autor:

Mladý obal 2011 / Young Package 2011 v Leporelo+

kategorie:
Výstava
Dům umění, Malinovského náměstí 2, Brno
cena vstupného:
pro všechny návštěvníky Domu umění zdarma

Mladý obal 2011 / Young Package 2011 v Leporelo+

Leporelo+ v Brně hostí výstavu nejlepších prací mezinárodní soutěže obalového designu Young Package 2011.


Leporelo+ v Domě umění na Malinovského náměstí v úterý 6.9.2011 v 18,00 otevře výstavu šedesáti nejúspěšnějších prací letošního ročníku mezinárodní soutěže Mladý obal. Výstavu úvodním slovem zahájí Klára Mergerová, manažerka projektu společně s Janou Vinšovou, manažerkou občanského sdružení CZECHDESIGN.CZ, které je organizátorem soutěže. Vernisáže se zúčastní také držitelka první ceny kategorie Jiný pohled, studentka Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, Nikola Kalinová.

Výstava v prostoru Leporelo+ potrvá až do neděle 2.10.2011 a pro všechny návštěvníky Domu umění je zdarma.

sediva-cara

Young Package 2011 v Leporelo+ poster
sediva-cara

O letošním ročníku soutěže 16. ročník soutěže pokračoval v nové koncepci zavedené v předchozím roce. Soutěž byla opět rozdělena na dvě kategorie. První kategorie „Produktový obal“ byla zaměřena na „Obal na národní produkt“, druhá kategorie „Jiný pohled“ přinesla v letošním roce téma „Kniha jako obal na slova“. Porota zasedla začátkem dubna ve složení Jan Činčera, Jan Čtvrtník, Klára Kvízová, Filip Blažek a Piotr Bozyk.

Kategorie Produktový obal přilákala už tradičně nejvíc účastníků, jejichž počet opět překonal loňský rekord. Do této kategorie dorazilo téměř 600 soutěžních prací. Téma nebylo úmyslně blíže specifikované a každý účastník si tedy mohl sám svobodně zvolit, jaký produkt považuje za národní a pro tu kterou zemi typický. Kromě obalů na různorodé lokální lahůdky do soutěže chodily i obaly s politickým podtextem: na sebevraždu, korupci nebo prostituci. Kategorie byla opět hodnocena ve dvou skupinách. Do skupiny studentů vysokých škol a mladých designérů do 30 let se přihlásilo přes 400 tvůrců. Vítězkou se stala designérka Diana Winklerová z České republiky se svým obalem na sklářské výrobky „Vlajkobal-českobal“, jíž se po čtyřech letech podařilo prolomit nadvládu kanadských studentů. Ti již tradičně v soutěži zabodovali, a ač se jim nepodařilo získat žádnou z oceněných pozic, jejich práce jsou opět silně zastoupené v katalogu mezi nejlepšími pracemi 16. ročníku soutěže. Vítězství v kategorii středních škol putovalo stejně jako loni do Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Její student Tomáš Chludil přesvědčil porotu svým „Kufříkem Merkur“ na známou českou kovovou stavebnici.

Kategorie „Jiný pohled“, zaměřená letos na grafiky a ilustrátory, přinesla nové téma „Kniha jako obal na slova“. Úkolem soutěžících bylo hravým způsobem zabalit, zhmotnit slova do podoby knihy. V kategorii se sešlo 85 opět velmi různorodých prací. Vítězkou se s knihou „Skrytých psaní“ stala studentka Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Nikola Kalinová.

Výsledky soutěže Mladý obal 2011 byly slavnostně vyhlášeny 26. května v pražském klubu NoD . Ceny projektu byly uděleny ve třech kategoriích a vítěz každé z nich si odnesl 25 000Kč. Finanční odměnu pro vítěze věnovala společnost Model Obaly, vyhlašovatel soutěže.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál