autor:

On the Road - film s beatnickou duší

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
On the Road - film s beatnickou duší

 

50. léta v poválečné Americe nebyla jen o všudypřítomné ekonomické krizi, chudobě a politické nejistotě, ale představovala i dobu nespoutaných jazzových klubů, divokých večírků a cestování mladých lidí za poznáním. Začínalo se experimentovat s drogami, upouštět od rasových předsudků a sexuálním menšinám se alespoň na krátkou chvíli otevřela brána do světa, ve kterém bylo akceptováno téměř cokoli. Tehdy se zrodilo uskupení, jež si brzy osvojilo název „beat generation“ (zbitá/beatová generace), tvořené lidmi žijícími každým okamžikem. Bez zábran. Bez předsudků. Naplno.

On the road (Na cestě) je filmovou adaptací stejnojmenného románu Jacka Kerouaca, hlavního a pravděpodobně nejikoničtějšího beatnika vůbec, uvedenou na letošním filmovém festivalu v Cannes. O filmový scénář se postaral na Oscara nominovaný José Rivera spolu s režisérem Waltrem Sallesem, brazilským rodákem, jehož původ se ukázal být dobrým východiskem pro zfilmování jednoho z nejzásadnějších literárních děl minulého století.

 

naceste

 

Hlavním vypravěčem celého příběhu je Sal Paradise (Sam Riley), začínající spisovatel, hledající inspiraci na každém rohu. Jen těžko se vypořádává se smrtí svého otce a zároveň odtažitou atmosférou, jakou NewYorku nabízí. Situace se však zásadně obrací s příchodem nespoutaného Deana Moriartyho (Garrett Hedlund) a jeho milenky Marylou (Kristen Steward), kteří stojí proti veškerým konvencím a společenským tabu, a v jejichž přítomnosti Sal konečně nalézá potenciál a vhodnou příležitost pro sepsání své knihy, stejně jako smysl vlastní existence. Společně tak vyrážejí na cestu napříč Amerikou, která už navždy poznamená život každého z nich.

 

naceste2

 

Film je bezpochyby zdařilou adaptací, vezmeme-li v úvahu obsáhlost a nestrukturovanost původní předlohy. Soundtrack je úmyslně tvořen převážně jednoduchými rytmickými melodiemi, které vyzdvihují úžasně živé jazzové části, a které úspěšně umocňují divákův pocit, že je skutečně na cestě. Svůj úkol zvládli i herci, nemající sebemenší problém ztotožnit se s tehdejší nezávazností a bohémským, leč nekomfortním způsobem života. On the road není přesnou kopií předlohy, ale významově duchaplným samostatným filmem s tou pravou beatnickou duší.

 

Trailer k filmu On the Road

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál