autor:

Suus - Hana Frišonsová

kategorie:
Interview
publikováno:
počet komentářů:
0
Suus - Hana Frišonsová

Mladá módní návrhářka z Děčína Hana Frišonsová jde jasně za svým cílem a na její práci je to vidět. Pojďme se podívat na krátký průřez její tvorbou.

Hana Frišonsová *1987 Studovala na Technické univerzitě v Liberci Fakultu textilní, obor Textilní a oděvní návrhářství se zaměřením na Technologii a design. Delší čas úzce spolupracuje se značkou Dvojitá porce. Pracuje pod záštitou děčínské společnosti, která jí svou podporou umožnila vytvořit klasický kolekční plán.

suus 001

suus 002

suus 003

suus 004

suus 005

fotografie: Lukáš Dvořák Její nejnovější prací je kolekce Circle vychází z kruhu jako symbolu vlnění a napětí mezi oděvem a jeho nositelem. Inspiraci pro svojí práci čerpá především ze střihového řešení a konceptu vycházejícího ze siluety postavy v návaznosti na oděv. Základem všech outfitů jsou dámské košile k nimž koncipují další kusy. Modely jsou společenské a elegantní, vnímají siluetu i skryté napětí mezi oděvem a tělem. Výrazovým prostředkem této oděvní kolekce jsou sklady, členění, výrazná silueta a materiál dotvářející společný charakter oděvu. Kolekce v sobě zahrnuje i klasické detaily seskládané z vysokých límců a manžet. Barevnost je založena na jemných tělových tónech, bílé a tmavě šedé. Ve výsledku je pro Hanu podstatné vytvořit kolekci reprodukovatelnou, spíše konfekční a dobře kombinovatelnou.

 

suus 001

 

Hana nám prozradila v krátkém rozhovoru informace ze zákulisí své tvorby i osobního života:

Jak si se dostala k navrhování oděvů?

Studovala jsem Střední průmyslovou školu textilní v Liberci obor Oděvnictví a Technickou univerzitu v Liberci obor Textilní a oděvní návrhářství zaměření Technologie a design, takže oděv mi je blízký už delší dobu.

 

Kde čerpáš nejvíce inspirace pro střihy a barevnost?

První fáze tvorby kolekce byla založená na tvorbě a výzkumu základních konstrukcí, v další fázi jsem s nimi experimentovala už dle konceptu. Chtěla jsem aby kolekce byla elegantní a sjednocená, proto jsem volila podobné prvky, velmi ženskou siluetu i barevnost.

 

Máš za sebou různé akce, například účast na výstavě Czechdesign v Palladiu a letos Code:Mode. Jak jste si se k tomu dostala? Posunulo to nějak tvoji tvorbu?

Oboje byly vlastně první prezentace kolekce i značky SUUS, takže mi to poskytlo především srovnání s ostatními a nové kontakty.

 

Co si myslíš o tvojí české konkurenci, tedy o zdejší modní tvorbě?

Móda je i zde velmi různorodá, lze tedy vybírat z mnoha stylů a kvalit asi i podle cílové skupiny zákazníků. Osobně příliš nad konkurencí nepřemýšlím, naopak pokud mi je něčí práce sympatická tak i ráda spolupracuji na projektech. Momentálně mi je nejbližší ateliér DVOJITÁ PORCE. Například v poslední kolekci OSTRÁ, která bude prezentována v říjnu na SHOOTING FASHION STARS, jsem pomáhala právě s konstrukcemi oděvu.

 

Mezi svá města působení uvádíš i Drážďany. Máš nějaké zkušenosti s tím jak to vypadá s odíváním v Německu? Jsou mezi českou a německou módní scénou velké rozdíly?

V Německu jsem měla šanci být na praktiku v jedné textilní firmě zaměřené na digitální tisk. Tato zkušenost mne také hodně oslovila, i když se nadále prozatím tiskům nevěnuji. Momentálně žiju blízko hranic, takže do Drážďan nebo Berlína jezdím poměrně často. Německá móda je podobně různorodá jako zde, ale dle mého němci dbají více na kvalitu a preciznost. V Berlíně je rozdíl pochopitelně znatelnější ve všem a ta rozmanitost jen tak neomrzí.

 

Kde se dají koupit tvoje modely?

Modely se dají objednat přes web suus.cz, velikosti upravuji většinou na konkrétní zákaznice a je možné je vyzkoušet v Děčíně, případně v Praze po domluvě. Momentálně se připravuje v Praze několik prodejních a výstavních akcí, kterých se SUUS také zúčastní. O dalších akcích průběžně informuji na mých webových stránkách a své facebookové skupině.

Suus Circle lookbook

fotografie: Daniela Pilná

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál