autor:

Shooting Fashion Stars Mirka Horká a Štěpán Růžička

kategorie:
Módní talent
publikováno:
počet komentářů:
0
Shooting Fashion Stars Mirka Horká a Štěpán Růžička

Hned v prvním čtvrtletí roku 2013 nás čeká přehlídka Shooting Fashion Stars, akce, která vybírá nové talenty a dává jim možnost se zviditelnit na velkém profesionálním mole. Naším úkolem je vám "Módní Hvězdy" důsedně představit - každý člen hvězdné čtyřky nám odpověděl na stejné otázky. Můžete je srovnávat, obdivovat jejich práci i se těšit na závěrečnou přehlídku...

Členy SFS Guardians, poroty Shooting Fashion Stars, jsou Andrea Běhounková (šéfredaktorka Elle), Pavel Ivančic (módní návrhář), Helena Jarošová (estetička), Olo Křížová (kreativní ředitelka Stars Communications), Michal Pěchouček (umělec), Veronika Ruppert (redaktorka pořadu Modeschau), Janina Šlemínová (ředitelka Stars Communications), Goran Tačevski (módní návrhář) a Hana Zouvalová (ředitelka Novesta CZ a La Gallery Novesta).

dvojita cara

 

Shooting Fashion Stars Mirka Horká a Štěpán Růžička h

Mirka Horká&Štěpán Růžička

V jediném případě se rozhodla přijmout výzvu formátu Shooting Fashion Stars dvojice. Tvoří ji designérka pánské módy Mirka Horká, kterou můžete znát už ze seriálu medailonků účastníků soutěže START_UP a Štěpán Růžička, jenž je pro Worn novým, ale zato velmi zajímavým pojmem.

Na otázku, jak se vlastně dali dohromady, Mirka odpovídá:"Ke Štěpánovi mě dovedla jeho práce, která mě položila do kolen." Oba tenkrát prožívali pracovní zlom, Mirka vyhrála soutěž Top Style Designer a Štěpán cenu Anděl se skupinou Republic of Two. "Od této chvíle jsme se našli po pracovní stránce," pokračuje Mirka.

Oba svůj pracovní vztah považují za výjimečný a jedinečný. "Práci si vzájemně dokážeme ocenit, ale zároveň se dokážeme vzájemně ovlivňovat a akceptovat kritiku toho druhého," chválí návhářka spolupráci. V projektu Shooting Fashion Stars figurují spolu, protože si chtěli vyzkoušet proces kooperace od začátku. Jako inspirace jim slouží tvorba A. P. Čechova, propojují jí své světy.

Mirka se Štěpánem popírají, že by jim spolupráce přinášela výhodu oproti ostatním finalistům. "Náš názor je takový, že za týmem stojí více práce v podobě hluboké komunikace a naslouchání toho druhého. Štěpán tento vztah často nazývá sportem, možná proto, že i zde vše stojí na vzájemné důvěře."

--


Studium

MIRKA: SUPŠ Textilní Brno (2003-2007); Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Design oděvu - bakalářský i magisterský program (2007-2012)

ŠTĚPÁN: Střední průmyslová škola keramická v Bechyni (1999-2003), Výtvarná škola Václava Hollara (2000-2001), Vyšší odborná škola oděvního návrhářství (2004-2006), VŠUP ateliér K.O.V. (2006-2012)

 

Ceny a aktivity

MIRKA: Módní přehlídky v rámci UTB ve Zlíně, prezentace modelů v Baťově vile (2009), módní přehlídka pro Fashion TV CZ&SK (2009). ERKI Moeshow v Estonsku - prezentace kolekce Duše na oko (2012), prezentace Duše na oko v Brně (2012), Dreft Fashion Week 2012 - kolekce Negativ, Designblok Premier Fashion Week 2012 - Duše na oko v rámci přehlídky MEN by ZOOT

ŠTĚPÁN: Stáž v Řecku - fashion room Impact (2005 i 2006), stáž v New Yorku - České centrum (2009). Výstavy v Telči - Židovský hřbitov (2000 i 2001), Tábor - Cafe Bar 7, Vodárenská věž, Jarmark 09 (během let 2000-2009), v Praze - Chemical galéry (2010). S ateliérem K.O.V. a v rámci VŠUP - New York, České centrum (2009), Mnichov, Pinakothek der Moderne (2011), Milano, Salone del Mobile (2011), Praha, Diplomky 2012. Módní přehlídky s VOŠON - Tábor, Praha, Trutnov (2005-2006). Hudební skupiny - Republic of Two (od 2009), Piano (od 2012).

dvojita cara

6

 

Proč právě soutěž Shooting Fashion Stars?

MIRKA: Projekt Shooting Fashion Stars je skvělou příležitostí pro každého designéra, který je již pevně přesvědčen o smyslu své  práce. Proto jsme vděční za to, že svou práci zde můžeme prezentovat i my. Dále je to skvělý tým lidí, kteří stojÍ za tímto projektem a podporují nejen aktuální vítěze, ale jsou po boku  všech, kteří si SFS prošli.

--

Máte nějakého oblíbence z řad předchozích vítězů?

MIRKA: Musím říct, že každý jenž se SFS zúčastnil mě určitým způsobem zaujal.  Samozřejmě tu jsou i tací, jenž ve mě zanechali tu stopu mnohem silnější  a  mezi ně se řadí Pavel Ivančic, CHATTY, Mirka Talavašková a z minulého  ročníku trio La Formela.

ŠTĚPÁN: Oblíbence nemám, snažím se udržovat od ostatních umělců odstup, beru všechny jako hotové profesionály, některé chápu více některé méně.

--

Jak byste definovali svoji tvorbu pěti slovy?

MIRKA: Hloubka, sebejistota, síla, čistota, údernost

ŠTĚPÁN: Dělám. to. co. já. chci.

--

Jaký je váš nejoblíbenější technologický postup a materiál?

MIRKA: Co se týká pánské módy, tak má práce spočívá v konceptu, střihu a  zpracování. Díky hře se střihem se snažím právě pánskou módu posunout u nás  trochu do jiného levelu než je zvykem! Ráda pracuji s přírodními a  kvalitními materiály, které dodají kolekci život, noblesu a sexappeal.

ŠTĚPÁN: Hladit a šít z kůže.

--

Co dělá kolekci výjimečnou?

MIRKA: Kolekce" Žít tebou" je výjimečná už tím, že na ní spolupracuji se Štěpánem Růžickou. Dále také tím, že jsme společně propojili dějství hry, která nás inspiruje, oděvem a našimi osobnostmi. Do každé své práce vlastně vkládám sebe samu a při navrhování a realizaci kolekce jsem do ní ponořená úplně celá, proto bych každou, která právě vzniká měla považovat za výjimečnou. A tak to také je.

ŠTĚPÁN: Kontakt a spolupráce mezi mnou a Mirkou, vzájemné ovlivňování a zasahování do práce druhého. Pocitově pracujeme na tématu, kdy čteme řádky a tvoříme tvary, zhmotňujeme neviditelné, bavíme se.

 

5

sediva-cara

Mirka Horká;Štěpán Růžička - výběr z tvorby

dvojita cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál