autor:

Praha, metropole kubismu - Palác Adria

kategorie:
Architektura
publikováno:
počet komentářů:
0
Praha, metropole kubismu - Palác Adria

Praha,metropole kubismu - Palác Adria h

sediva-cara

V našem kulturním okénku na téma kubismus jste získali představu o tom, v jaké míře byl v Československu kubismus využíván. Ve zdejší architektuře zanechal významnou stopu.

Kubismus s sebou přinesl i další inspiraci, a stojí tak i za vznikem stylu zvaného rondokubismus. Ten vznikal v období první republiky a jeho puncem se může pyšnit i několik významných pražských staveb. Tou nejvýraznější je bezesporu palác Adria, který spousta z vás míjí na nároží Jungmanova náměstí na Praze 1. Rondokubismus je velmi zdobný. Prvky kubismu jsou znát v jednotlivých detailech, kde dochází ke kombinaci různých geometricklých tvarů. Ty jsou v klasickém kubismu využívány velkoryse a autoři je nechávají vystupovat do prostoru. Zde je vše jemnější a na první pohled důkladné.

 

3077617011_db3081ab9d_z

 

Stavbu paláce realizovala italská pojišťovna Reunione. Architekty byli Josef Zasche a Pavel Janák. Budova vznikla mezi léty 1923 a 1924. V pozdějších letech se v paláci vystřídalo několik institucí, což s sebou přineslo i řadu drobných úprav. Žádná však palác nepoškodila a ten si zanechal své kouzlo i hodnotu. Nejvýznamnější přestavbou byla realizace divadelního prostoru, která proběhla v roce 1958. V současné době se do paláce Adria můžete podívat při příležitosti návštěvy kavárny Adria nebo Divadla Bez Zábradlí

 

Jungmannovo_n

 

Palác Adria je ve výšce očí kolemjdoucích klasickou stavbou. Kromě propracovaných výloh a nápisů nevybočuje z okolní zástavby. Od prvního patra kavárny však zaujme sochařskou výzdobou. Jejími autory jsou Otto Gutfreund, Jan Štursa, František Anýž, Karel Dvořák a Bohumil Kafka. Kouzlo paláce je ve složitosti fasády a pojetí budovy. Působí jako několika poschoďový svatební dort. Zdobnost ho pozvedá nad ostatní šeď a vytahuje budovu z kontextu ulice.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál