autor:

Prometheus: vyplatilo se čekat?

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
1
Prometheus: vyplatilo se čekat?

prometheus pict 1

sediva-cara

Představovat film Prometheus někomu, kdo alespoň občas nahlédne, co dávají v kině, nevadí mu science-fiction žánr, nebo se mu líbil alespoň jeden film, kde se vyskytl Gigerův vetřelec, asi nemá smysl. Kampaň byla masivní. Trailery, krátké virální filmy a nekonečné množství článků a diskuzí na filmových a fanouškovských webech o nejnovějším eposu Ridleyho Scotta (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor), to vše předpovídalo, že tento neúnavný Brit opět natočí něco velkého. A taky natočil. Otázkou však není jako velké, ale co.

Dlouho, předlouho se diskutovalo o tom, zda bude Prometheus regulérní prequel filmu Vetřelec, zda půjde o nový příběh ve vetřeleckém univerzu, nebo s ním nebude mít společného nic. Poslední teorie se navzdory tajnůstkářství tvůrců rychle ukázala jako chybná. Už podle prvních fotek z natáčení a obrázků některých záběrů bylo jasné, že Prometheus bude mít avizované, vetřelecké DNA, tak jak to režisér tvrdil ještě na začátku natáčení, ještě předtím než někdo ze štábu prohlásil, že půjde o zcela nový film, nezávislý na jakémkoliv snímku o slavné příšeře.

Základní premisa byla naznačena již v posledním traileru. Dva archeologové Elisabeth Shaw (Noomi Rapace) a Charlie Holloway (Logan Marschall-Green), po posledním objevu pravěké malby v skotských jeskyních, potvrdili svou teorii o tom, že naši předkové byli v kontaktu s mimozemskou supercivilizací, která má pravděpodobně něco společného se stvořením člověka. Podobné malby se našly nezávisle na sobě po celém světě, z různých období historie pravěkého člověka. Všechny představovaly jakousi mezigalaktickou mapu k planetě, která je zřejmě domovem našich potenciálních stvořitelů. To samozřejmě nemohlo ujít pozornosti gigantické korporaci Weyland Industries, která se zabývá osídlováním neznámých planet, a tak z iniciativy samotné hlavy společnosti organizuje vědeckou výpravu pod velením autoritativní Meredith Vickers (Charlize Theron). Posádku, kromě pár zbytečných postaviček, dále tvoří záhadný android David (Michael Fassbender) a sympatický kapitán lodi Janek (Idris Elba).

Co najdou na planetě? Setkají se s našimi stvořiteli? Jací budou? To vše jsou otázky, které si kladou jednak členové týmu ale i divák, v první, mnohém lepší polovině filmu. Více vám toho vyzradit nemohu, ačkoli o mnohé se už postaral nešťastně připravený poslední trailer. Pokud bych měl psát o tom, co se s postavami bude dít dál, jen bych papouškoval to, co jste už viděli v něm, nebo bych prozradil i to málo, co příběh nabízí. Děravý scénář, podivné motivace chování některých postav, a nejednoznačnost toho, čím vlastně film chtěl být, vám s vysokou pravděpodobností pokazí i to málo dobré, co Prometheus obsahuje.

 

prometheus pict 4

prometheus pict 5

 

Ano. Triky jsou na skutečně vysoké úrovni, časté opakování příjemného hudebního motivu otravuje až ke konci filmu. Najdeme dokonce pár scén, které se dají nazvat velkolepými, a tak snadno na ně nezapomenete, ale to je od očekávaného vizionářského inteligentního sci-fi velmi málo. Navíc dobré triky za 150 milionů dolarů snad ani jako plus brát nelze. Scott sliboval nový příběh, nový svět, nové tvory. Bohužel se tato vize v druhé polovině scvrkla na předražené akční sci-fi „béčko“ a místo vysvětlování přibývají další otazníky. A to nemyslím otázky filozofického charakteru, nebo nejednoznačnosti z hlediska volné interpretace, jaké měl například Nolanův film Inception, nebo komorní Source Code od Duncana Jonese. Fanoušky původního Vetřelce sice možná potěší odkazy na legendární film, ale díky zmiňovaným scenáristickým přešlapům si možná někteří pomyslí, že tam snad ani nemuseli být. Proč, to vám opět vyzradit nemohu.

Důležité a smutné zároveň je, že ani po zhlédnutí Promethea nedovedu určit, zda se tedy jedná o prequel ke Scottově debutu, nebo o samostatný film, který si něco z Vetřelce pouze půjčil. Bohužel díky scenáristům Jonu Spaihtsovi a Damonovi Lindelofovi snímek nefunguje ani tak, ani tak. Pokud si vyhledáte jaké "skvosty" mají tito pánové za sebou, tak se snad ani není čemu divit. Ridley Scott se nám tak po dlouhých měsících nadšeného očekávání postaral o velké zklamání. Pokud se chcete pouze pokochat na krásných záběrech, kulisách a ke konci zabavit při efektním akčním béčku s prvky hororu a příšer jako vystřižených z Hollywoodu padesátých let, návštěvu kina byste mohli považovat za dobrý nápad. Pokud čekáte inteligentní velkofilm, který by měl sdílet piedestal spolu s Blade Runner nebo Alien, ruce pryč!

sediva-cara

Trailer k filmu Prometheus od Ridleyho Scotta

ram-horni

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Já si myslím, že to je přehnané to co je zde napsané. Film zklamal jen ty, co si na tom nahonili, že to bude monstrózní dechberoucí podívaná. Už jen proto, že to točil Scott a spolupracoval Giger. A zmínilo se o vetřelčím DNA. A pak se zábava nekonala. Mě osobně se film líbil a když se nekonalo to nejočekávanější. Já jsem si tam našel to co se mi líbí a nečekal jsem žádné zázraky a vůbec jsem nebyl zklamný. aby pitval film do detailů, že tam byli příšery jak z 50 let...no a co? proč by tam být nemohly? A že zanechal milion dalších otazníků? No a co? A proš by nemohl? Film nemusí nutně kopírovat a dobře končit jen prot, že si to někdo přál. Byli lidé kteří na to šli s tím, že jdou na nové sci fi. A ti zklamaní nebyli. Myslím si, že to přehnané kritizování po premiéře, je jen mlácení psa. A kdo chce psa bíti, vždycky si hůl najde. A proto budeme řešit detaily. Hovadina.

      0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist