autor:

Thomas Heatherwick: Da Vinci designu

kategorie:
Design
publikováno:
počet komentářů:
0
Thomas Heatherwick: Da Vinci designu

 Thomas Heatherwick h

sediva-cara

Jeho šokující všestranné designérské počiny potkáváme přímo na ulici a směle se protloukají po světě i bez omezujících stěn galerie. Thomas Heatherwick kráčí po cestičce, po které jde celá jeho rodina. Kreativitou byl obklopován od dětství - počínaje otcem muzikantem, přes matku šperkářku, až k babičce, která založila textilní studio a dědečkovi věnujícímu se designu. Tato umělecká škola v praxi, v níž se formoval již jako batole se opravdu "nečekaně" odrazila i v Thomasově směřování.

Odmalička trpěl obsesí, a to řešením problémů a nápadů, které se mu nekontrolovatelně rojili v hlavě. Řešil skládačku, kterou sám přirovnává ke zločinu - pachatel existuje a třeba po něm trpělivě pátrat. A ten, kdo krok po kroku trpělivě odhaluje důkazy a nebojí se vstoupit i do neznámých vod, jistě přijde k úžasným objevům. Jeho hra umí byt překvapující - i když ji vymýšlí on sám, konkrétní výsledek se dozvídá až na konci celého procesu.

Zásadou u Heatherwicka je však idea nebát se vlastních nápadů. Čím šílenější je myšlenka, tím větší úspěch se očekává, entuziasmus následné reakce je přímo úměrný smělosti nápadu. Hranice možností jsou v nedohlednu, strach z neúspěchu nebo odmítnutí brzdí pokrok jednotlivce. Tohle si Heatherwick velmi dobře uvědomuje, a proto je autorem tolika šokujících a zároveň i úspěšných děl.

Z jeho iniciativy vzniklo studio, které sdružuje množství kreativních oborů. V tomto "workshopu", nebo možná lépe řečeno "výzkumném ústavu umění", spolupracují inženýři, architekti, produktoví designéři, krajinní architekti, sochaři, fotografové, stage designéři, urban planneři a jiní. Heatherwickovi se podařilo vytvořit absolutní uměleckou všehochuť, dokonale fungující pod jednou střechou. Nejrozmanitější směry, druhy, odrůdy, kategorie, materiály, přístupy… spolu fungují v harmonii, která umí šokovat. Tímto způsobem bojuje proti kategorizaci umění a přihrádkovým učením pracovních postupů. Heatherwick přichází s trojdimenzionálním designem, který vstupuje do našeho světa z každého směru. Výsledkem jeho přístupu je "učebnice" s názvem Making ideas, ale na ulicích se můžeme dostat k množství jeho prací naživo.

 

Harvey Nichols 1

Výloha obchodního domu Harvey Nichols (1997)

V roce 1997 byl pozván vytvořit v rámci London fashion week výlohu pro Harvey Nichols store. Všech 12 okenních výplní po jeho zásahu už nemohlo víc upozornit na významný Týden módy. Okna protkávala obrovská hadovitá struktura, která přerůstala samotný obchodní dům a zaútočila do ulice.

 

BoftheBang 1

B the Bang (2002)

B the Bang (2002) je Manchesterský památník na městském stadionu. V Heatherwickově podání má podobu instalace, která téměř posloužila i jako rafinovaná zbraň. 56 metrů vysoká skulptura složená ze 180 nabroušených bodců vesele hnízdila nad stadionem, dokud se dva bodce neodtrhly a nezhroutily se k zemi… Lidské terče však naštěstí minuly a v roce 2009 byl památník šťastně odinstalován.

 

Expo 2010 v Shanghai 1

Britský pavilon, Expo 2010, Shanghai

Expo 2010 v Shanghai ohromilo samotnou stavbou britského pavilonu. Architektura přerostla do designu, či spíše design do architektury a na ploše vyhrazené pro britskou skupinu vyrostla Katedrála semen. 60 tisíc akrylových tyčí s ukrytým semínky, vyrůstajícími do prostoru, vytvářejí až organickou strukturu, která reaguje na vítr, dýchá svými vlastními plícemi a je stále připravena vychrlit své plody do světa. Luminiscenční vlastnosti celé struktury umožňují během dne ozářit celý pětipatrový interiér, za tmy zase svítící trubice znásobují ohromující dojem z celého pavilonu. Toto katedrálové semeniště reaguje na město Shanghai, jako na obrovské, rychle se rozrůstající finanční a kulturní centrum.

 

East Beach Cafe 1

East Beach Cafe

V roce 2005 vyrostla podle jeho návrhu přímo na pláži v Littlehampton futuristická skulptura cafe -baru (East Beach Cafe). Tvarem připomínající obytou lasturu, ukrývá místo dokonalých perel vynikající kuchyni a nekonečný výhled.

S designem pocházejícím z jeho studia, se máme možnost setkat na každém kroku, a dokonce i městská hromadná doprava umí poskytnout příjemný designérský zážitek. Londýnskými ulicemi si to momentálně sune typicky doubledecker re-designovaný právě Heatherwickovým studiem.

Longchamp bag

kabelka Longchamp

Jeho všestrannost se nevyhýbá ani módnímu designu - pro francouzskou luxusní značku Longchamp navrhl tašku téměř celou sešitou ze zipů, což prakticky umožňuje její objem zdvojnásobit. Heatherwick umí zacházet s každou součástí našeho světa a nebojí se vstoupit do oblasti, která se o umění a design většinou neotře. Vždyť který jiný designér by se dobrovolně pustil do projektu elektrárny na biomasu. Designérské inženýrství se pro něj stalo novou výzvou, se kterou se pasuje v posledním období. Jeho smělost v inovování zaručuje, že jeho zásahy mají nevyčerpatelné terče a my se teprve můžeme těšit, kde a kdy se neočekávaně setkáme s jeho podpisem.

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál