autor:

Tak pravil David LaChapelle - výstava v Galerii Rudolfinum

kategorie:
Výstava
Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1
cena vstupného:

Tak pravil David LaChapelle - výstava v Galerii Rudolfinum

Pozornost všech milovníků současné fotografie bude v prosinci tohoto roku upřena na Prahu. Galerie Rudolfinum uvede ve světové premiéře jednu z největších retrospektiv tvorby Davida LaChapella, která prostřednictvím více nežli 120 fotografií představí příběh jeho třicetileté kariéry.

Americký fotograf David LaChapelle se narodil 11. 3. 1963 v Connecticutu a studium absolvoval na North Carolina School of Arts. Na přelomu 70. a 80. let začal častěji pobývat v New Yorku, navštěvoval tam Art Students League a The School of Visual Arts a stal se pravidelným návštěvníkem legendárního klubu Studio 54, kde se seznámil s Andy Warholem. V roce 1984 uvedl LaChapelle v galerii 303 své první výstavy a Andy Warhol mu nabídl spolupráci ve slavném magazínu The Interview. LaChapelle vstoupil naplno do věta módy a kultu celebrit, mezi nimiž našel i své plavovlasé múzy – Pamelu Anderson, Daphne Guinness, Courtney Love i transsexuální Amandu Lepore.

Výstava: Tak pravil David LaChapelle 1

© David LaChapelle

Vedle tvorby vlastních uměleckých fotografií pracoval LaChapelle stále více jako fotograf módy a světových celebrit, v jeho portfoliu se setkávaly nejznámější světové časopisy jako Vogue, The Fame, Vanity Fair, GO, Rolling Stone s nejzvučnějšími značkami typu Rémy-Martin, Perrier-Jouet, Maybach-Motorenbau, L’Oreal či Nokia. Portrétoval světově proslulé osobnosti, své modely stylizoval do nevídaných kompozic, zhmotňoval jejich i své sny a skryté představy. Módní svět tak nejen dokumentoval, ale postupně také zásadním způsobem ovlivňoval.

Spolupráce s hvězdami popmusic (Britney Spears, Christina Aguilera, Robbie Williams, Jennifer Lopez, Joss Stone, Amy Winehouse) posunula Davida LaChapella k režii hudebních videí a Mobyho videoklip ke skladbě „Natural Blues“ mu přinesl ocenění MTV Europe Music Awards v kategorii „Nejlepší hudební video“. Přelomovým audiovizuálním projektem Davida LaChapella byl celovečerní dokumentární film „The Rize“, jehož produkci financoval z vlastních zdrojů.

Na počátku nového tisíciletí David LaChapelle začal práci pro reklamu a módní svět postupně omezovat a posléze se plně vrátil ke svým tvůrčím počátkům, tedy k volné tvorbě a návratu do muzeí galerií.

Uvedením výstavy „Tak pravil David LaChapelle“ se Galerie Rudolfinum řadí k nejprestižnějším světovým institucím, které v uplynulých letech vystavovaly LaChapellova díla. Kurátorský koncept, rozsah i časové období, které pražská expozice mapuje, staví výstavu do významné pozice jak z hlediska autorovy tvorby, tak z hlediska galerijní činnosti.

galerie rudolfinum logo

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál