autor:

Temný rytíř povstal: Konec ve velkém stylu

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Temný rytíř povstal: Konec ve velkém stylu

Temný rytíř povstal: Konec ve velkém stylu h

sediva-cara

Od smrti Harveyho Denta uplynulo osm let. Joker hnije za mřížemi a hlavní detektiv gothamské policie je už jen smutným mementem doby, kdy v ulicích města rozpoutal psychopat se zjizveným úsměvem teror. Zdánlivý klid je však jen chiméra, kterou brzy rozptýlí zlo ukrývající se v podzemních stokách…

Nolan jako režisér dokonale etablovaný na hollywoodské scéně neztrácí dech a vrací se na scénu ve velkém stylu. Očekávání bylo nemalé, sám si totiž nastavil laťku tak vysoko, že šance překonat sama sebe se zdá být nulová. A ne, není to proto, že další tak skvěle zahraný Joker už nebude. Mohu však s klidným svědomím prohlásit, že Návrat temného rytíře se svému předchůdci na mnoha frontách vyrovná.

V mnoha, ne však ve všech. Nolan si vzal na ramena opravdu hodně a film napěchoval větším počtem postav a postaviček, které ne vždy dostávají tolik prostoru, kolik by bylo třeba. Například Catwoman v podání šarmantní Anne Hathaway je opravdu okouzlující a každá chvíle na plátně s ní je pastva pro oči - nejen pro její dlouhé nožky ve vysokých podpatcích. Někdy je však dost nepochopitelná motivace jejího konání. Jednou působí jako oportunistický sobec, pak se náhle rozhodne vše obětovat z nějakých vyšších pohnutek, a také její náklonnost k hlavnímu hrdinovi je jakási slabě uvěřitelná. Vzhledem k tomu, že některé věci jsou ve filmu vykresleny příliš doslovně, je to zbytečné zakopnutí. Co potěší je cameo některých charakterů z předešlých dílů. Hlavně Cylian, Scarecrow 'Murphy, jako pomatený hajzlík a vysloužilý záporák ve službách lidu byl příjemným zpestřením.


Temný rytíř povstal: Konec ve velkém stylu 1


Pro ty, kteří si rádi hrají na logiku a hodnotí snímky podle míry realističnosti, se najde jedna skutečná perlička. Schválně neprozradím jaká, jestli vás to během sledování trkne jako mě a mnoho dalších diváků, co to už mají za sebou.

Pokud jsem vyčítal nedostatečnou propracovanost postav vedlejších, musím vyzdvihnout ty hlavní. Christian Bale hraje perfektně a jeho Bruce Wayne jako zatrpklý hrdina na důchodu, je skutečně dojemný, bez jakékoliv ironie. Zatímco v Temném rytíři hrál vedle Eckhardta a Ledgera pouze druhé housle, tento film patří hlavně jemu a využil to na sto procent.

Jak se říká: ,,akčňák“ bez zajímavého a charismatického antagonisty nemůže být dobrý. Návrat temného rytíře je výborný akční film. Bane je skvělý záporák. Úplně jiný než ten v podání Ledgera, ale stejně výborný. Zatímco Joker byl pomatený psychopat, pro kterého zlo bylo jediným potěšením, Bane koná s rozvahou, klidem a jeho motivace je lidsky pochopitelná a může být blízká komukoliv z nás. Špatné skutky, které pramení ze snahy konat dobro, mohou být tím pádem mnohem uvěřitelnější a děsivější. Maska na dýchání a modifikovaný hlas tedy nejsou jediným důvodem proč mi Bane tak nápadně připomíná jednoho zlosyna z úplně jiného univerza. Snad jedinou, byť možná subjektivní výtkou, je občasná rušivá snaha nacpat do Baneových replik co největší množství hlášek. Zatímco například dnes už kultovní, Jokerovy 'why so serious' působilo vtipně, spontánně a svěže, Baneove hlášky občas příliš šustí scénářem. Jeho cynismus a hrubost pak občas nevyznívá tak přesvědčivě, jak by mohla.

Nolan si opět výborně poradil i s reflexí současné doby. Zatímco v předchozím filmu dominovala témata terorismu a fyzická hrozba vůči civilnímu obyvatelstvu, tentokrát jsou motory dění ekonomická krize, společenská nerovnost a pasivita běžného člověka, který čeká, že se svět změní mávnutím kouzelného proutku v podobě revoluce nebo násilného převratu.


Temný rytíř povstal: Konec ve velkém stylu 2


Zručné nakládání s filozofickými motivy a dobře napsané postavy tak tvoří pevný základ pro vizuální zážitek v podobě dokonalých a velkolepých akčních scén, které jsou u Nolana samostatnou kapitolou. Film stál čtvrt miliardy dolarů a je to na něm vidět, a to nejen díky plejádě hollywoodských špiček. Ručně dělané kulisy, minimalistické kostýmy a minimum přehnaně digitálních efektů, to všechno podbarvené monumentální hudbou Hanse Zimmera, jsou zaručenými řemeslnými ingrediencemi pro namíchání toho nejchutnějšího filmařského koktejlu. Již úvodní scéna s únosem letadla je takový malý režisérský koncert a velmi mě mrzí, že jsem ji poprvé neviděl na plátně ale už předtím v traileru. Film se rozhodně vyplatí vidět alespoň kvůli vizuálu a způsobu, jakým pracuje s obrazem a střihem. Nejedná se samozřejmě o nic extrémně výjimečného, ale na poli filmové zábavy je to kus velmi kvalitně odvedené práce, kterou oceníte i v případě, že byste úplně nepřistoupily na to, jak tvůrci vystavěli příběh a fiktivní svět ve kterém se odehrává.

Nový Batman je jako jeho hlavní představitel. Své malé bitvy na jednotlivých bojištích sice vyhrává, občas mu však mírně dochází dech, přestože v rozhodujících momentech neztrácí sílu a odhodlání jemu vlastní. Trilogie je uzavřena. Zda to šlo lépe, nevím, ale podařilo se to výborně a s velkolepostí, kterou se tato sága od začátku vyznačuje. I když konec může napovědět opak, nemyslím si, že se dočkáme dalšího pokračování. Tedy alespoň doufám. Sága, která je již nyní klasikou a kultem si nějaké pošlapání v podobě narychlo poslepovaného pokračování kvůli zisku nezaslouží. Jinak by to bez Nolana, který se jasně vyjádřil, že končí, ani dopadnout nemohlo.

sediva-cara

Trailer k filmu The Dark Knight Rises

ram-horni

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál