucie Kout: Precizní fotografka

Lucie Kout hl

sediva-cara

Lucie Kout je jedna z těch fotografek, která má jednoznačně svůj styl. Je nejen aktivní fotografka, ale taky s manželem založila firmu. Vystudovala grafický design, ale přešla k fotografii a retuši. Mnohdy fotografuje i samu sebe, extravagantní a provokativní, výrazné líčení je na jejich fotografiích běžné. Čistá práce, která stojí na pevných základech. Jak ona sama říká: "Když máte pevnou vůli, nic vás nemůže zastavit.

sediva-cara

Lucie, jak dlouho fotografuješ?

Ahoj, fotit jsem začala zhruba před pěti roky. Jen tak, prostě zvědavost, zkusila jsem to a začalo mne to bavit.

sediva-cara

Kdy tě poprvé chytla touha něco vyfotografovat, a tys věděla, že je to to pravé, co bys ráda dělala?

To jsem si tak rok cvakala "jen tak", za mnou bylo i prvních pár zakázek a pak jsem si jednou takhle ve vaně řekla, že by nebylo od věci to začít brát vážně.

sediva-cara

Proč právě fotografie?

Asi to nebude prozaické, ale proto, že v tom mám lepší a rychlejší výsledky než v tradiční grafice. Takhle se cítím líp, ale klasickou kresbu a další techniky mám stále velmi ráda a občas si k tomu
odskočím si zarelaxovat.

sediva-cara

Jak dlouho trvá, než jsi s fotografií spokojená, od příprav až po post-produkci?

To je vážně různé. Záleží na tom, co se fotí, jaká postprodukce je pak potřeba. Někdy je to v rámci desítek minut, jindy hodin, dnů, týdnů i měsíce. Dá se říct, že průměrná doba na jednu fotku jsou tak 1-3 dny, pokud se nejedná o manipulace, tam se to může dost natáhnout.

sediva-cara

Jaké jsou tvé plány do budoucna na poli fotografie, nebo už jsou vyčerpané?

Já myslím, že jsem pořádně ještě ani nezačala :-). Rozhodně si chci nechat víc prostoru na vlastní tvorbu. Komerce to teď v poslední době trochu zazdila, každopádně si na ní nechci zkazit vkus. V plánu je trochu psaní o fotografování. Chci si udělat pro radost nějakou tu knížku ze svých fotek, pak to vypadá na charitativní kalendáře, budu pokračovat v započatých projektech a hlavně odretušuju to, co jsem si za poslední půlrok nafotila a neměla čas to upravit, třeba tam na mne čeká obsáhlý cestopis o Norsku. Hlavní je neztratit chuť dělat to, co mne baví.

sediva-cara

Proč mnohdy fotografuješ právě psy a ne třeba kočky?

Ty důvody jsou dva a jsou strašně snadné. Jednak pes je zvíře, které dokáže za kus párku pózovat a druhak nejsem "kočičí typ".

sediva-cara

Myslíš si, že je vzdělání ve fotografii důležité?

Možná tím někoho rozčílím, ale není… Papír sám o sobě nezaručí, že daná osoba má vkus a talent. Někdo chce být celý život hercem, kouká na velké hvězdy a nakonec sám odehraje jen malé štěky a ještě špatně. Znalosti potřebné k tomu, aby člověk dobře fotil, si může každý vygooglit a pak stačí fotit stylem "pokus-omyl" a to potřebné se časem nabalí.

sediva-cara

Co říkáš na uměleckou fotografii?

To je ta černobílá, rozmazaná a nahatá :-)? Já si myslím, že co umění obstojí v rámci času a nepotřebuje obhajovat. Sama rozlišuju fotky na líbí a nelíbí. Vzájemné poplácávání po ramenech neberu. Čecháčství a český evergreen modelka opřená o židli, na kolejích a ve slamáku v poli, jde s hraním si na umělce ruku v ruce.

sediva-cara

Existuje nějaká hranice, kdy už fotografie, není fotografií?

Asi nejsem ten pravý člověk na zodpovězení této otázky, protože jsem původně grafik. U mne účel světí prostředky a hranice tak ostře nevnímám.

sediva-cara

Myslíš si, že je drahá foto výbava podstatná, pro úspěch?

Pro úspěch je podstatný talent, drahá výbava může v práci hodně pomoci, ale když není nadání, nebude ani úspěch.

sediva-cara

Tvé fotografie jsou většinou pořizovány v ateliéru, proč právě tam a ne externě - venku?

Já fotím i venku, jen jsem neměla moc čas se těm fotkám věnovat a tím pádem dát i do portfolia. Miluju denní světlo, je to zase jiný typ práce. Chce to si to ošahat, stejně jako studiová světla. I ta následná digitální úprava je pak trochu jiná. Určitě nefotím jen studiově a naopak směřuju k tomu fotit víc na denní světlo.

sediva-cara

Vzkázala bys něco lidem, kteří by chtěli začít s fotografováním?

Snad aby zůstali sami sebou, pokud budou kopírovat, nikdy nebudou tak dobří, jako by mohli být, kdyby vsadili na vlastní názor.

sediva-cara

Co říkáš na české fotografické magazíny, myslíš, že je v nich plnohodnotný obsah, třeba i s ohledem na začátečníky?

Občas se někde slušný článek objeví, ale v rámci velkých vydavatelů jsou špatně nastaveny podmínky, které kvalitní dopisovatele odradí. Snad se již blýská na lepší časy, nechme se překvapit.

sediva-cara

Tvé vzory ve fotografii jsou?

Nemám vzory, jako autory mám ráda Milese Aldridge, Annie Liebovitz, Roberta Avedona, Helmuta Newtona, Sebastiã Salgada, je jich hodně. Tolik talentovaných lidí, to se ani nedá spočítat, natož vyjmenovat.

sediva-cara

Právě nyní máš rozdělanou nějakou práci?

Zrovna teď mám rozděláno tak asi 7-8 fotek, každá z jiné série. Ta, do které se pustím právě teď, je zrovna "psí", do knížky, kterou dělám o našem mladším psisku. Když jsem začala fotit, starší fena byla již dospělá, takže na knihu o ní nemám materiál, jaký bych si představovala. Doháním to s tou mladší.

sediva-cara

Co děláš, když nefotografuješ?

Většinou retušuji nebo jsem někde venku se psy, buď na procházce, na cvičáku nebo tak různě za dvou i čtyřnohými kamarády. Plně spadám do kategorie "švihlej pejskař".

sediva-cara

Lucie Kout: Fotografie

klikáním na obrázky si prohlédněte galerii
© Lucie Kout

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál