autor:

Nový film od švédského režiséra Tomase Alfredsona: Jeden musí z kola ven

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Nový film od švédského režiséra Tomase Alfredsona: Jeden musí z kola ven

Jeden musí z kola ven 1

Filmový plakát

sediva-cara

Poprvé jsem se se jménem Tomas Alfredson setkal při snímku „Ať vejde ten pravý“. Švédská odpověď na Twilight s absencí nevkusu, kýči a patosu, s precizně vykreslenými postavami a tou pravou severskou romantickou tvrdostí mi napovídala, že s tímto režisérem si srdce filmových fanoušků ještě zaplesá. Adaptace románu "Tinker Tailor Soldier Spy" (Jeden musí z kola ven) Brita Johna le Carré, přišla do našich kin téměř ruku v ruce se sibiřskou zimou a podobně chladně a bez větších ohledů provětrá naši pozornost a vnímavost.

 

jeden musí z kola ven 2

 

Příběh se odehrává v roce 1973, studená válka dosahuje jednu z nejvyšších amplitud a britská tajná služba MI6 se musí vyrovnat s těžkou úlohou: její šéf s krycím jménem "Control" (John Hurt) zjistí, že přímo v jádru organizace se nachází ruský dvojitý agent. Rok po nevydařené akci, která má přinést informaci, kdo je 'krtkem v zahradě', odchází šéf spolu s dalším kolegou "Smiley" (Gary Oldman) do důchodu a následně umírá. Vládě však nevyřešený šrám na tváři MI6 překáží, a tak se Smiley chtě nechtě pouští do pátrání a zaplétá se do pavučiny vztahů mezi nejvyššími představiteli organizace.

V postupném skládání mozaiky příběhů jednotlivých postav, vyprávěném prostřednictvím nenásilných flashbacků, dominuje hlavně minimalismus, cit pro detail a práce s postavami a reáliemi Anglie sedmdesátých let. Občas mi způsobem narace a prací s obrazem připomíná Finchera. Některými scénami sice může sklouznout až k manýrismu a zbytečně odpoutávat od poměrně složité hlavní dějové linie, ale jejich preciznost a stylovost dorovnává tento formální nedostatek. Navzdory téměř bondovskému námětu se však nejedná o špionážní oddychovku, ale spíše o dokumentaristické drama, kde je napětí stupňované pomalu, s minimální akcí, a kde každé gesto, nebo pohled může zvrátit průběh hry. Za zmínku určitě stojí i samotné, v skutku, hvězdné herecké obsazení a komorní hudba Alberta Iglesiase, dvorního skladatele Pedro Almodóvar. Kromě zmíněných hlavních protagonistů uvidíme oscarového Colina Firtha, budoucího Batmanova protivníka Toma Hardyho, Mark Strong, kterého si pamatujeme ze snímku Rock'n'Rolla nebo aktuálního Sherlocka - Benedicta Cumberbatch.

Pokud máte chuť na opravdu kvalitní kino, a to po všech stránkách, vyhledáváte politické, či špionážní thrillery staré školy a nebojíte se čelit výzvě rozvětvenějšího příběhu, zde je jasný favorit.

sediva-cara

Trailer k filmu Jeden musí z kola ven (Tinker Tailor Soldier Spy)

ram-horni

•••

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál