autor:

Český model dobývající svět - rozhovor s Šimonem Kotykem

kategorie:
Interview
publikováno:
počet komentářů:
8
Český model dobývající svět - rozhovor s Šimonem Kotykem

Šimon Kotyk, nadějný dvacetiletý model z malého města Kladna dobývá svět. Objeven byl náhodou v obchodním domě Ikea před šesti lety a teď jeho kariéra získává obrovský spád. Chodí na přehlídkách v Paříži, Miláně, Londýně i v New Yorku a fotí s nejrůznějšími známými fotografy. Přečtěte si rozhovor se Šimonem, který pro Worn udělal až z dalekého Tokia, kde je v současné době pracovně.

 

simon kotyk 1

Jsi momentálně v zemetřesením postiženém Tokiu na dva měsíce. Co tam přesně děláš?

Obvykle den probíhá tak, že mě odpoledne vyzvedne můj řidič v hotelu a vozí mě po městě po castinzích. Když dostanu nějakou práci, třeba foceni, tak mě odveze na místo focení. Příští týden začíná fashionweek, takže tento týden byly castingy na přehlídky. Jenže včera se tu vše dost zkomplikovalo a teď nikdo přesně neví, co se bude dít.

To je pravda, v pátek 11.3. zasáhla Japonsko obrovská tsunami. Jak to vnímáš ty, kluk z Kladna?

Velice mě to bavilo. Během největších otřesů jsem ve vaně koukal na film. Zničehonic se začaly třást zdi, dveře. Z poliček začalo všechno padat a se mnou to ve vaně házelo ze strany na stranu. Připadal jsem si jako v pračce. Potom mi na pokoj klepala pokojská a říkala, že je poplach, ať jdu před hotel. Tam jsem z rozhlasu slyšel, že je tsunami-poplach. Země se párkrát ještě otřásla a pak už byl klid. To se stalo kolem třetí hodiny odpoledne. Pak jsem šel ve 4 na casting, ale mrakodrap byl také evakuovaný a slečna na recepci říkala, že výtahy nefungují, ale že můžu jít do 44. patra po schodech. Šel jsem tedy domů. Všude jezdily sanitky a hasiči. Všude byly najednou masy lidí, co pustili z práce předčasně. Nefungovalo metro a doprava kolabovala, tak všichni chodili pěšky. Druhý den (dneska) jsem si začal všímat, že z obchodu mizí hodně rychle jídlo, a že k večeru už se nedalo nikde nic koupit. Obchody a restaurace byly buď zavřené, nebo vyprodané. Zvířata se chovala dost podivně.

Co na to agentura? Dává vám nějaké instrukce, co dělat, nebo nikdo zatím nic neví? Jak jsi říkal, za týden je fashionweek.

Komunikace je docela komplikovaná, protože nefunguji mobily, sít je přetížená. Navíc je víkend, takže ani nemáme castingy. Do pondělí bude snad vše v pořádku.

Tokyo není první velkoměsto, ve kterém máš práci. Byl jsi i v New Yorku, Miláně, Paříži. Jak ses tam cítil, oproti Kladnu to je dost rozdíl.

Ne jen oproti Kladnu ale i oproti Praze. Vlastně každé město je úplně jiné. Jednak architekturou, obyvatelstvem i takovým tím duchem, náladou. V Tokiu se cítím trošku jako v jiném světě kvůli architektuře a mentalitě. V New Yorku se cítím, jako když to tam znám, protože mám tamní ulice tolik okoukané z filmů. Všude je jiná nálada. A nejvíc se mi libí nálada Berlína a Paříže.

Ztratil ses někdy v New Yorku?

Několikrát :), což je dost nepochopitelné, protože jsou tam všechny ulice rovné, vzájemně kolmé a jsou očíslované. Žádné křivolaké uličky jako třeba v Paříži.

simon kotyk 2

Autor fotografie: Markéta Garai

A co ubytování? Je to skutečně tak šílené, jak to prezentují média? Postele bez nohou, švábi, zrezlé koupelny…

Vůbec ne. V Japonsku ne. V Číně to takhle nějak prý vypadá, ale Tokyo je luxusní velkoměsto. Naopak jsou tu třeba toalety tak moderní, že je kolikrát neumím ovládat. Ovládaní teploty záchodového prkénka, různě druhy hudby atd.

Je vás v těch apartmánech víc?

Bydlím v normálním hotelu, bydlí tu ještě 2 kluci z agentury, ale ti mají vlastní pokoj. Takové ty apartmány, kde bydlí třeba 6 kluků, to bývá většinou v Miláně, nebo Paříži.

Snad asi nikdy jsme v českých modelingových dějinách neměli nějakého pánského supermodela. Cítíš se tak?

Necítím se jako supermodel :) Sice od nás z agentury cestuji jediný, ale jinak po světě je dost Čechů, teď je v třeba v Tokiu Petr Řehka. Jinak svého času, myslím, byl na vrcholu třeba Robert Majer nebo Michal Ayeboua.

Ale i přesto se o tobě hodně píše. Dělal jsi modela pro značku Lanvin, Dior, Tommy Hilfiger, to jsou dost zvučná jména, znamená to pro tebe něco?

No, ne že by mě móda úplně nezajímala. Spíš jen nejsem snob, abych měl na prvním místě nějaké módní značky. Jako poctu to necítím. Mě je jedno, pro koho dělám přehlídku, nebo foceni. Já si jen užívám to okolo.

To okolo? Kolikrát čteme, jak jsou modelky ve stresu, jestli dostanou zakázku, jestli vypadají dostatečně dobře. Ty to tak nebereš?

Když se modelky stresují, je to jejich věc. Já to neřeším, je mi jedno, když se mi před castingem udělá akné, stejně mi dělají na focení make-up, takže jim je to taky jedno. Na letošním fashionweeku v Miláně jsem dostal dvě práce, a to jsem šel na casting rovnou z párty, unavenej, neoholenej, nenavoněnej a s mastnejma vlasama.

Rovnou z párty? Modelové chodí pít často během fashionweeků?

Většinou každý den, ale já už nepiju ani nefetuju. Ale byl jsem nevyspalý a bylo to na mně dost vidět, řekl bych.

simon kotyk 3

Takže ta práce tě určitým způsobem zkazila…

Nevím, jestli přímo zkazila. Vždycky jsem chtěl všechno vyzkoušet. A to, že jsem byl v patnácti mimo domov bez dohledu, tak jsem si prostě mohl dělat, co jsem chtěl. Zkusil bych to i nebýt modelingu, ten modeling to spíš jen urychlil.

Člověk ale potřebuje tu práci zvládat psychicky i fyzicky, nedělalo ti to problémy?

Dělalo, ale myslím, že mě rozhodily ty drogy, jinak bych byl v klidu, tak jako jsem teď.

Dobře, na castingu si tě vybrali i přes to, že jsi nebyl úplně ve formě, určitě kvůli tvému neobvyklému vzhledu, nevypadáš jako řadový kluk. Setkal ses někdy s negativními reakcemi na to, jak vypadáš od tvého okolí? Myslím ještě doma.

V Kladně? Za to jak vypadám a jak jsem oblečený tam má na mě nějaký připomínky tak každý druhý člověk, v Praze je to lepší, tam tak každý třetí, a v zahraničí nikdo.

Každý třetí, to je pořád hodně. Trápilo tě to tehdy nějak, nebo sis stál za tím jaký jsi?

Mě je celkem jedno, když se mi někdo v teplákách od Vietnamců směje za to, jak jsem oblečený. Neurazí mě to ani nenaštve.

Ovlivnila tvoje práce nějak tvůj osobní styl? Zamiloval sis například nějakého návrháře, s jehož prací jsi měl možnost se setkat?

Na přehlídce Balenciaga jsem si jednou mohl vybrat libovolné oblečení ze staré kolekce a ten styl se mi líbí, dodneška to oblečení nosím.

simon kotyk 6

simon kotyk 5

Šimon má pozitivní vztah k tetování a navíc sám tetuje. Autor fotografie: Markéta Garai

Tvůj vzhled tě dostal tam, kde jsi. Nevadí někde třeba tvoje tetování nebo piercing?

Piercingy jsou v pohodě, ty si můžu vyndat, a teď už je mám vyndané trvale. Tetováni je asi horší. Hlavně třeba tady v Japonsku mají vůči tetování dost předsudky, protože je to tu symbol mafie. Fotil jsem tu kampaň pro jednu značku a měl jsem tam krátké rukávy, tak prostě nafotili ty fotky a pak nafotili úplně stejný s jiným klukem a pak na počítači dali jeho levou ruku místo mojí. Pro některé klienty je to na obtíž a někdo to naopak upřednostňuje.

Máš přítelkyni Markétu. Jak váš vztah zvládá tvojí kariéru a všechno to cestování?

Můj pocit byl, že to zvládala v pohodě, ale teď už je to asi moc dlouho, stejská se nám oběma, odjel jsem původně na jeden den fotit do Milána a to se protáhlo na týden v Londýně a z Londýna jsem pak odletěl rovnou sem, do Tokya, na dva měsíce. Ale skypujeme si skoro každý den, musíme to vydržet.

Po Tokiu se tedy chystáš zpět domů nebo zase někam jinam?

Zpáteční letenku mam do Londýna, ale doufám, že z Londýna pojedu rovnou domů, samozřejmě se může všechno změnit, do poslední chvíle nikdy nic nevím jistě.

 

 

simon kotyk 7

Autor fotografie: Jason Wu

 

Šimon Kotyk na přehlídkách Comme des Garcons, Dior, Lanvin

Galerie neobsahuje obrázky.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


8 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

 • Rad bych zareagoval. Rekl jsem, ze me bavilo zemetreseni, na tom myslim neni nic spatneho. Je to legracni pocit. Nijak neznevazuju nestesti, co se stalo ticisum lidi. Muzete rict, ze vas bavi jezdit autem a jste dement a idiot protoze denne zemrou tisice lidi v aute? Nesudte cloveka podle jednoho slova vytrzeneho z kontextu.

    2   0 Nahlásit X Odpovědět
 • Lidi vy jste hloupí...
  Kateřino hovádko jste nejspíš vy, když soudíte dle jedno článku respektive jedné věty.
  Je to k smíchu

    0   0 Nahlásit X Odpovědět
 • Milá Kateřino, myslím, že už bylo vysvětleno, jak byla odpověď myšlená a jelikož jsem Šimona poznala a vím, co teď prožívá, nelíbí se mi, že ho nazýváš dementem a sebestředným hovádkem. To opravdu není slušné.

    0   0 Nahlásit X Odpovědět
 • V kontextu takové katastrofy může říct jen dement, že ho to bavilo. Ať to myslel jakkoli, desetitisícům lidí zemetřesení způsobilo výraznou újmu a slovo „bavit se“ je dost nevhodný! Kromě toho náznak soucitu s lidmi ze země, kde žije a která mu dává „chleba“ jsem v rozhovoru nenašla. Za mě je to sebestředný hovádko.

    0   0 Nahlásit X Odpovědět
 • Myslím si že to "velice mě to pobavilo" bylo mířené na samotný pocit ze zemětřesení, které určitým způsobem může být zábavné, já zemětřesení zažil na vlastní kůži. Sice bylo jen malé, ale vcelku to zábavné bylo... a navíc ve chvíli kdy otřes zažíval a házelo to sním ve vaně asi netušil že někde dál se odehrává nějaké neštěstí!

    0   0 Nahlásit X Odpovědět
 • Říct o neštěstí v Japonsku: Velice mě to bavilo. Může fakt jenom idiot!!

    0   2 Nahlásit X Odpovědět
 • Šimon ruulleeez!!! V čechách nejsou jen hezké holky, ale občas i hezcí a zajímaví kluci... minimálně spousta kluků u nás by se mohla přiučit jak být sexy;)

    0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist