autor:

Recenze filmu Palo Alto s Jamesem Francem a Emmou Roberts

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Recenze filmu Palo Alto s Jamesem Francem a Emmou Roberts

Coppola není jen jméno jedné význačné filmařské rodiny, jež čas od času bere nezávislé festivaly útokem, ale pravděpodobně i označením genu, který se od velkého Fracise táhne až k současné generaci mladých rodinných příslušníků. Právě Gia Coppola, neteř známější Sofie, se taktéž rozhodla vstoupit do filmového světa, přičemž jako předlohu pro svůj debut zvolila sbírku povídek Palo Alto od Jamese Franca, nazvanou podle jeho rodného městečka na Západním pobřeží.

 

Palo 1

 

Volba je to celkem odvážná, zvážíme-li Francovy občasné umělecké kontroverzní výstřelky. Jak už ale bylo řečeno, Coppola není jen prázdnou zaříkací formulí, nýbrž autonomní osobností s velkým umem postihnout spleť emocí, v nichž se občas nevyznáme ani my sami.

Palo Alto je v jádru jakýmsi melancholickým náhledem do životů čtyř dospívajících spolužáků, jejichž problémy nebudou nikomu neznámé. Osamění, potřeba být vyslyšen, milován, úzkost a zmatené myšlenky…

 

Palo 2“Chci lásku, pro kterou jsem se narodil.“ Ne nadarmo mi při sledování vytanula slova Allena Ginsberga, neboť hledání lásky, opětovaného citu a pochopení je skutečným motivem všech zúčastněných aktérů, ať už jde o lásku přátelskou či partnerskou.

VIDEO

 

Nad mladistvý ansámbl se právem povyšuje Emma Roberts, jež svou postavu křehké April, snažící se zalíbit svému trenérovi (James Franco), dotáhla k naprosté dokonalosti. Nic dlužný jí nezůstává ani Jack Kilmer, jehož láska k April je zastíněna vlastní plachostí i dominantním chováním jeho nejlepšího přítele Freda (Nat Wolff).  

Sama režisérka s velkým pochopením vykresluje pocity odcizení v dnešní odosobněné společnosti mladých lidí, kteří se snaží naplnit velká očekávání okolí, aniž by přitom poznali vlastní kvality. Přesto jakoby jí v samotném finále došly síly, a tak po bezvadně gradující závěrečné třetině přichází tak trochu nedoslovný konec, jež vzhledem k předchozímu vývoji nemá žádné opodstatnění.

 

Palo 3


Palo Alto tak nejvíce připomíná všemi milované Ztraceno v překladu, za což může nejen pozvolné tempo vyprávění, ale i nadpozemský soundtrack od Devonté Hynese a Roberta Coppoly Schwartzmana, námětem je pak nejblíže dráždivému snímku Kids Larryho Clarka. Přesto Gia vypráví Francovu předlohu skrze vlastní, velmi citlivou a snad až ryze ženskou perspektivu, jež jí, věřím, v budoucnu vynese pevnou pozici nejen v rodinném společenství, ale i v tom filmovém. 

Na další recenze se můžete podívat zde: Nymfomanka I. (TADY), Nymfomanka II. (TADY), Přežijí jen milenci (TADY), Jasmíniny slzy (TADY), Bling Ring (TADY) a Gravitace (TADY).

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál