autor:

Švýcarsko jako na pohledu - AFGH postavili moderní chalet

kategorie:
Architektura
publikováno:
počet komentářů:
0
Švýcarsko jako na pohledu - AFGH postavili moderní chalet

chata h

sediva-cara

"Horskou chatu neboli chalet lze považovat za zlaté dědictví fondu švýcarské architektury" (The Cool Hunter 2007). Typické domy na úbočích zasněžených Alp jsou snovým obrázkem a nejspíš by byly na pohledu, který pošlete své babičce z návštěvy Švýcarské konfederace. Realizace studia AFGH je moderním pojetím této tradiční architektury.

 

lomena cara horni

Příprava na zimu proběhla celkem rychle. Jediné, co obnášela, bylo přišroubovat vázání a s netrpělivostí opřít prkno do chodby. Od prvního zaříznutí hrany do zmrzlé alpské sjezdovky mě však dělilo několik nekonečných pracovních dní. Ve všem tom shonu ke konci roku mi zazvonil telefon.

„Švicerláááánd. Jedem?“

„Nemám problém.“

lomena cara spodni

 

foto3foto (c)AFGH


Švýcarské architektonické duo AFGH má na svědomí unikátní horskou chatu Holiday House, která vzhlíží na údolí v kantonu Schwyz. Architekti Andreas Fuhrimannna a Gabrielle Hächler vystavěli na betonové kostře tvarově striktní stavbu, která nabízí pohádkový výhled na hřebeny švýcarských Alp. Dvoupatrová budova se staví po směru větru, který zde proudí po svahu a přináší s sebou závěje sněhu. Nechává ho klidně vát a obtékat svoji dřevěnou fasádu. Čelní stěna je nastavená slunci, které velkorysými okny vpouští dovnitř hřejivé paprsky. Ty pomáhají vytápět prostor o rozloze 242 metrů čtverečních.

 

foto5

 

lomena cara horni

Takže už bylo na co se těšit. Švýcarsko neznám a vždycky jsem ho chtěl vidět z pohledu lyžaře. Představoval jsem si dokonalé svahy zasypané tím nejbělejším sněhem švýcarské výroby, kterým se moje prkno prodírá jako lžička kopcem šlehačky.

lomena cara spodni

 

foto2

 

Budova je obložena světlým dřevem a má dvě patra v nadzemní části, z nichž spodní umožňuje vstup na dřevěnou terasu. Suterén má okna v betonové patě domu a při štědřejší pokrývce sněhu je v alpských podmínkách doslova u ledu. Interiérový design je zde naprosto oddán zmíněnému světlému tónu dřeva - obložení stěn, podlahy, nábytek. Realizace tohoto domu vyšla na necelých devět milionů korun. Vzhledem k atraktivní lokalitě, náročnosti terénu a preciznímu návrhu studia to lze považovat za skvělou koupi.

 

foto6

 

lomena cara horni

I přes ohromné očekávání jsem byl nakonec překvapen. Jako bonbónek na závěr toho všechno těšení mi Roman vyklopil, že v rámci jeho skvělé známosti s mladou a perspektivní dívkou ze zámožné rodiny prominentního Nora máme možnost bydlet v architektonické lahůdce - takový stavitelský humr. Získal jsem tak právo říkat, že Švýcarsko vypadá jako na pohledech.

lomena cara spodni

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál