autor:

Dnešní Londýn v očích cestovatele a milovníka jídla Jakuba Kapušňáka

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
0
Dnešní Londýn v očích cestovatele a milovníka jídla Jakuba Kapušňáka

S Jakubem Kapušňákem jsme zhruba před půl rokem měli tu čest vytvořit TENTO článek, kde jsme ho představili jako talentovaného food fotografa. S jídlem se ale velmi často pojí i další příjemná "povinnost" a to za jídlem cestovat.

A tak, když se před několika dny vydal do Londýna, bylo jasné, že budeme chtít vidět fotoreport a povyprávět osobní zážitky a dojmy. Takže tady jsou ♥

 

 

"Londýn jsme s přítelkyní navštívili teprve podruhé. Naposledy to bylo před 7 lety, když nám bylo 16, tedy jako bychom tam nebyli nikdy. Naší společnou vášní je cestování a jídlo, tudíž jsme byli již v mnoha destinacích, ale do této evropské metropole nás to nikdy nijak zvlášť netáhlo.

Vždy jsme se víceméně divili tomu, proč tam jezdí Češi utrácet spoustu peněz a ještě se chlubí tím, že si koupili letenku jen za pár stovek. Bohužel si často neuvědomují, že je to totiž první a poslední nízký výdaj tripu. Má první zpráva pro čtenáře je tedy v zásadě jednoduchá - Londýn je drahý. Pro běžného českého turistu velice drahý."

 

 

"Jelikož se živím provozováním mého webu Foodie´s Feed (který se mimochodem brzy stane místem, kde už nebudou ani zdaleka pouze mé fotky jídel!), cestujeme především s cílem poznat místní kuchyni, vyzkoušet různé food spoty, navštívit farmářská tržiště, hip bistra a kavárny. A hlavně to všechno pořádně nafotit! Londýn je místo, které se k tomu díky své multikulturnosti přímo vybízí.

Tolik delis, food řetězců a street food jsme zatím nikde jinde neviděli. New York, zatím naše nejoblíbenější město na této planetě, nesahá Londýnu v tomto ohledu ani po kotníky. Přiznává se nám to s těžkým srdcem, ale je to tak."

 

 

"Není potřeba chodit do drahých fancy restaurací, aby člověk uspokojil všechny chuťové pohárky, které na jazyku má. Takové podniky by zcela jistě posunuly zážitek o několik levelů výš, ale zatím nejsme ve fázi, kdy bychom si jejich návštěvu mohli dovolit.

Londýn je street food marketů plný. Takový Borough Market u London Bridge nebo Camden Food Market pro nás byly fantastickým zážitkem! Mrzí nás, že jsme nestihli zavítat do Brixtonu, kde je taky jeden z nejznámějších londýnských spotů pro foodies."

 

 

"Tak jako každému našemu výletu, i tomuto předcházelo odpoledne strávené googlováním a hledáním podniků na Foursquare. Jakmile jsem ale dle několika desítek přečtených recenzí zjistil, že v podstatě téměř nemožné, abychom vstoupili na místo, kde nám nebude chutnat, vzdal jsem to. Při brouzdání ulicemi jsme se před tím, než jsme vytáhli peněženky, řídili vzhledem podniku, vůní, obsazeností a nabízenými pokrmy.

Patříme mezi ty, kteří dávají hodně na design a někdy máme kvůli tomu problém najít vhodný podnik dle našich představ. V Londýně si však naštěstí již každý majitel nového podniku uvědomuje, že musí jít s dobou, aby obstál progresivní konkurenci. Termín oblizovat výlohy v Londýně nabral nový rozměr a v jeho definici lze nahradit módní butiky restauracemi a kavárnami. Na stylu si tam dává záležet i Tesco!"

 

 

"Když už jsem vzpomněl Tesco, rád bych zde zmínil něco, z čeho jsme s přítelkyní byli nadšení asi nejvíce. Doma normálně jíme ve stylu Whole9/Paleo. Naše jídla se tedy skládají z reálných, průmyslově nezpracovaných surovin bez obalů, především tedy z obrovského množství zeleniny, kvalitního hovězího masa, šťastných vajec, ořechů, kokosového oleje a jiných zdravých tuků.

Při cestování je takovou stravu někdy velmi složité dodržovat. Supermarkety jsou našim nejobvyklejším útočištěm. Ale ani tam někdy nepochodíme tak, jak bychom si představovali. V Londýně jsou supermarkety, s Tescem v čele, na nejvyšší úrovni, kterou jsme zatím měli tu možnost poznat.

S podobným výběrem jsme se zatím setkali pouze v Amsterdamu, v řetězci Albert Heinjin. Výběrem zdravých "whole foods" zde jde strávit i dobrou půl hodinu. Člověk jenom chodí a nestačí se divit."

 

 

"Desítky různých hotových salátů, omytá nakrájená zelenina přípravena ke konzumaci, grilované nakrájené kousky kuřecího masa, uvařená vejce, oříšky... Vše je zde připraveno k okamžité konzumaci. Člověku zůstává někdy až rozum stát z toho, jak je zde vše předpřipraveno. Ale po pár hodinách strávených ve městě mu je vše jasné.

Připadalo nám, jako by měli lidé v Londýně méně času, než kdekoliv jinde na světě. Tolik spěchu, rychlé chůze, netrpělivosti. Z práce domů a co nejdříve opět do práce. Vysoké ceny v Londýně si bohužel nekompromisně vybírají svou daň. Mít dvě práce nebo pracovat od rána do večera i o víkendech, tam není bohužel nic neobvyklého."

 

 

"Někomu to možná vyhovuje, ale můj názor je takový, že nelze být s takovým lifestylem dlouhodobě šťastný. Když jsme o tom vykládali našim přátelům, naráželi na New York. Tam nám ale lidé nepřipadali ani zdaleka tak uspěchaní, jako v Londýně. V NYC je obvyklé se zastavit, pomoct cizinci točícímu se dokola s mapou nebo poobědvat a dát si kávu s přáteli."

 

 

"Jak jsem ale naznačil, pro ty, kteří dbají na to, co vkládají do úst svého jediného těla, které kdy budou mít, je tato "to-go kultura" výhodou. Ne- li přímo vysněnou fantazí. Až mi téměř stéká slza, když si vybavím, jak uboze vypadají naše Tesca a Alberty."


 

"Ať nepíšu pořád jenom o jídle, zmíním se o našem osobním pocitu, že snad celé město je postaveno z bílého stavebního materiálu.

Nahrávalo tomu i počasí, které nám moc nevyšlo a měli jsme neustále zataženou oblohu, ale i když chvilkami vysvítlo slunce, všude kam jsme se podívali, bylo bílo. Na fotkách to jde krásně poznat."

 

 

"Londýn je OBROVSKÝ! Jeho gigantická síť městské hromadné dopravy je ale velice přehledná, rychlá a jednotlivé spoje na sebe krásně navazují.

Kromě již pár zmíněných lokalit se nám líbilo hlavně v Greenwich Village (bydleli jsme v Blackheath nad Greenwich parkem), kde je mimochodem skvělé nasednout na ferry a nechat se za 6 liber zavézt po Temži přímo až pod Tower Bridge."

 

 

"Notting Hill, plný velkopelých barevných vil, byl taktéž zážitek. Jižní břeh Temže od Tower Bridge dál na západ plný malebných uliček určitě doporučujeme. Milovníci asijské kultury nesmí vynechat China Town poblíž Oxford Street (na kterou jsme mimochodem nevkročili, abychom neztráceli čas).

Vyjmenovávat jednotlivé parky by bylo zbytečné, Londýn jich má plno a většina z nich je opravdu překrásná. O svou městskou zeleň se Londýňané starají na jedničku."

 

 

"Styl, to-go, spěch, bílá barva, britský přízvuk a nepochopitelné vyslovování některých anglických slov, suchý humor, pint of beer, business příležitosti... Na pár týdnů nebo měsíců možná, ale dlouhodobě bych se tam z toho osobně nejspíš zbláznil.

Nicméně nic proti ničemu, na světě mě fascinuje jeho rozmanitost a možnost žít tam, kde to člověku vyhovuje nejvíce. Komu vyhovuje rychy, před očima kmitající život, věřím, že si musí v Londýně chrochtat blahem :-)"

 

Jakubův Instgram sledujte ZDE

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál