autor:

DRUHOROJ - skupinová výstava generace mainerovců

kategorie:
Výstava
Galerie D-ecore, Komunardů 6, Praha Holešovice
cena vstupného:

DRUHOROJ - skupinová výstava generace mainerovců

V Praze se na výstavě „DRUHOROJ“ představí celá jedna generace absolventů ateliéru Martina Mainera.

sediva-cara

The Chemistry Gallery, Výtvarný ateliér Malování a Kreslení a studio D-ecore uspořádají skupinovou výstavu „DRUHOROJ“ mapující současné tendence v díle generace autorů, kteří jsou spjatí s působením profesora Martina Mainera na brněnské FAVU. Výstava bude probíhat v alternativních prostorách „dočasné galerie“ D-ecore v pražských Holešovicích (Komunardů 6), v termínu od 17. 2. do 2. 3. 2012. Cílem výstavy je nejen dát přizvaným umělcům příležitost prezentovat své nejnovější práce na společné kolektivní výstavě, ale poodkrýt taktéž jemné významové a formální aspekty tvorby, které určují jak jejich autorskou individualitu, tak i určitou příslušnost k jisté vznikající generaci autorů – generaci „mainerovců“.

DRUHOROJ se snaží pod jednou střechou ukázat současnou tvorbu mladých umělců, které sice pojí absolventství ateliéru Malby II. Fakulty výtvarných umění v Brně v období, kdy byl veden Martinem Mainerem, ale oddělují je nejen geografické skutečnosti. Výstava tak představí umělce působící na území celé České republiky, mezi nimi i původem zahraniční tvůrce - Samuel Paučo (Slovensko), Lyuben Petrov (Bulharsko). Výběr také sbližuje méně zavedené autory s kritikou oceňovanými umělci, jako je například Denisa Krausová (finalista NG 333 2011, nominace na Cenu Kritiky 2010, 2011), Samuel Paučo (finalista NG 333 2011, nominace ESSL Award 2009) a samozřejmě Martin Mainer (Cena Jindřicha Chalupeckého 1993).

S prvotní vizí výstavy přišla architekta Nina Hedwic Mainerová (ředitelka neziskové organizace Malování a Kreslení) jako s reakcí na možnost využít alternativní prostory studia D-ecore v kreativně laděné městské části Prahy a nabídnout je sobě blízkým autorům. „Současná idea výstavy sleduje princip autorské svobodné volby výběru, respektive přání a až v povzdálí dává příležitost ke kurátorskému dohledu nad celou akcí“ říká Pavel Kubesa, spoluautor výstavy. „Přesto, dalším z přání byla i snaha vyhnout se tradičním výstavám salonního typu. Autorská přání jsme proto přijali, respektovali a dále s nimi citlivě pracovali“, dodává. Výsledkem se má stát výstava, která bude dýchat „společným duchem společný vzduch“.

sediva-cara

Druhoroj - skupinová výstava generace mainerovců 1

Samuel Paučo, Bez názvu, 230x200, 2011

Druhoroj - skupinová výstava generace mainerovců 2

Lyuben Petrov, Albino, 250x260cm, 2011

 

sediva-cara

DRUHOROJ, jako označení pro roj včel, který následuje při dělení včelích rodin novou neoplozenou matku, tak symbolicky odkazuje jak k „osvobození se“ jednotlivých autorů od „staré matky“, tak k jejich nepopiratelnému umělecko-genetickému původu.

Na výstavě se představí:

Denisa Krausová, Martin Mainer, Lyuben Petrov, Lucie Ferlíková, Alfred Symůnek, Hana Hrušová Linhartová, Samuel Paučo

Kurátor:

Martin Mainer, Pavel Kubesa

Vernisáž:

17. 2. 2012 v prostorách studia galerie D-ecore, Komunardů 6, Praha – Holešovice. Začátek vernisáže v 19:00, vernisáž doprovodí živá hudební produkce a DJ set.

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál