autor:

Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí

kategorie:
Hudba
publikováno:
počet komentářů:
0
Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí

Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí h

sediva-cara

Festival Hrady CZ patří k jednomu z nejoblíbenějších festivalů v České republice. Přestože na něm nemůžete spatřit žádné pulsující zahraniční hvězdy, jeho návštěvnost stoupá každým rokem. Důvodů bude více, ale velkou roli hrají určitě cenová dostupnost i originální místa, na kterých festival probíhá. Organizátorům jde totiž o skloubení zážitku z hudebního vystoupení s nevšedním prostředím českých či moravských historických památek. Po radosti, jakou jsem měla z předchozích ročníků, jsem toto léto neodolala a zúčastnila jsem se moravské části festivalu probíhající na zámku v Hradci nad Moravicí. Jako každý rok, i letos můžu tento ojedinělý festival upřímně doporučit.

Program sobotní části festivalu byl vskutku nabitý - mohli jsme se těšit na čtrnáct skvělý kapel česko-slovenské poprockové scény. Začínalo se již dopoledne kapelou Professor Leopard, vítězem soutěže České spořitelny. Ovšem většina návštěvníků se mnohem více těšila na Tomáše Kluse, jednoho z nejoblíbenější současných interpretů, jehož vystoupení bylo zařazeno hned na začátek, snad ve snaze nalákat co nejvíce diváků už na úvod  festivalu. Hned po Tomášovi vystoupila další lákavá jména, například No Name nebo Ewa Farná, kteří si zažili na Hradech CZ svoji premiéru.

 

Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí 1

 

V souvislosti s Klusovým vystoupením nastalo nejvíce komplikací. Nevyhnul se mu problém s dopravou, pochopitelným problémem většiny festivalů. Příliž velké množství účastníků spoléhalo na zajištěnou autobusovou dopravu, která ale ani zdaleka nesplnila jejich (a samozřejmě i mé) očekávání. Nejen, že autobusy nejezdily přibližně každých 30 minut, jak bylo ohlášeno na oficiálních stránkách, ale navíc přijel autobus jen jeden a naprosto přeplněný. Nechal tak za sebou dvojnásobek dalších cestujících. Situace se každou hodinu opakovala, přibylo několik kolon a cestující byli viditelně stále znechucenější. Snad ani nemusím zmiňovat, že nejvíce to dopálilo fanoušky Tomáše Kluse, kteří společně se mnou dorazili do areálu až na jeho poslední píseň. Snad pořadatelé zaznamenali svoji chybu a příští rok zajistí dopravu spolehlivější a praktičtější.

Narozdíl od situace s dopravou musím organizátory pochválit za řešení týkající se tropických teplot. Až do pozdních odpoledních hodin provázelo sobotní program takové vedro, které se na otevřeném prostranství areálu rozhodně nedalo ignorovat. V té chvíli ale nastoupili hasiči, kteří z boku pódia vkusně kropili účastníky studenou vodou.

 

Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí 2

 

Sestavení i organizaci samotného programu bych hodnotila na výbornou. Kapely se střídaly na dvou pódiích stojících v těsné blízkosti, díky čemuž nedocházelo ani k dlouhým prolukám ani ke zpoždění. Co se výběru kapel týče, na své si určitě přišli hudební nadšenci každého věku a posluchači všech žánrů. O ska se postaraly kapely Sto zvířat nebo Polemic, jednu z největších show předvedla multižánrová stálice Monkey Business a úspěch měl i bývalý člen kapely Lucie, rocker David Koller, v jehož podání zaznělo i několik slavných hitů v čele s písní Sex je náš. Jedno z nejzábavnějších vystoupení podle mě obstarala punková klasika Visací zámek. Na řadu přišli tito "kluci" po Ewě Farné, což některým divákům přišlo trochu komické. Tento dojem navíc "Visáči" utvrdili pokynutím směrem k sousednímu pódiu se slovy "je mrtvá". Naštěstí to Ewa určitě nebrala jako urážku a fanoušky to velmi pobavilo. Kapela Visací zámek dále předvedla na svůj pokročilejší věk skvělý koncert. Nezapomněla samozřejmě ani na své punkové poselství prostřednictvím nejslavnějších songů, jako jsou Známka punku nebo Traktor. Nadšení fanoušků neopadávalo, naopak stále rostlo s dalšími a dalšími interprety. Nastoupili Buty a o hodinu později je vystřídala kapela Mandrage, která přilákala k pódiu mladší generaci.

 

Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí 3

 

lomena cara horni

Pro mnohé kapely, které mají možnost hrát na všech osmi zastávkách, je celý festival v podstatě takové hudební turné. Snažíme se tak dávat příležitost střídavě různým kapelám v závislosti na tom, zda například zrovna vydali novou desku nebo jsou aktuálně oceňované v rámci hudebních cen,“ nechal se slyšet jeden z organizátorů festivalu Michal Šesták.

lomena cara spodni

 

Velký potlesk sklidili i Horkýže Slíže. V pozdních večerních hodinách, kdy vystupovali, se areálem šířila naprosto úžasná atmosféra. Stačilo jenom zahrát hity jako Silny refren a Malá Žužu a diváci se mohli zbláznit. Jedna "šílená" fanynka se dokonce dostala i na pódium. Kapela sama si vystoupení velmi užívala, aktivně komunikovala s publikem, a přestože po ní následoval ještě jeden koncert, jejími posledními tóny festival prakticky skončil. Já i zbytek návštěvníků jsme toho litovali, Moravské Hrady bychom si totiž všichni klidně dopřávali ještě jeden den.

 

Report: Moravské hrady - Hradec nad Moravicí 4

 

Hrady CZ jsou skutečně jedním z nejepších českých festivalů. Pokud byste si někdy v příštích letech chtěli zažít trochu toho kulturního povyražení, vřele vám je doporučuji. A pro ty, kteří se někam chystají ještě letos, je tu skvělá zpráva - Českou republiku čeká ještě jedna festivalová zastávka, a to 31. 8. 2012 v Bouzově.

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál