autor:

Jak ubytovat spisovatele: West Pavilon od GASS

kategorie:
Architektura
publikováno:
počet komentářů:
0
Jak ubytovat spisovatele: West Pavilon od GASS

jak-ubytovat-spisovatele-west-pavilon-do-gass h

Čím je pro design židle, tím je pro architekturu vila. Oboje si každý umí vybavit v té nejsurovější podobě a tak pozná, čím danou věc poznamenal použitý tvůrčí styl. Možná je to výklad buranský a někteří architekti věhlasných jmen sebou právě vrtí, ale něco na tom je. Vily mají také určitý tón. Každá z nich, pokud se člověk dobře vžije do prostředí a situace, nabízí ideální prostředí pro některou lidskou činnost. Nezáleží na tom, jestli to bude tvůrčí práce nebo jen chvíle s přáteli a rodinou. Vila, kterou v Johannesburgu realizovalo studio GASS, je podle mého stvořená pro vysedávání a vybrušování vět těch nejlepších knih.

•••

Když se mě zeptáte, jak si představuji spisovatele, bez pokusu o přetvářku použiji klišé se županem, kouřem z cigarety, tuplákem kávy, neoholenou bradou a ledabyle nasazenými brýlemi na zamračeném obličeji. Ono to někdy není daleko od pravdy a múza dostane přednost. To, co bych hned po odpovědi rád probral, by bylo, kde takový spisovatel rád píše. Říká se, že malý prostor pomáhá při soustředění, velký napomáhá kreativitě. Někdo tvrdí, že potřebuje ticho a klid, někdo zase potřebuji slyšet okolí.

•••

West Pavilon je vila, která má dvě ložnice a koupelnu, jež obyčejnou ranní sprchu povyšuje na životní zážitek. Dále má po dvou terasách, které propojuje společný obytný prostor s jídelnou a sedací soupravou. Dřevěná podlaha opticky spojuje všechny tyto části, její provedení a materiál se však liší. Prostor za domem je v zákrytu a poskytuje soukromí, přední terasa naopak soukromím pohrdá a exponuje celé údolí pod svahem, na kterém dům stojí. Všudypřítomný výhled dělá z tohoto kousku moderní architektury výjimečné útočiště kreativity.

Vila Westcliff Pavilion
architektura: studio Gass
lokalita: Johannesburg, Gauteng

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál