autor:

Co se děje v New Yorku?

kategorie:
Fashion-Week
publikováno:
počet komentářů:
1
Co se děje v New Yorku?

 

Newyorský módní týden je v plném proudu. Všeobecně známým faktem zůstává, že každá módní metropole má svoji typickou atmosféru. V té americké je to uvolněnost a trendovost, návrháři se nevrhají do zbytečných experimentů - následují přání obyčejných žen z ulice a nabízejí jim to, co se předchozí sezóny osvědčilo. Aby ale nedošlo k úplné mýlce, samozřejmě, že i v New Yorku někdo vybočuje. Někteří málo, někteří více.

 

V dnešní době dokáže přežít už jen pár věcí s potenciálem nadchnout, například neobvyklé kombinace druhů oblečení, neokoukané techniky, poutavé detaily, nové potisky... Často se zdá nemožné rozeznat od sebe návrháře, protože se někdy úmyslně kopírují a jindy sice neúmyslně, ale stále bohužel shodují. Ovšem projít každý jednotlivý look z New Yorku a najít jistou novost není těžké, ba naopak...

Vzor je kolosální kapitola celého módního světa a zejména toho dnešního. Od té doby, co ženy nenosí šněrovačky, ale kalhoty, žádná velká revoluce nepřichází a všeobecný “ach” vzbuzují většinou právě vzory. Ať už je to koláž složená z podnětů z inspirační tabule či konkrétnost reality, pokud je potisk dobrý, jedna peněženka nezůstane prázdná.

O největší pozornost tentokrát v New Yorku bojuje značka Helmut Lang pod vedením Michaela a Nicol Colovos. Kdo jiný by mohl jejich potisk ocenit více než Češi - vychází totiž z kubismu. Michael ani Nicol bohužel našeho Čapka, Fillu ani Kubištu neznají, a proto se vydali ke zdroji světově proslavenějšímu, k samotnému "otci zakladateli" Picassovi. Kubistické motivy prochází téměř všemi modely a pozorovateli stačí ke štěstí natolik, že by se málem nesoustředil na zbytek kolekce. Že se však dá najít více zajímavosti, to dokazuje i malý detail pásku na stojáku...

 

langlang

 

Sestřička francouzského domu Balmain s křestním jménem Pierre splňuje svůj účel - sloužit masám. Protože se stále bavíme o vzoru, nelze opomenout gigantickou žirafu. Ladit bude zejména s pánskou kolekcí britské Burberry.

 

balmain

 

Kostka, která doslova zaplavila pánská mola, se ojediněle objevila i v dámském New Yorku. Takovou obyčejnou zapojil do své řady Richard Chai Love, lesklou a rudou zase Edun.

 

kostky

 

Ovšem zpět k newyorské volnosti a pohodlí s bonusem rockové drsnosti. Jako hlavního zástupce si ze zatím prezentovaných dovolím jmenovat značku Rag&Bone, v jejíchž řadách vždy společně přežívají prvky pro ni tradiční s nutnými oblíbenými trendy. Jedněmi z nejzajímavějších momentů z přehlídky jsou velká kožená bunda a sukně s takovým Proenza Schouler rozparkem (ale kdo ho ještě nepoužil, že?), dnešní doba a styl ulice si žádá i objemný pletený svetr s koženým véčkem a samodržící punčochy.

 

ragbonee

 

Návrhář Kenneth Cole se vrátil na molo po sedmi letech, ale to neznamená, že by nedokázal perfektně splynout. Průhlednost, dlouhé kožené rukavice, délka sukně pod kolena pomalu si získavající široký fanklub... Cole nabízí přesně to, co si newyorská zákaznice žádá. K dalšímu á la Proenza rozparku byl ale nakombinován jeden dokonalý plášt - kabát, který vypadá, jako by měl zasněžená ramena. Ideální pro milovnice zimy, když zrovna nesněží...

 

kenethcolee

 

Podobně je na tom i Rebecca Minkoff, která na molech svůj sortiment každoročně rozšiřuje o kousky obyčenější i výraznější, avšak vždy takové, aby po nich toužila celá dámská většina diváků. Rebecca se nevyhla oblíbenému rozčlenění materiálem - tvídová bunda získala kožený lem i rukávy a k tomu žlutý rub - kožešinový límec už pouze přikládá do kotle žádostivosti. Na druhou stranu je tu jeden výborný prvek, a to sice pás na šatech, důmyslně spuštění přes boky.

 

minkoff

 

Když už jsme u té důmyslnosti, musíme se zastavit u A Détacher. Návrhářka Mona Kowalska pokaždé ukazuje svoji zálibu v sochařství a s ním spojeného “vysekávání” šatů. Z bodového nabírání v řadě na jaro 2013 zůstaly už v podstatě jen pytlové džíny a nejdůležitějším prvkem se stalo jakési odstávající sedlo nad hrudníkem.

 

adetacheer

 

Jistí návrháři se také vydali k jiným kulturám a kompletně odlišné estetice než je v New Yorku běžně k vidění. Ovšem nejdříve se na půli cesty zastavil brand Suno Erin Beatty a Maxe Osterweise, kteří sice zapojili do hry nečekané volány, přičemž hrací deska zůstala po vzoru tendencí prošívaná. Pozornost si zaslouží i směsice materiálů na jednom overalu.

 

sunoo

 

Cílem Tadashiho Shoji se stalo Rusko, za vzor mu sloužily róby tamějších ortodoxních protestantů. Ačkoliv šaty vypadají oproti ostatním jako z jiného světa - tedy města - róby v New Yorku vyniknou alespoň na některé ze známých osobností.

 

takashishsi

 

Eklektický a éterický Gregory Parkinson vsadil oproti letní kolekci na tmavé barvy a čerpal z tradičního rómského oděvu. Jeho modely by mohly sdílet výlohu s Gaultierovou couture, nicméně Parkinson se (samozřejmě) drží mnohem více při zemi.

 

parkinson.

 

A nakonec trochu sentimentální příběh o obraně a odvážnosti. Kimberly Ovitz se sice nemusí bránit před neúspěchem, ba naopak v Americe si získává značnou publicitu. Fascinovala ji obrana brouků a hmyzu jakožto jejich podmíněný reflex. Interesantní povídání se navíc váže i ke šperkům - ty designerka vytvářela ve spolupráci s jednou firmou pomocí populárního 3D tisku.

"Svazující" šaty i konstruované svrchníky evokující tvrdou, nepropustnou schránku a nakonec sepolečně se zběsilým abstraktním potiskem dělají z kolekce mladé američanky jeden z nejlepších celků, který zatím mrazivý New York zažil. Mimochodem - kruh se uzavřel a jsme zpět u důležitosti vzoru. I z rovně střižených dvou pruhů látky s hlubokým výstřihem dokáže udělat dechberoucí kreaci.

 

ovitz.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Pěkné a inspirativní, jenom nevím, kdo jsou ti ruští "ortodoxní protestanti". Ortodoxní jsou podle mne pravoslavní a protestanti jsou naopak příslušníci reformovaných církví.

      0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist