autor:

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela

kategorie:
Interview
publikováno:
počet komentářů:
1
Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela

Trio LaFormela formují absolventi Technické univerzity v Liberci Antonín Soukup, Katarina Kopková a Miroslava Kohutiarová, která zanedlouho dostuduje i Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Tito tři kamarádi a zároveň kolegové se rozpovídali o své stoupající popularitě, návrhářských školách v Čechách, účasti na Shooting Fashion stars i nových kolekcích. Antonín, Mirka i Katka vás dostanou stejně jako jejich tvorba.


Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 1

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

 

Jaký styl nebo návrhář je vám osobně nejbližší?

Mirka: Mně se líbí Celine, hlavně od té doby, co tam je Phoebe Philo. Libí se mi proto, že její móda má ležérní chic look, je nositelná a praktická.

Katka: Pro mně je to určitě taky Celine, jinak například Prada...

Antonín: Já teď narychlo vůbec nevím. Spíš mám hodně objevů mezi ještě studujícími návrháři, hodně jich je z Antverp, ale to jsou jména, co zatím nikomu moc nic neřeknou. Z těch známých mám rád hlavně Alexandra Wanga.

 

Všichni tři na kolekci spolupracujete. Návrhářské dvojice či trojice většinou prohlašují, že všichni členové dělají všechno. Máte každý z vás nějakou specifickou roli?

Antonín: Rozdělené to úplně nemáme, ale je pravda, že každý je nejlepší v něčem jiném. Tak si to automaticky dělíme. Já třeba kreslím návrhy, Katka zná perfektně technologii a Mirka je přes grafiku. Ale jinak do všeho vždy zabrousíme všichni, jinak by to nešlo.

 

Šijete své modely sami?

Antonín: Poprvé nám někdo pomáhá s kolekcí, kterou připravujeme teď.

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 2

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

Je těžké v Čechách najít kvalitní švadlenu, která dokáže splnit náročnější požadavky? Jak je vyhledáváte?

Katka: Jednoduše to stále zkoušíme. Máme už zkušenosti se švadlenou, která nechtěla vůbec konzultovat a rovnou chtěla zhotovit výsledný model. To my ale nepotřebujeme. My to musíme stále konzultovat, dívat se na to a upravovat výrobek i v průběhu jeho vzniku.

Antonín: Jednou nám s hledáním pomohla naše zákaznice, zkoušeli jsme to přes internet... Také nás švadlena kontaktovala sama na základě toho, že nás viděla v televizi. Jenže my bohužel nemáme zatím prostředky na to, abychom nabrali nějakého člověka na plný úvazek. Takže to pořád řešíme individuálně.

 

Nenastala někdy při vaší spolupráce chvíle, kdybyste si řekli, že by se vám bez ostatních členů LaFormely pracovalo lépe?

Katka: Neměli jsme takovou chvilku. Určitě nastávají nějaké menší hádky, když rychle došíváme kolekci nebo před důležitým focením. Ale není to tak, že bychom si řekli "teď uděláme  každý celou svoji kolekci". Každý má v té společné nějaký svůj model, který si navrhl a chce si ho šít.

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 3

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

Jaká je největší výhoda práce ve třech?

Antonín: Málokdy hned někdo udělá věc, aby s ní byl spokojený na sto procent. Vždy jsou tam v průběhu práce nějaké pochyby. Ať už u detailu nebo u něčeho většího. Člověk nad tím váhá a musí si dát tři, čtyři dny, nekoukat se na to a potom se k tomu vrátit s čistou hlavou. A tady je výhoda v tom, že po dvanácti hodinách šití přijde do ateliéru někdo další z nás, vidí to okamžitě jinýma očima a ty tak nemusíš práci odkládat, máš tu oči toho druhého. Ve třech lidech se dá výborně konzultovat a získat na věc další pohledy.

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 4

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

Všichni jste vystudovali vysokou školu návrhářství v Liberci, což je škola, o které není tolik slyšet, ale rojí se nám z ní čím dál tím víc skvělých absolventů. Jaký vnímáte hlavní rozdíl mezi dvěma největšími školami, kde se dělá oděvní design - VŠUP a vaším Libercem?

Antonín: Já si myslím, že zásadní rozdíl je v propagaci. Někdy máš výborného studenta, ale není tam profesor, který má možnosti svého svěřence zviditelnit.

Katka: Na VŠUP se profesor může studentům věnovat intenzivněji, jelikož jich není tolik. Dělají jim i výstavy. V Liberci se učitelé svým svěřencům tolik nevěnují, každý je tam sám za sebe.

 

A mezi absolventy rozdíl nakonec není? Máte průpravu na stejné úrovni?

Mirka: Rozdíl tam určitě je. Lidé z VŠUP jsou vidět už během studia, my se v podstatě začínáme nejvíc rozvíjet až po absolvování školy.

Antonín: Taky je rozdíl v tom, že v Praze jim muže profesor poradit, kde co nakoupit, jak co zařídit. My, když jsme se do toho najednou vrhli, tak jsme si na to museli přijít sami - kde se dá tisknout, kontakty na obuvníky, kde koupit kvalitní kůže atd. Jestli jsou potom rozdíly mezi absolventy - osobně se mi líbí, jak jsou vedeni do více směrů, patří tam k tomu obuv i styling...

 

Nebudeme si nic nalhávat, dalších návrhářů jsou u nás i ve světě mraky. Jak se vyvarujete toho, abyste někoho nekopírovali?

Katka: Samozřejmě omylem se nám to už stalo, několikrát jsme něco vymýšleli, ale pak jsme zjistili, že už to objevil někdo jiný. To je pak průser. Snažíme se tvořit sami za sebe, ale muže se to stát.

Antonín: Stává se to pořád. Něco uděláš a pak zjistíš, že už podobná varianta existovala. Naštěstí to nikdy nemůže být úplně to samé.

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 5

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

Sledujete práci svých kolegů a ostatních světových návrhářů?

Antonín: Určitě. Hlavně se snažíme sledovat právě zahraniční tvorbu, protože u českých designérů se stává, že některé věci jsou až podezřele podobné návrhářům zvenku. Toho se snažíme vyvarovat.

 

Jste čím dál populárnější. Nastal zásadní zlom po vaší přehlídce na Shooting Fashion Stars letošního roku?

Antonín: Myslím, že ano. Před tím to šlo pomalu, pak to najednou dostalo rychlost.

Katka: Shooting to nakopnul dost. Ale co se týče zákazníků, tam je to pořád stejné. Dívají se, mají zájem, ale ve výsledku z toho treba nic není.

Antonín: Shooting byl hlavně výjimečný tím svým pořadatelským týmem. Na předchozích soutěžích, kterých jsme se zúčastnili, byly tetky z ulice. Tady v porotě seděli lidé, kteří tomu skutečně rozumí, kteří s mladými návrháři chtějí spolupracovat. Proto byla ta naše přehlídka tam pro nás zásadní.

 

Minulý rok jste se zúčastnili soutěže na Prague Fashion Weekendu. Chystáte se tam i letos?

Antonín: Chystáme, tentokrát ne do soutěže, ale budeme se už prezentovat jako značka. Sice jsme ze začátku nechtěli, ale když jsme slyšeli, že to dělá stejný tým jako Shooting Fashion Stars, tak jsme do toho šli.

Katka: Dokážeme si představit, jak to bude vypadat a probíhat. Chceme se stát součástí toho všeho.

Mirka: Nám se hrozně líbilo, jak byl celý Shooting organizovaný. Od generálky až po samotnou přehlídku i afterparty.

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 6

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

Všímá si vás stále více osobností i médií. Jak se s tím vyrovnáváte? Je to pro vás příjemné napětí, nebo z toho panikaříte a například si svoji tvorbu zpochybňujete?

Antonín: Určitě jsou ty pocity pozitivní. Hrozně nás to těší. Je zajímavé, že po Shootingu se ozvali lidi, kteří tam ani nebyli. Napsali nám z Notjustalabel.com a z Dm-rl.com. Nedávno nám přišla pozvánka na fashion week do Bostonu a do Brooklynu. Což je sice super, ale bohužel peníze na to nejsou. Ale i tak jsme šťastní, že má o nás zahraničí zájem.

Mirka: Myslím, že je to hlavně stylem, který děláme. Naše tvorba je zřejmě bližší módní společnosti v zahraničí.

 

Před pár dny jsem mluvila s organizátorkou Prague Fashion Weekendu a Shooting Fashion Stars, která prohlásila: "Kdo by nemiloval La Formelu?". Vypadá to, že jsou do vás blázni všichni.

Antonín: Takhle jsme to cítili jen po přehlídce Shootingu, když jsme vylezli z backstage a všichni spustili, jak jsou z naší kolekce unešeni. Hlavně, když nás hodnotili lidé, kteří módě opravdu rozumí.

Naše tvorba je experiment - rozhovor se značkou LaFormela 7

fotografie © Jean Claude Etegnot

 

Setkali jste s s nějakou vyloženě negativní kritikou či komentářem?

Antonín: Na Facebooku máme jeden takový rozhovor. Lidi z malého města, kteří tomu moc nerozumí, mluví o botách na vysoké platformě, které jsme dělali k nové kolekci. Jedna dívka tvrdí, že se jí líbí, druhá to nechápe, protože by v tom nikam nemohla jít. Líbí se nám na tom  ten pohled nezasvěcených. A taky to, že zastánkyně bot vnímá módu i jako hru.

 

Jakou kolekci představíte na Prague Fashion Weekendu?

Antonín: Chceme fungovat jako ve světě - kolekce o půl roku dřív. Takže budeme prezentovat jaro/léto 2013.

 

Kolekce na podzim a zimu 2012 je barevnější a ženštější. Snažili jste se najít nějaký kompromis mezi temnou kolekcí Raven a předchozí letní zářivou a květinkovou řadou?

Antonín: Havran byl tak trochu na popud Mirky, která toto téma chtěla zpracovávat. My jsme toužili pracovat s černou a vyzkoušet techniky jako plisované hedvábí a našívaní peří. Naše tvorba je experiment. Všechno se stále mění, nikdy asi nebudeme dělat nějaké specifické prvky, díky kterým bychom byli na první pohled identifikovatelní.

Katka: Jak jsme tři, tak to ani nejde. Pořád chceme zkoušet něco nového.

Antonín: Snažíme se každý půlrok představit něco úplně jiného. Naše nová kolekce bude exploze barev a potisků. Dalo by se říct, že podzim/zima 2012 je taková barevná návnada. A je určitě ženštější oproti extravagantní a efektní řadě Raven. Navíc oděvy ze zimy 2012 jsou na prodej, tomu jsme se museli přizpůsobit.

 

Když návrháři popisují svoji kolekci, většinou mluví o tom, jak by měla vypadat ta "jejich žena". Jaká je ta vaše - třeba zrovna ta, pro kterou je vaše poslední řada?

Antonín: Kolekce je pro multi ženu s chutí zůstat přirozená. Je pro nás důležité, aby se naše zákaznice cítila současná tady a teď.

 

Nová kolekce značky LaFormela bude k vidění v rámci Prague Fashion Weekendu 2012. Soutěžit o lístky budete moci již brzy.

 

LaFormela podzim 2012
fotografie © Jan Grombiřík

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Ahoj Toníku přeji Vám ve vašem podnikání hodně úspěchů,a hlavně mnoho klientů čuzi.

      0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist