autor:

Interiér podle Designbloku 2012: industriální variace

kategorie:
Design
publikováno:
počet komentářů:
0
Interiér podle Designbloku 2012: industriální variace

interier-podle-designbloku-2012-industrialni-variace h

sediva-cara

Pro zařízení dalšího interiéru mě inspirovala expozice Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Šporkovský palác jí poskytoval unikátní prostor, kterým byla místnost bez oken, jež prosvětlovaly jen světlíky ve stropě. Oprýskané zdi, betonová podlaha, jednoduché dřevěné pulty a police. VŠUP zde představovala verzi Milánské výstavy Collaboratory 2012. Hlavním tématem byla spolupráce studentů a českých firem jako Baťa nebo Škoda.

Při druhé a třetí prohlídce jsem si začal všímat právě oněch prostor. Začal jsem přemýšlet, jak zařídit industriální interiér, který je strohý a jediné, co do něj přináší teplo a světlo, je okno ve stropě. Přírodní materiály a osobitost nábytku jsou vodítkem.

dvojita cara

 

TON

ton1

Podle známého pořekadla o židli a bydlení jsem si hned vybavil novinky, které jsem objevil během posledních dní. Hledal jsem přírodní materiál, který bude korespondovat s přísnou industriální stránkou interiéru. Takovou bytelnou židli s osobitým designem jsem zahlédl v Kafkově domě, kde TON představoval svou židli 002. „Židle tvořená lidmi“ je na první pohled půvabná a křehká hříčka ohybů dřeva a dýhy. Překvapivá je však nosnost, které je podřízen i širší sedák. To vše pro milovníky designu do 150 kilogramů.

Designérem je Jaroslav Juřiča a důvodem její opětovné expozice (poprvé na Designblok 2011) bylo ocenění Interior Innovaton Award 2012. Dalším produktem značky TON byla židle ONE, kterou pro ni vytvořili manželé  Guggenbichlerovi. Ti se inspirovali historií značky a vznikla tak výjimečně pevná a kompaktní stohovatelná židle.

sediva-cara

 

Pana – design pro děti


wcewcew

Zařízením interiéru se pochopitelně nemyslí jen na postel nebo židli a ať jsou minimalistické představy o bydlení sebekrásnější, většinou jsou nesplnitelné. Jedna značka se však pokusila tuto představu poněkud rozjasnit. Značka pana – design pro děti představila v Kafkově domě kolekci produktů potřebných pro sdílení domácnosti s těmi nejmenšími. Přebalovací stůl Nathi z ohýbané dýhy, který sklopený doplňuje interiér jednou ladnou křivkou, je velmi praktický a elegantní. Celkem si můžete vybrat ze tří barevných provedení dýhy. Vše potřebné pro přebalení miminka najdete v přihrádkách na stěně, které po aktu jednoduše zakryjete přebalovací plochou stolu. Nosnost 40kg zajišťuje bezpečí dítěte a zároveň nabízí další využití, které pro stůl najdete ihned, co vyroste ze svých prvních botiček. Nebudu se tajit tím, že jako první možnost přišel v úvahu kompaktní bar.

sediva-cara

 

A.M.O.S. Design

 

pana1

Pokud je tedy reálné, že v takovém interiéru bude prospívat i malé dítko, bude potřeba u něj občas sedávat. Při procházení horních pater Openstudia jsem narazil na velmi příjemnou expozici. Zevnitř místnosti se linula báječná jemná hudba, která měla nádech třicátých let a brandy. Firma A.M.O.S. Design využila propozic místnosti a původního obložení a instalovala zde stěnu vyprávějící příběh slavné Vily Tugendhat, jejíž interiéry realizovala. Při návštěvě vily, která byla letos slavnostně otevřena po dlouhé a nákladné rekonstrukci, mě zaujalo vyprávění o životě ve vile. Byl běžný a obyčejný, plný pohody a nám známých situací. Unikátní nábytek z dílny Ludwiga Mies van der Rohe hrál občas roli prolézaček a někdy se podařilo zakopnout o povalující se hračku. A.M.O.S. Design vytvořil křesla pro novou éru života vily a exponáty představil přímo na Designbloku 2012. Smaragdová křesla Barcelona a krémová křesla Brno jsou vyrobena dle mistrových nákresů, včetně nedostatků, které nebyly při konstrukci objeveny.

sediva-cara

 

Gravelli


graveli1

Máme velký prostor vybavený několika výjimečnými kusy nábytku, má představa zahrnuje však i centrální objekt, který by umocnil industriální stránku interiéru. Takový, který by byl unikátní a působil jako součást celého objektu. Přesně takovou představu dokáže splnit mladé uskupení Gravelli. Tato česká firma se zabývá vývojem patentovaných technologií vysokonosného betonu FixCrete® a průsvitného betonu LiCrete®.

Při velmi slabých tloušťkách dosahují skvělé nosnosti a lze je tak využít pro výrobu barových pultů, kuchyňských linek nebo lavic. Jejich nejzajímavější exponát potvrzuje, že Gravelli dává slovu „beton“ nový zvuk. Dvojice reproduktorů s označením Pure, která, třebaže jde o prototyp, dosahuje velmi pozoruhodných výkonů. Unikátní materiál je hutný a naprosto eliminuje rezonování ozvučnic.

Součástí expozice byla i vysoká průsvitná deska. Ta naznačovala, že Gravelli se úspěšně podařilo najít konkurenci mnohdy nenáviděným luxferám. Od těch přebírají jejich schopnost propouštět světlo, což lze využít při stavbě příček v prostorech bez dostatku světla. Díky nižší hmotnosti i ceně se tak LiCrete® stává logickým nástupcem luxfer a přináší zcela nový nástroj bytových architektů a designérů.

sediva-cara

 

Interiér podle Designbloku 2012: Hi-tech variace

 

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál