autor:

Nymfomanka: Velkolepá zpověď nešťastné ženy

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Nymfomanka: Velkolepá zpověď nešťastné ženy

Na poli evropského filmu bychom jen stěží našli osobitějšího filmaře, než jakým je Lars von Trier. Jméno tohoto dánského provokatéra a zároveň výjimečného režiséra je skloňováno často, ať už mluví o sympatiích k Hitlerovi, či záměrně a s potěšením prezentuje násilí na svých hlavních ženských hrdinkách. Lars má jakýsi šestý smysl, jenž úspěšně zastírá autorovy původní záměry, a nechává nás tak napospas vlastním tezím. Nymfomanka, potažmo její první část, je pak režisérovým největším vtipem za celou jeho dosavadní kariéru.

Ti, kteří čekali bezúčelnou smršť souloží, a jistě jich nebylo málo, odešli z kina dozajista zklamaní. První díl Nymfomanky je totiž epickým prologem do života jedné ženy, jež skrze retrospektivní hodnocení sebe sama odhaluje vlastní tužby, zklamání i rané počátky svého sexuálního života. Její přímý posluchač, Selingman, je postarší muž zprvu sloužící jako nezainteresovaný hodnotitel, jenž se však nevyhnutelně stává důležitou součástí hrdinčina vyprávění. Nahota je zde podmíněným elementem, který jednak ilustruje vypravěččinu citovou vyprázdněnost, zároveň ale její život naplňuje prchavým pocitem uspokojení, nikoli však štěstí.

Trier se znovu osvědčil jako velký vypravěč. Svoji obsesi detaily přivedl k dokonalosti táhlým spektrem mikrozáběrů, syrovými dialogy i metaforickými obrazy, jež gradují finální bachovskou epizodou, bilancující na hraně dokonalosti nejen v rovině hudební, ale i milostné. 

Nymfomanka není rozborem ženské sexuality, nýbrž silnou zpovědí citově silně narušené ženy, jež je místy tragická, jindy zas satirická a vlastně až nebývale humorná, vzhledem k Trierovým standardům. Nezbývá než čekat na zbylou část, jež musí příběh rámcově patřičně ohraničit a nechat jej vyznít v celé své síle. 

Skvělý trailer k filmu Nymfomanka najdete ZDE

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál