autor:

Praha, metropole kubismu - Dům u Černé Matky Boží

kategorie:
Architektura
publikováno:
počet komentářů:
0
Praha, metropole kubismu - Dům u Černé Matky Boží

akakak h

sediva-cara

Jako nové téma jsme se rozhodli zařadit původní kubistickou architekturu naší metropole a představit budovy, které mnohým unikají. Možná vám potom Praha přijde o trochu větší a uvidíte eleganci a styl i na těch nejokoukanějších místech. První ze série článků je o ikoně českého kubismu z, Domu u Černé Matky Boží, za kterou stojí architekt Josef Gočár.

♦♦♦

 

umatkybozi

 

Sám jsem o domu neměl nejmenší povědomí, dokud jsem se náhodou nezadíval do jeho obrovských oken. Stál jsem na protějším chodníku a prohlížel si nápis Grand Café Orient. Z mého laického zájmu o architekturu jsem se dobral toho, že se nejedná o obyčejný městský dům a při první příležitosti jsem se o něm chtěl něco dočíst. Kubismus je v architektuře vzácný a čeští architekti jsou jeho průkopníky. Střetává se zde nepřehlednost a abstrakce kubismu s potřebou funkce a účelnosti architektury.

Když Josef Gočár zpracoval první plány domu, byl jednatřicetiletým, spíše lokálně známým, architektem. V průběhu plánování, jednání se stavebním úřadem a stavbou samotnou se však proslavil a v roce 1912 dokončil budovu jako muž věhlasného jména. Tento fakt podtrhuje význam celé stavby, která je vrcholným dílem kubismu u nás i v zahraničí. Zadavatelem stavby byl obchodník František Herbst, který si přál vybudovat nový obchodní dům mezi Ovocným trhem a ulicí Celetná. Jak výše zmiňovaný nápis nad budově napovídá, v přízemí budovy byla umístěna původní kubistická kavárna Grand Café Orient. Ta byla v provozu pouhých deset let, poté, byl pro nemodernost kubismu ukončen její provoz.

 

1207137116_4803_p

 

Jaká je současná podoba domu? Není nic jednoduššího než se projít od Prašné brány na Staroměstské náměstí. U Ovocného trhu se vám představí decentní a líbivá budova s velkými okny a balkónem plným květin. Domu U Černé Matky Boží trochu škodí jedna vznesená podmínka pana Herbsta. Dům zapadá do původní zástavby. I když nebyla Gočárova kreativita nijak omezena, kromě několika připomínek úřadu, bylo třeba zajistit celistvost ulice. Výsledek je ten, že i když je budova architektonickým skvostem, je tak nenápadná, že ji přehlédne i sebezvědavější turista. Dům prošel v roce 1994 zásadní rekonstrukcí a byl obohacen o prosklenou střechu, která vycházela z původních nerealizovaných plánů Josefa Gočára. Znovu otevřená kavárna Grand Café Orient pak do něj v roce 2005 vrátila život.

 

matka04 (1)

 

♦♦♦

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál