autor:

Fotograf, model a český selfiemaster Alan Homolka

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
2
Fotograf, model a český selfiemaster Alan Homolka

Alan Homolka pro nás fotil Worn Girl Niki a protože je zajímavou kombinací modela a fotografa, nikoli však v posloupnosti z modela fotograf, ale přesně naopak, rozhodli jsme se ho vyzpovídat, jak vlastně taková netypická kariérní cesta vypadala.

 

Čím si přál být malý Alan, když byl dítě?

"Malej Alan chtěl být ochránce zvířat. Nosit vysoký boty a pomáhat. Větší, ale pořád malej Alan, chtěl bejt voják, ale později zjistil, že je pacifista a nemá rád zbraně. A v sedmnácti, když mu máma koupila první fot'ák, chtěl bejt válečnej reportér. Což se mu nepodařilo, mimo několika demonstrací. A tak se stalo, ža je z něj fotograf a poslední rok a půl i model."

 

 

Jaká byla Tvá cesta k modelingu? Napadlo Tě to samotného nebo někdo někam poslal Tvé fotky? Byl jsi vždy trochu exhibicionista?

"Moje cesta k modelingu byla docela vtipná. Před rokem a půl jsem si kupoval košili a prodavačka se mě zeptala, jestli nedělám modeling. Tak odpovídám, že ne, ale že bych chtěl. Ona že je scoutka a že jí mám poslat svoje fotky. No a za týden jsem šel podepsat smlouvu do Bohemia Model Managment. Nikdy mě to samotnýho nenapadlo, ale kdyby z toho byly peníze, tak jsem si říkal, jo, proč ne.

Exhibicionista jsem až ted v posledních letech. Jsem jedináček a vždycky jsem byl spíš stydlivej a mlčenlivej, což si samozřejmě všichni vysvětovali jako aroganci. Tak se to snažím odnaučit a daří se mi to, aspoň myslím. Občas v klubu svlíknu i to tričko, no..." (smích)

 

 

Na který svůj modelingový job/focení jsi nejvíc pyšný?

"Asi na ten první - saka pro časopis ForMen. Bylo to první focení za prachy a byl jsem rád, že sem to zmáknul a že se to líbilo. Navíc to bylo někdy v listopadu, což pro mě bylo dost těžký životní období..."

 

 

Podíval ses na nějaká zajímavá místa díky modelingu/focení?

"Zatím nikam za hranice ČR, jen Budějovice, Ostrava. Ale i tak je to fajn, třeba do Ostravy bych jinak asi zatím nejel nikdy. Jsou tam super lidi. A fakt mluví jako Ruda. Aspoň ten taxikář co nás vezl ano."

 

Cesta od modelingu k focení proběhla jak?

"Bylo to opačně, já nejdřív začal fotit a až pak přišel modeling. Ale obory jsou to provázané, tak jsem rád, že to mohu kombinovat. Vím, co po svých modelech a modelkách chci a lépe to pak zvládnu, když zase fotí někdo mě."

 

 

Co musí mít někdo, koho fotíš, abys odcházel z focení s dobrým pocitem? Co u svých modelů/modelek hledáš a vyžaduješ?

"Musí mít hlavně rád sám sebe. Pak je to jednodušší. A já miluju zvláštnosti. Odstáté uši, velké rty, pihy. I jizvy. Miluju zrzky, ty jsou snad všechny krásné a sexy. A od modelek vyžaduju hlavně aby se fotit chtěly, aby chtěly fotku ode mě. A věřily mi. Pak je už skoro jasné, že jedna dobrá tam bude."

 

Studoval nějaký umělecký obor? Myslíš si, že je umělecké vzdělání pro dobrého fotografa důležité?

"Nestudoval jsem nic uměleckého. Studoval jsem toho hodně, ale nikdy nic nedotáhl do konce. Nemám v sobě nějak tu cílevědomost zvládnout i věci, který mě vůbec nebaví. Asi jsem prostě zjistil, že mě baví víc žít než studovat. A studovat nebo nestudovat fotografii, no to je otázka. Já myslím, že dobré to je, ale trvá pak dlouho najít si svůj styl, já už ho ve svých fotkách, myslím, mám. Lidi říkají, že moje fotky poznají, že to má rukopis. Takže já jsem samouk v tomhle. Knížky, sledování práce ostatních fotografů a zkoušení a zkoušení.

No a poslední rok jsem samozřejmě propadl fenoménu #selfie. Takže na mém Instagramu (TADY) můžete vidět můj takovej deník, kam dávám fotky s lidma se kterejma se bavím, pracuju a tak. V pořadu Střepiny mě označili jako „selfiemastera“ , jsem to jen tak plácnul a už mi tak lidi říkají..." (smích)

 

Více Alanových prací najdete na jeho Tumblru ZDE

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


2 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist