autor:

Rozhovor s modelkou Veronikou Smolíkovou o černých i bílých strankách světa modelingu

kategorie:
Móda
publikováno:
počet komentářů:
0
Rozhovor s modelkou Veronikou Smolíkovou o černých i bílých strankách světa modelingu

O tom, že svět modelingu není jenom růžový, ale spíše černobílý, jsme si povídali s krásnou modelkou Veronikou Smolíkovou, která ač bude letos teprve maturovat, toho stihla vidět, prožít a zažít více než někdo za celý život.

Exkluzivně pro nás ji fotili talentovaní Adriana Fialová a Robin Bery

 

 

Jak vypadal úplný začátek Tvojí modelingové kariéry? Oslovil Tě někdo, nabídla ses agentuře sama nebo Tě  "donutil"  někdo z rodiny, přátel? 

Je to už pár let nazpátek, ale byla jsem tehdy s kamarádkami v nákupním centru, když tam zrovna probíhal casting na modelingovou soutěž Elite Model Look. Byla jsem vybrána do semifinále a na místě rovnou fotila první fototest. Bylo mi 14, mladá a nezkušená holka a vůbec jsem netušila, co všechno modeling obnáší. Na svou první cestu do zahraničí jsem jela do Tokia o rok později.

 

Jsi pod křídly polské modelingové agentury Neva Models - jaké jsou výhody spolupráce s agenturou ze sousední země?

Jako největší výhodu považuji přístup bookerů. Pečlivost, jejich zkušenosti a maximální nasazení pro tuto práci. Modelingový business nikdy nespí a je třeba se práci věnovat na 100%, pokud chcete pracovat dobře. 

 

Verča 3

 

Jak se dá skloubit škola a práce? Vycházejí Ti učitelé vstříc nebo nemáš žádné úlevy?

Už šestým rokem studuji na Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích, letos maturuji a kvůli modelingu cestuji už od 15 let. Skloubit oboje není lehké. Mám individuální studijní plán, který mi cestování umožnuje, ale v učivu rozhodně žádné úlevy nemám. Testy a zkoušky vždycky dopisuji, když se vrátím do školy.

 

Kam ses díky modelingu podívala? Kde to bylo nejlepší/nejkrásnější/nejbláznivější?

Nejvíce zážitků se mi pojí asi s Japonskem. Byla to moje první cesta a vše bylo nové, zajímavé a vzrušující. Potkala jsem spoustu nových lidí a nasbírala první pracovní zkušenosti. Také se mi hodně zlepšila angličtina a uvědomila jsem si, co všechno je nutné si umět sama zařídit. Také velmi ráda vzpomínám na Bangkok, kde jsem strávila úžasné 3 měsíce a měla tam dobré kamarády. Odtud mam určitě super zážitky!

Docela dost času jsem zatím strávila v Asii. Přes Tokio, Taiwan, Čínu, Hong Kong jsem se podívala i do Thajska, odkud jsem jela na práci i do Kambodži a Singapuru. Dostala jsem se tak na místa, o kterých  se mi ani nesnilo. V Evropě jsem byla pracovně zatím jen v Miláně a Berlíně, ale po maturitě plánuji určitě i další destinace.

Není lehké vychytat sezóny na jednotlivých trzích, na některých zase trvá nějakou dobu, než začnete pracovat a vydělávat. Je to hodně individuální a konkurence je vysoká, v dnešní době i v Asii. Trh se v posledních letech přesytil a agentury jsou dnes velmi opatrné, jaké modelky vybírají, aby je následně mohli dobře pracovně uplatnit a ne po 2 týdnech posílat zpátky domů.

 

 

Co na modelingu nemáš ráda?

Neustálý stres, běhaní na castingy ve spěchu ve městě, které neznám nebo naopak trávení někdy i 10 hodin v autě s ostatními modelkami cestou na castingy. Nemám ráda, když si někdo myslí, že když jsem modelka, tak zvládnu všechno - focení zimního oblečení v létě, focení letního oblečení v zimě. Když se musím na focení katalogu 200x převlíknout, když nemám kvůli práci čas na svůj osobní život, když si nikdy kvůli práci nemůžu nic moc pořádně do budoucna naplánovat a v neposlední řadě odloučení od nejbližších, když jsem na cestách. 

Ze začátku to všechno vypadá strašně úžasně a že to nemůže mít ani žádná negativa, ale po čase se ukáže, že to zas taková pravda není. Modelky cestují už od nízkého věku, kdy si ještě mnoho věcí ani neuvědomují a to někdy může být kámen úrazu, nikdo se o vás nebude starat jako o dítě. Vy pracujete, vás platí, je od vás tedy požadován nějaký výkon. A nikoho nezajímá, jestli je modelce 14 nebo 22. Určitě to dokáže zničit dětství, které se už nikdy nevrátí...

Dbát o to, jak vypadáte, hlídat si linii, cvičit, být tolerantní a profesionální je hodně důležité. Život na cestách s jedním kufrem po určitém čase taky dost omrzí. Chcete zázemí a mít nějaké svoje místo, které nemusíte sdílet s 6 dalšími spolubydlícími různých národností a různých zvyků. Díky cestování jsem si našla dobré přátele, za to jsem vděčná, ale není reálné se vždy s každým pohodnout. Nejsem určitě člověk, který rád vyhledává konflikty, hádky na apartmánu mezi spolubydlícími se ale stávají. Zastávám ale názor, že všechno jde říct nějak slušně a společně nějak najít kompromis. Ne ale všichni jsou toho schopni..

 

 

Jaký je svět mužského modelingu? Měla jsi možnost do něho nahlédnout (a případně ho i pochopit)? 

Kluci s námi bývají i na apartmánech a někdy to bývá dost sranda, obzvlášť, když jsem bydlela s klukama z Česka. Vtípky na denním pořádku a celkově super zábava. Dodnes na to ráda vzpomínám.

Zažila jsem ale i dost zahleděných brazilských krasoňů, nad kterými jsem se taky dost pobavila. Například když vyprávěli, že až se vrátí z Číny do Brazílie, tak budou hrát v každé nové telenovele a budou obrovsky slavní... :) 

 

 

Máš nějaké vysněné focení ?

Vysněné focení by bylo určite s Terry Richardsonem a práce pro Vivienne Westwood! A vždycky jsem snila o focení s koňmi nekde na pláži...

 

Pokud by ses nevěnovala modelingu, chtěla bys…

Asi bych se daleko víc zaměřila na studium. I teď si určitě myslím, že vzdělání je důležité, ale když máte práci a vyděláváte si, je těžké se pak koncentrovat prvořadě na školu, když se dostanete daleko rychleji do světa dospělých.. 

 

Fotografie: Adriana Fialová a Robin Bery

Make-Up Artist: Silvia Sedláková

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál