autor:

David Tesinsky: The Man-Machine

kategorie:
Fotografie
publikováno:
počet komentářů:
1
David Tesinsky: The Man-Machine

David Tesinsky h

sediva-cara

David Tesinsky je mladý pražský fotograf, který se věnuje hlavně dokumentární fotografii, zachycuje každodenní realitu a životní příběhy množství lidí z celého světa. Jednou z posledních sérií je „The Man Machine“ – Muž-Stroj, která vznikla v japonských městech Osaka, Tokyo, Kjóto a autor ji popisuje takhle:

„Život japonských businessmanů je často velice stereotypní a suchý. Začíná většinu dnů probuzením kolem 5 hodin ráno a poté jízdou plnými vlaky s přestupy na totálně narvaných stanicích do dané zastávky pracoviště a končí pozdě večer tou samou zpáteční jízdou domů, ale není výjimkou jít zapít každodenní stres po práci do místních hospod (Izakaya) a nevrátit se už domů. Většinou z jednoho ze dvou důvodů: Buď množství alkoholu v krvi jedince přesáhne bod schopnosti vrátit se domů (resp. chodit) tak je velice běžné vidět opilé spící businessmany, samozřejmě ještě v oblecích s kravatou a kufrem, ležet kdekoliv v jakékoliv poloze v ulicích, u vchodů do baráků nebo např. ve fastfoodech japonských měst a především Tokya jako největšího města na světě kde není vše "za rohem" jako u menších měst a takový průměrný businessman si většinou nedovolí taxíka, aby spal dnes večer doma i, když je schopný ještě něco řešit.

Businessmani to řeší např. "Manga kavárnou" nebo jakoukoliv jinou internetovou kavárnou otevřenou 24hod nebo oblíbená spací restaurace je McDonald´s Anebo jen prostě nestihnou poslední vlak/metro domů a musejí čekat do rána na první vlak.

 

David Tesinsky h 1


Relativní většina businessmanů ani nevydělává nějaké balíky peněz, ale jen přežívá v robotickém světě plným stereotypů, zřídka kdy něčím kreativním. Častým zvykem je také návštěva heren nebo čtením mangy (kreslených tištěných komiksů) v nejbližším marketu v pauze na oběd nebo večer po práci. V Japonsku je většinou velice obtížně prosadit jakoukoliv zásadní změnu - řekl mi 66-ti letý pán ze severní Korei žijící dlouho v Japonsku. Když mě trochu poznal tak mi řekl: "ty si moc citlivej člověk na to abys tady vydržel s těma robotama". Mnoho lidí se tu cítí hodně osamoceně a izolovaně a je obvyklé nemít třeba vůbec žádné kamarády.

Každý si samozřejmě může najít nějakou cestu s trochou síly a štěstí, ale tady v Japonsku se často neřeší, jestli vám připadá zrovna tohle jediné volné místo v této železné budově v mracích zajímavé, řeší se spíš volná pozice a možnost vydělávání peněz a realizování koloběhu. Nezřídka kdy se rozhodne nějaký ten businessman svůj život ukončit skokem pod vlak nebo jinak.“

sediva-cara

David Tesinsky: "The Man-Machine"
© David Tesinsky

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist