autor:

Přežijí jen milenci: Nehynoucí romance napříč stoletími

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Přežijí jen milenci: Nehynoucí romance napříč stoletími

Podobně jako Wes Anderson či Spike Jonze se i Jim Jarmusch za léta tvůrčí působnosti etabloval coby autor s velice specifickým pohledem na svět. Jeho filmy se vyznačují pozvolným tempem, extatickou hudbou a především pak atypickými postavami, ať už jimi jsou outsideři, kavárenští snílci nebo potenciální otcové, vždy jde o jedince, které nelze zaškatulkovat, kteří se vymaňují ze stereotypních představ.

Přesto, ba právě proto, jsou nám často bližší než idoly, s kterými bychom si tolik přáli se ztotožnit. Výjimkou nejsou ani protagonisté Jarmuschova nejnovějšího počinu, ačkoliv ožívají pouze v noci a již by naším jídelníčkem bezesporu pohrdli.

 

Only

 

Adam a Eva. Dva typologické protiklady, jež se z hlediska vztahového vzorce dokonale doplňují. On je introvertním umělcem, ona jeho múzou. Přesto se s nimi seznamujeme ve chvíli, kdy oba žijí zcela samostatně, zdánlivě nezávislí na okolí. Důvodem k znovu shledání je Adamova narůstající skepse vůči lidstvu, světu i samotnému smyslu života. Nebo je jím snad „pouhý“ stesk? Ne nadarmo přijíždí Eva za svou láskou do zpustošeného Detroitu, kde pár čeká nevítaný host, jenž výrazně naruší zaběhnutý pořádek.

Přežijí jen milenci je nostalgickým vyprávěním příběhu dvou upírů, kteří jsou uvězněni v setrvačnosti času. Coby diváci si hořce uvědomujeme, že sledujeme pouhou výseč jednání, které se znovu a znovu opakuje. Obě hlavní postavy se vůči této dějové zacyklenosti zdají být obrnění, snad má Eva nad svým druhem nepatně navrch, neb je se svou rolí nesmrtelníka zcela smířena, zatímco Adama věčnost uvrhá stále do hlubších depresí a zatvrzelé misantropie.

 

Only 2

 

Patrně záměrnou dějovou vyprázdněnost celkem úspěšně vyplňuje bravurně sehraná dvojice Swinton-Hiddleston, jež dokonale naplňuje pravou ideu romantismu. Jejich soužití je úplným opakem dnešní dynamické, proměnlivé doby. Jmenovatelem obou rozličných paralel však zůstává zásadní volba společná nám všech; žít či přežívat?  

Filmu lze vytknout jen přehnanou stopáž, jež důsledkem režisérova nedramatického projevu lehce ubíjí, obzvlášť v poslední třetině, kde se zcela nevyhnutelný závěr, jaký divák logicky předjímá, zbytečně oddaluje. Přeživší milenci proto působí jako mimočasový melancholický sen, po jehož rozplynutí následuje tvrdý návrat do reality.      

TRAILER

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál