autor:

O třech britských nadaných se společným jmenovatelem Fashion Forward 2013

kategorie:
Módní talent
publikováno:
počet komentářů:
0
O třech britských nadaných se společným jmenovatelem Fashion Forward 2013

fashion forward h

Co mají společného Michael van der Ham, Holly Fulton a David Koma? Budoucnost odívání vidí v koláži a mixu materiálů i vzorů, pohybují se mimo trendy a vlastními postoji si rychle a jistě razí cestu na módní vrchol.

sediva-cara

Michael van der Ham, Holly Fulton i David Koma získali díky svým schopnostem a charakteristickým estetikám cenu Fashion Forward 2013 udílenou Radou britských návrhářů (BFC). Ta jim zajistí sponzoring dvou následujících kolekcí, tedy podzim/zima 2013 a jaro/léto 2014.

Podmínkou pro získání prestižního ocenení je přítomnost oděvního byznysu v Británii a minimálně tříletá praxe v módním světě. Celá trojice splňuje i nepsané pravidlo účasti v programu NEWGEN pod záštitou společnosti Topshop, která, podobně jako Fashion Forwad, nabízí prostředky pro realizaci kolekcí i molo na módním týdnu v Londýně. Přečtěte si o triu staronových nadějí...

 

predel worn

 

Už od prvního oficiálního fashionweekového modelu, který se před publikem prošel v roce 2010, byl koncept Michaela van der Hama jasný. Byl jím - a stále je - mišmaš materiálů a do sebe všitých vzorů. Původem Nizozemec, jenž studoval na Central Saint Martins v Londýně, řadí mezi své idoly popartistu Andyho Warhola a surrealistu Juana Miró. Zatímco pop art se promítá zejména do výrazné barevnosti, nadreálnost už jen v základní myšlence spojení na první pohled nespojitelného.

 

michael(c)Michael van der Ham;style.com - S/S 2011, F/W 2012, S/S 2013


 

Van der Ham si nemůže stěžovat na neúspěch a nedostatek pozornosti.  Momentálně se jeho modely prodávají v mezinárodně proslulých internetových obchodech, pro Topshop vytvořil šest jedinečných exkluzivních kousků, na konci listopadu 2012 ohlásil limitovanou edici dvanácti kusů kašmírových oděvů pro společnost Brora.

Kolekce S/S 2012 byla předvedena v rámci projektu NEWGEN, který každou sezónu vybírá nadějné nováčky a poskytuje jim finanční podporu, stejně jako molo londýnského týdnu módy. Mimo to navrhl kostýmy pro zpěvačky Björk a Tory Amos a tanečníky zahajovacího ceremoniálu letních olympijských her v Londýně.

 

sediva-cara

 

Ačkoliv se David Koma spojení všemožných materiálů typických pro Michaela van der Hama nevyhýbá, nejedná se o základní pilíř jeho tvorby. Tím je totiž přeměna siluety, a to jak pomocí kombinace a vrstvení textilu, tak i modelováním střihu a technologickými postupy.

Definice vlastní tvorby dle samotného absolventa prestižní Central Saint Martins zní “skulpturální tvary, bohaté zdobení a perfektní padnutí”, nad čímž nelze než přitakávat. Klíčovým bodem každé řady je ale kromě těchto základních pravidel i podnět z oblasti umění či vlivy rozdílných kultur.

 

DavidKoma(c)David Koma;style.com - S/S 2012, F/W 2011, F/W 2012

 

V minulosti hrály tuto významnou roli puntíky Yayoi Kusamy v kolekci na podzim/zimu 2011, vzory polynéských kmenů vtisknutých do šatů pro jaro/léto 2012 a nakonec v aktuální zimní kolekci malby impresionistů Giovanniho Boldini, Louise Icarta a portérů psů Thierryho Ponceleta z poloviny minulého století.

 

 

Stejně jako Van der Hamovy, i Komovy modely jsou k dispozici v internetových obchodech a v téměř dvou desítkách kamenných prodejnách rozmístěných po celém světě. V roce 2011 spolupracoval David Koma s britským Topshopem a jeho modely oblékly světové hvězdy jako Beyonce, Cheryl Cole, Lady Gaga či Rihanna.

 

sediva-cara

 

Holly Fulton jako jediná z oceněné trojice nezískala titul na Central Saint Martins. Narodila se ve skotském Edinburghu, kde posléze také studovala. Jako svoje hlavní preference uvádí grafické pojetí vzorů, luxusní materiály a senzační doplňky, které by mimochodem vystačily na samostatnou plnohodnotnou řadu.

V každé kolekci mladé Skotky upoutá jednoduchost střihu oproti složitosti potisku, což je ale vidět až na několikátý pohled. Onen potisk, či v dalších případech struktura materiálu, se totiž vyznačuje takovou samostatností, že dává zapomenout na svůj rám. Přesto Holly Fulton neopomíjí možnosti různorodých textilů - v řadě na podzim/zimu 2011 doplnila typické postupy o sukně a lemy z kožešiny, v té na jaro/léto 2012 potiskla průhledný igelit.

 

holyfulton(c)Holly Fulton;style.com - F/W 2011, F/W 2012, S/S 2013


Holly tahá inspiraci z kouzelného klobouku, kde vedle sebe leží papírky popsané zdánlivě obyčejnými věcmi jako například viktoriánský skleník, palmy a exotická zvířata (podzim/zima 2012) a lokalita západního pobřeží USA s mexickými hranicemi (jaro/léto 2012). Ať už tedy zcela náhodná, či zážitkem podmíněná vize, vliv umělce, či ikonické osobnosti, vždy se zdroje idejí kloubí do úctyhodné kombinace, jež na sebe strává pozornost a nechává diváka luštit ve své abstraktnosti.

 

 

Skotská designérka má na kontě už mnohá ocenění - Elle New Designer 2010, Scottish Youg Designer 2009 a 2010, Elle Talent Launchpad 2010 či za doplňky Emerging Talent Accesories z British Fashion Awards 2010. Jako další dva vítězové, i Holly Fulton přijala účast v projektu NEWGEN.

sediva-cara

Na jedinečné návrháře a jejich nové kolekce F/W 2014 se můžete těšit už jen pár dní. Všichni se předvedou v rámci Fashion weeku v Londýně, který proběhne mezi 15. a 19. únorem.

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál