autor:

Fighting Kids: Když je násilí mezi dětmi v Thajsku nejen povolené, ale i podporované

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
0
Fighting Kids: Když je násilí mezi dětmi v Thajsku nejen povolené, ale i podporované

Fotografka Sandra Hoyn byla v roce 2011 v Thajsku na dovolené, během které se náhodou ocitla na zápase v Muay Thai - tedy jednoho z nejtvrdších bojových sportů, kde jsou povoleny údery lokty, pěstmi i koleny a kde se nepoužívají téměř žádné chrániče. Profesionálové mívají zcela běžně zlámané kosti a otřesy mozku. Co Sandru ale šokovalo nejvíce nebyl sport samotný a všudypřítomná brutalita, nýbrž závodníci. V ringu byly totiž děti ve věku od šesti let.

 

 

Okamžitě ji napadlo nafotit projekt, který posléze pojmenovala "Fighting Kids". Kvůli jazykové bariéře byla (spolu)práce složitá, ale nakonec strávila čtyři týdny ve společnosti těchto dětských bojovníků. Doprovázela je domů, na tréninky i na zápasy. Byla přítomna jejich dennímu programu, do kterého se mnoho dětských aktivit, které u nás považujeme za naprosto normální, nevejde. 

V minulosti se Sandra věnovala tématu obchodování s lidmi a tak, když byla osobně svědkem této netradiční thajské výchovy dětí, naléhavě chtěla ukázat světu, co se děje jinde. Za jakých okolností lidé v jiných zemích žijí a v jak nedostačujících podmínkách. S mnoha protagonisty si během focení vytvořila osobní vztah a bylo velmi těžké si po celou dobu udržet novinářský profesionální odstup. 

 

 

Pro thajské děti je tohle cesta z chudoby - spíše tedy pro jedno z mnoha set. Vidět tak malé děti trénovat prý není v Thajsku nic neobvyklého. Všichni věří, že zrovna oni budou odměněni slávou a penězi. I když jsou v této zemi sázky ilegální, současná tamní situace tomu naprosto neodpovídá. Nejtěžší prý pro Sandru bylo vidět a pozorovat pod jakým tlakem tito malí bojovníci dennodenně jsou. Co je ještě horší - od svých vlastních rodičů. Jsou pro ně nástrojem, jak vydělat peníze a proto přece musejí vyhrát. Rodiče na ně vsadili spoustu peněz. 

 

Projekt Fighting Kids poskytuje bližší pohled na kulturu, kde zneužívání dětí je prostředkem k útěků z chudoby, kde bezpečnosti je věnována buď malá nebo rovnou žádná pozornost a kde násilí mezi dětmi je nejenom dovolené, ale i podporované. 

 

Fotografie: Sandra Hoyn

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál