autor:

Pozlátko světa Haute couture září v Paříži. Připomeňte si zimní skvosty

kategorie:
Móda
publikováno:
počet komentářů:
0
Pozlátko světa Haute couture září v Paříži. Připomeňte si zimní skvosty

 

Stovky nových dámských kolekcí se začnou odtajňovat už v pondělí 21. ledna v Paříži, kdy nastoupí čtyřdenní blok modelů tvořených dle pravidel vysoké krejčoviny. Připomeňte si s námi nejvýraznější couture přehlídky určené pro aktuální zimu.

 

V minutě, kdy se otevřou brány k přehlídkovým molům, se na obrazovky přilepí tisíce párů očí. V dalších měsících ty samé oči sledují stránky módních magazínů a přenosy z červených koberců. Svět Haute couture je pro drtivou většinu populace nedostupný. Modely z nejluxusnějších materiálů šité stovky hodin za přísných podmínek skutečně poslouží jen hrstce žen. Avšak pro zbytek je důležitou iluzí, snem a nepochybně i drobnou inspirací.

V pondělí se oči opět rozzáří - začíná Mode à Paris, edice couture kolekcí. Než se zaměříme na skvosty, které návrháři připravovali celý půlrok, vzpomeňme si na některé z výrazných momentů minulého módního svátku.

 

chanel

 

Chanel je o historii v současnosti a o neomezené studnici nápadů Karla Lagerfelda. Klasické tvídové komplety jsou v couture kolekcích naleštěné, večerní šaty namíchané z nepřeberného množství efektních materiálů. Čtyřicítkové rovné střihy se střídají se zvýrazňujícími ramena, boky a pas, věková kategorie zákaznic se pohybuje od mladých hvězdiček po vyzrálé dámy. Lagerfeld v podstatě nezklame nikdy - každá ze skupin jeho obdivovatelů si totiž může oblíbit jinou část kolekce.

 

Chanel prezentuje novou řadu 22. ledna.

 

 

 

dior

 

Byl jednou jeden dramatický Galliano, a když ho přinutilo vedení Dioru odejít, snažil se ho napodobovat jeho dočasný zástupce Bill Gayten, z čehož vznikl pouze poměrně trapný cirkus. A pak přišel Raf Simons. Změna zavedeného kreativního ředitele se ve většině případů pojí se všeobecnou nevolí, zároveň však s netajeným vzrušením, co asi přijde dál. Simons naplnil všechna pozitivní očekávání - dal do kolekce kus sebe samého a zanechal nejpodstatnější odkazy velkého Christiana. (Více o Dior couture si můžete přečíst ZDE)

 

Dior prezentuje novou řadu 21. ledna.

 

 

 

saaab

 

Pokud existuje nějaký návrhář, u kterého by se téměř ignorovaly normální linie, a soustředěnost se vztahovala pouze na kolekce couture, je to Elie Saab. Klientela tohoto libanonského člena syndikátu se nachází zejména na blízkém východě, a tak, podobně jako jeho česká obdoba Blanka Matragi, produkuje princeznovské krajkové sladkosti, jimž by neodolala žádná straka. Nelze se divit, že je vysoce oblíben mezi bohatými dcerami šejků i popkulturními hvězdami, které často vynáší jeho snové modely na veřejnost.

 

Elie Saab prezentuje novou řadu 23. ledna.

 

 

 

valentino

 

Valentino byl mistr vysoké krejčoviny. Potvrzuje to už jen název probíhající výstavy v londýnském Somerset House Valentino: Master of Couture. Očividné potvrzení přichází i od nositelek. Jeho modely oblékly například Jackie Kennedy, Grace Kelly, Audrey Hepburn či Sophia Lauren.

Italský návrhář opustil svůj brand v roce 2008, přičemž jeho tradici dál rozvíjí bývalí designéři doplňků Maria Grazia Chiuri a Pier Paolo Piccioli. Dvojice nastoupila po špatně zvolené Alessandře Facchinetti, a naděje do ní vložil samotný Valentino. Chiuri i Piccioli každou sezónu potvrzují jeho dobrý úsudek. Poslední couture kolekce, tedy podzim/zima 2013, místo legendární červené pracuje zejména s modrou barvou a kromě archivů čerpá z uměleckých stylů první poloviny 20. století.

 

Valentino prezentuje novou řadu 23. ledna.

 

 

 

faagaijwiodad

 

Punker, revolucionář, nekonvenční osobnost módního světa. Jean Paul Gaultier za svou kariéru proslul mnohými novinkami, v 90. letech patřil k průkopníkům dekonstrukce a nikdy se nebál provokativních materiálů ani odhalujících střihů. Je jasné, že jeho couture musí vypadat jinak než Valentinova nebo Elieho Saaba. Ano, splňuje všechny požadavky členství, avšak experiment převládá nad pohodlností. Jeho modely nejsou nositelným uměním jen z hlediska techniky, ale i z toho prostorového a materiálového.

Poslední couture kolekce provokuje nejen častým odhalováním. Je to i suverenita typicky pánských oděvů v dámském provedení, přítomnost mužů, jejichž oděvy se od těch nošených ženami nijak neliší, a pokud všem předvádějícím zakryjete hlavu, můžete mít mírné problémy poznat, o jaké pohlaví se jedná (až dojdete k Andrejovi Pejicovi, hlavu mu ani zakrývat nemusíte). Na druhou stranu v kolekci nechybí taková dávka vlivu art deca a jeho smyslnosti, která by nevyrovnala ten pánský element.

 

Jean Paul Gaultier prezentuje novou řadu 23. ledna.

 

 

 

Margiela

 

Značka Maison Martin Margiela zažila minulý rok velký zlom. Nejen, že k ní H&M přivedlo masy, ale také prezentovala vůbec první couture kolekci ve své historii (sic oficiální status brand získal až o půl roku později). 2012 byl pro MMM rokem návratů a přetváření. Řada s názvem Artisanal recykluje nejen archivní modely, ale pyšní se i ekologickým přístupem k těm aktuálním. Tým návrhářů navíc povýšil i u značky běžné zakrytí hlav na drahokamové masky, jež křičí exkluzivitu spojenou s avantgardou. Více o kolekci ZDE.

 

Maison Martin Margiela prezentuje novou řadu 23. ledna.

 

 

 

Givenchy-Couture-Fall-2012-10 (1)

 

Poslední ohlédnutí směřuje ke starému francouzskému módnímu domu Givenchy. Vzhledem ke zprávám z uplynulých týdnů se můžeme obávat konce jakéhokoliv dalšího prosáknutí vzhledu kolekce na veřejnost. Ricardo Tisci se rozhodl, že bude nadále produkovat couture šaty jen na míru nebo při zvláštních příležitostech. Navazuje tím na novinku z roku 2010, kdy omezil velké prezentace a předvádění nadále probíhalo v mnohem intimnějších podmínkách.

Zimní looky v sobě kombinují odkazy Huberta de Givenchy s oblíbenými vlivy ulice Ricarda Tisciho, konkrétně vlivy romské kultury jižní Itálie. Narozdíl od předchozích na nich chybí krajky a drahé kameny, a tak působí trochu střídměji. Nicméně to neznamená úpadek Tisciho kreativity. Ta se snadno najde mezi dlouhými zaplétanými třásněmi a do dokonalosti vypletenými vzory.

 

Givenchy novou řadu neprezentuje.

 

givenchy(c) Givenchy

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál