autor:

Praha, metropole kubismu - Učitelské domy

kategorie:
Architektura
publikováno:
počet komentářů:
0
Praha, metropole kubismu - Učitelské domy

Praha, metropole kubismu - Učitelské domy h

sediva-cara

Vývoj architektury probíhal na počátku dvacátého století skutečně rychle. Možná proto se kubismus nestal co do realizací masovým a architektů, kteří se dokázali tomuto stylu plnohodnotně věnovat, není mnoho. Jedním z těch, kteří dokázali naplno využít všech zdobných a kompozičních prvků kubismu, je Otakar Novotný. Jeho významným příspěvkem do fondu architektury naší metropole jsou Učitelské domy v ulici Elišky Krásnohorské vedle hotelu InterContinental.

♦♦♦

 

ucitel


Stavba tří čtyřpatrových domů probíhala v letech 1919 až 1921. Otakar Novotný nebyl hlavním představitelem vlny kubismu v Československu, přesto úspěšně realizoval řadu kubistických staveb. Jeho záběr byl široký a zasahoval do secese, moderny, kubismu a funkcionalismu. Byl profesorem na  Akademii výtvarných umění v Praze, kde nahradil zemřelého Jana Kotěru, významného českého architekta, u nějž sám studoval. Později nastoupil jako řádný profesor architektury na  Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze.

 

640px-U

 

Domy mají mělké arkýře, předsunuté před členitou fasádu s geometrickými prvky, doplněnou o červená okna. Na nároží Bílkovy ulice se nachází původní přízemní restaurace, nad kterou je také pamětní nápis se jménem autora. Učitelské domy jsou jednou z mnoha kubistických staveb, z nichž jsme vám už některé představily. Můžete je zahlédnout kdykoliv procházíte Pařížskou ulicí. Všimněte si, jak budova zapadá do okolní zástavby a nenápadně na sebe poutá pozornost zdobením a barevnými tóny. Vekou krásnou kubismu v architektuře je jeho snadná rozpoznatelnost. Určitě ve své okolí najdete i další budovy, které byť nespadají do zlatého věku kubismu, jsou jím inspirovány a jdou v jeho stopách.

♦♦♦

KUBISTICKÉ STAVBY V PRAZE: DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ ; NÁJEMNÍ DŮM HODEK

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál