autor:

Jean Clemmer - francouzský avantgardní fotograf 60. let

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
1
Jean Clemmer - francouzský avantgardní fotograf 60. let

Fotím, fotíš, fotíme. Tak by mohlo znít heslo dnešní doby, kdy vlastnit nějaký ten digitální fotoaparát, nebo přinejhorším alespoň mobilní telefon se schopností vytvořit momentku je téměř samozřejmostí. Novodobá fotografie však zná své průkopníky a jedince, kteří vytvořili něco, díky čemu se alespoň na chvíli zastavil čas. Jedním z takových byl i pařížský fotograf Jean Clemmer (1926-2001).

lomena cara spodni

 

Na sklonku minulého roku proběhla v Londýně výstava mapující jeho dílo. Výstava s názvem Canned candies se konala ke 40.výročí kultovních aktů, poprvé představených v roce 1969 v Paříži pod názvem Nues. Clemmer byl 20 let osobním fotografem Salvadora Dalího a blízkým přítelem francouzského básníka, spisovatele, umělce a bohéma Jean Cocteaua. Kromě fotografie byl také malířem, hudebníkem a surrealistou. Nejvíce však proslul svými fotografiemi a erotikou nabitými akty.

Clemmerova smyslná fotografická studie ženského těla ze sedmdesátých let zachycuje jeho spolupráci s módním návrhářem Paco Rabanne, který byl postrachem francouzské módy té doby. Výstava na fotografiích zachycovala utopické sny té doby, prozkoumávající říše sci-fi, fantasy a pařížskou haute coutue šedesátých let. Fotografie zobrazující nahé modelky oblékající modely Paco Rabanne, symbolizují radikální kulturu sexuální svobody na vrcholu roku 1969.

Výstava Canned candies probíhala od 26. listopadu do 18. prosince 2010 v jedné z londýnských pop-up galerií v Soho. Pořádajícím byl Flash Project.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist