autor:

Návraty za Prague Fashion Weekendem 2012 - kdo se líbil a kdo ne

kategorie:
Fashion-Week
publikováno:
počet komentářů:
0
Návraty za Prague Fashion Weekendem 2012 - kdo se líbil a kdo ne

prague fashion weekend rozuzlení

sediva-cara

Prague Fashion Weekend 2012 je za námi. Během čtyř módně náročných dnů se představila řada zavedených i začínajících návrhářů. Po organizační stránce se "Víkendu" nedá téměř nic vytknout, možná tak ta nekonečná zpoždění, která jsou na druhou stranu pochopitelnou a tolerovatelnou záležitostí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o PFW v zcela nové podobě, lze předpokládat, že se tyto provozní mouchy během dalších ročníků do jedné vychytají.

Vybrat z přehlídek ty, které stály nejvíce za to, je téměř nemožný úkol. Objevila se celá skupina takových, které neobsahovala mnoho inovativních prvků a dechberoucích kreací, a přesto diváka dostala svou nositelností, variabilitou a kvalitou. V druhém pádě přišla na řadu skupina, která sjednocovala všechny neokoukané tváře českých oděvních nováčků. Ta si dala za úkol získat nové zákazníky, nové příznivce. Oba kruhy, jak fashion matadorů, tak i zelenáčů, se doufejme budou nadále rozvíjet, připravovat nové věci a blížit se k tomu vysněnému fashion nebi, kde budou tyto naše hvězdy jasně svítit vedle světových značek a designérů.

Bylo by asi zbytečné tvrdit, že všechny kolekce prezentované na pražském Hradčanském náměstí byly dokonalé. Tak, jako je třeba chválit a medializovat designéry, kteří se nám líbí, tak je třeba i upozornit na to, co se nám zas tak nelíbí. Vybrala jsem návrháře, kteří mě nejvýrazněji oslovili - ať už pozitivně, či negativně.

den první

Hana Stocklassová

hana stock 1

Kolekce Hany Stoklassové splňuje vešekeré požadavky, které vyžaduje průměrná česká zákznice. Modely jsou nositelné, kvalitně zpracované, tvořeny z výtečných materiálů... Samozřejmě, taková tvorba se sice nedá srovnávat se světovými konceptualisty a experimentátory nebo zavedenými módními domy. Hana Stocklassová si svými pletenými oděvy a koženými doplňky získala moji pozornost a s klidem ji mohu uložit do šuplíku v paměti. Troufnu si tvrdit, že Hana a jí podobné návrhářky jsou pro Češky totéž jako Michael Kors pro Američanky. Takoví návrháři potřeba jsou a je jen dobře, že Česká republika tyto nenápadné, skryté poklady vlastní.

den druhý

La Formela

lafororr

Na Antonína, Mirku a Katku jsem upozorňovala už v našem výběru toho nejlepšího z Prague Fashion Weekendu. A věděla jsem proč. Tato trojice prostě umí. Umí navrhnout, umí ušít a hlavně umí překvapit. Pokud si retrospektivně projdete jejich tvorbu, uvidíte, že každou novou řadou přináší něco zcela nového po stránce návrhové i realizační. V naší republice a na naší módní scéně se příliš často nevidí někdo, kdo se může rovnat světovým designérům. Kromě toho, že má La Formela světový look, má i světový přístup - přichází s nevídanými technologiemi potisku a prezentuje své kolekce s tím "správným" ročním předstihem (v září správně představila kolekci na následující jaro/léto).

V čerstvé kolekci Formela "diktuje" mírně psychedelické vzory užité na hedvábí vycházející z maleb současného čínského umělce Zhou Fana. Podařilo se jí pokrýt celou škálu druhů oděvů od kabátů, přes kalhoty a sukně až po halenky. Antonín, Mirka a Katka jsou na vzestupu a nezbývá nic jiného, než jim přát, aby se pořádně uchytili českých i zahraničních módních madel a už se jich nepustili.

den třetí

Zuzana Kubíčková

zuzuz3

Zuzana před rokem vyrazila veřejnosti dech. Když jsem poprvé viděla její nadýchanou kolekci na fashion weeku v rámci Designbloku, okamžitě jsem zatoužila po všem, co obsahovala. Známé límečky v pase a dopisy do ruky za ten rok obletěly celý virtuální i reálný prostor a všichni netrpělivě čekali, jak bude vypadat další Zuzčin krok. Možná to byla přehnaná očekávání, co způsobilo tu ztrátu řeči po prezentaci nové kolekce, možná to způsobila ta kolekce sama, ale tak či tak, dobrá reakce to nebyla. Nepochybuji o tom, že v Zuzaně Kubíčkové něco je, ale sobotní prezentace nebyla tou, která by mě v tom utvrdila. Řada byla prezentována formou performance, kouzelnickým představením, kdy blonďatý mág svlékal modelky z kabátů a publiku tak odhalil dobře ušité spodní prádlo. Nevím, jestli by nebylo lepší modelkám pláště nechat a tak neodhalit kombinace podprsenek, kalhotek a podvazků, které absolutně nezapůsobily špatně zvolenými materiály a nekvalitními pseudoefektními aplikacemi. Zuzana měla skvělý nápad - odvážně se pustila do vlastní řady spodního prádla. Ale samotný nápad nestačí...

den čtvrtý

Viktoria Vittori

vic 1

Nadějná Viktoria "vyplňovala" místo při hlasování poroty o nejlepším tvůrci soutěže START_UP. Zasloužila by si prostor zcela vlastní. Ve své řadě spojila ostré hrany, umění písma, lehkost, těžkost a střihovou zajímavost. Na první pohled působí spíše konceptuálně a umělecky. Na pohled druhý už jako zcela kreativní elegance, která sice myšlenku nepostrádá, ale nechybí jí kombinovatelnost a s ní spojená nositelnost. Viktoria Vittori si jednoznačně prožila další ze série svých úspěchů, a pokud neusne na vavřínech, má na to, aby na něj navázala i v následujících sezónách.

Lákadlo PFW: Jakub Polanka

autor: Lucie

Jestli se Prague fashion weekend mohl někdy svoji atmosférou vyrovnat světovému měřítku, tak to bylo bezesporu během pátečního podvečera. Na Hradčanském náměstí byl totiž netrpělivě očekáván hřeb celého Prague Fashion Weekendu, kterým byla zimní kolekce Jakuba Polanky. Davy módních nadšenců se zde nejen značně rozmnožily, ale rovněž nečekaně vystylovaly. A rázem se do Prahy konečně dostavila ta pravá pastva pro oči, jaká se na fashion week sluší a patří. Leckoho zahřálo u srdce, že to vlastně s českým módním publikem není zas tak špatné. Přehlídkový stan se snad poprvé zaplnil do posledních míst, dokonce se snad musel nafouknout.

pola 4

Za zvuku tikajících hodin vpluly na molo nejprve Jakubovy extravagantní modely připomínající tmavá krunýřovitá těla vesmírných vetřelců. Sám Polanka kolekci definoval jako přeměnu brutální a temné noci v ranní úsvit a křehkost. Jinými slovy by se to lépe vystihnout nedalo. V duchu nadpozemských bytostí se nadále nesl zbytek prezentace. Dokonale vyžehlené vlasy, alabastrová pleť, kouřové oční stíny a nebesky krásné múzy s puncem jiné galaxie - modrýma rukama rozrážely molo v geniálně jednoduchých dlouhých robách se svůdně odhalenými zády a vějířovitě nabranými detaily. Atmosféru jako z jiné dimenze podpořila i zvolená paleta barev sahající od temné šedi, přes čerň, k červenohnědé, po temně fialovou, královskou modř až k jemné levandulové. Ovšem i přes velkou osobitost celé přehlídky definovanou jakýmsi českým motivačním hiphopem kombinovaným s vesmírným světem kolovala v sále jemná pochybnost o nelimitované originalitě této lehké, vzdušné a rozevláté kolekce. Nehledě na to byl ale Polankův balanc mezi jemnou křehkostí a brutální krutostí pozoruhodným zážitkem.

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál