autor:

Snímek The Words obsahuje realistický obsah s dávkou citlivosti

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Snímek The Words obsahuje realistický obsah s dávkou citlivosti

 

Současné drama The Words (Slova) je debutovým počinem talentované režijní dvojice Lea Sternthala a Briana Klugmana, jež vykročila do světa filmu velmi odvážnou a pevnou nohou. Jejich společný snímek je dobře strukturovanou sondou do nitra moderního spisovatele snažícího se prosadit v soudobém literárním světě plném konkurence a mainstreamového myšlení.

Rory Jansen je ztělesněním inteligentního, bystrého muže žijícího takřka idylický život. Vlastní útulný, svěže zařízený podkrovní byt v New Yorku, bydlí spolu s krásnou a příjemnou snoubenkou Dorou, pravidelně se schází s přáteli. Rory je mladý a ambiciózní, přičemž veškeré své úsilí směřuje k dokončení svého prvního románu s pocitem, že má potenciálním čtenářům co nabídnout. Má skvělé nápady, oplývá inteligencí i jemným myšlením. Problém je jediný. Nenachází slova, která by jeho nápadům dala život. Ve snaze definovat vlastní pocity zabředává víc a víc do začarovaného kruhu, kde se stává překážkou sám sobě.

 

Untitled-1

 

"Jsou komunikačním prostředkem.

Formujeme jimi naše myšlenky.

Spojují nás i rozdělují.

Jsou to Slova, která definují naši existenci."

 

Untitled-2

 

Záchrana však přichází z nenadání v podobě starého svazku ukrytého v kožené kabele přivezené z pařížských líbánek. Rorymu se tak odhaluje „skutečný“ příběh mladíka jen o něco mladšího, než je on sám, žijícího na pomezí 2.světové války, jehož slova vyjadřují skutečné štěstí, bolest a životní ztrátu. Jde o příběh, který napsal sám život, a jehož kvalit Rory nikdy nebude moci ve své práci dosáhnout. Náhle se tedy ocitá před zdrcujícím rozhodnutím, zda toto ryzí umělecké dílo pohřbít i s kabelou, ve které bylo objeveno, či zda si ona jedinečná slova přivlastnit a stát se tak autorem, jakým si přál vždy být.

Dějová linie filmu se větví na tři části, přičemž každá z nich probíhá v odlišném časovém úseku a samotné vyústění všech tří lze chápat hned několika způsoby.

The Words je citlivým, ojedinělým snímkem, jenž se nesnaží prvoplánově diváka poučovat, naopak mu nechává prostor k tomu, aby si daný obsah přebral po svém. Vše jen pak podtrhuje uhrančivá orchestrální hudba z pera Marcela Zarvose. Jde o ryze artový snímek, jehož uměleckost nespočívá ve formě, ale pravdivém a reálném obsahu, který v leckteré části odráží život každého z nás.

 

Trailer k filmu The Words

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál