autor:

Nespoutaný Django skvěle započal filmový rok 2013

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
1
Nespoutaný Django skvěle započal filmový rok 2013

 

Nepolevující žár texaského slunce, vyprahlé pláně táhnoucí se přes obzor, ozvěna štvaných koní topících se v rozvířeném prachu. Takové a mnohé další obrazy vytanou člověku na mysli se slovem western, jenž je odjakživa spjat s divokým západem, tamějším drsným životem a ještě drsnějšími chlapy, již nesahají pro kolt daleko. Stejně tak je i oblíbeným žánrem dnes již kultovního režiséra Quentina Tarantina, známého pro svou kontroverzi, ale i lásku ke spaghetti westernům a především tvorbě Sergia Leoneho.Přesto je Tarantinův Nespoutaný Django jiný, než by leckterý z jeho fanoušků a milovníků westernu předpokládal. Zápletka zůstává po vzoru Quentinových předešlých filmů celkem prostá: Django, svobodný otrok, se ve společnosti svérázného doktora Schultze vydává na krvavou pouť, najít a vysvobodit svou ženu z otroctví. Stejně tak neodmyslitelný je jeho vyprávěcí rukopis, jenž s přehledem kombinuje několik časových rovin do jedné a míra flashbacků je zde intenzivnější, než kdy jindy.

Co se mění, je pojetí žánru jako takového. Tarantino zachoval westernová pravidla, nicméně zbytek přizpůsobil zcela své imaginaci, když nejstěžejnější část příběhu přesunul z vyprahlého západu na louisianský jih krátce před vypuknutím občanské války. Takřka tříhodinové stopáži, jež dělá z Djanga prozatím nejdelší Tarantinův snímek, dominuje skvěle obsazená herecká trojice; Jamie Foxx v roli nespoutaného, pomstou a vášní hnaného otroka toužícího pouze po shledání s milovanou ženou, oscarový Christoph Waltz coby vytrvalý lovec lidí s překvapivě dobrým srdcem a v neposlední řadě excelující Leonardo DiCaprio jako slizký, amorální a naprosto bezskrupulózní majitel plantáže Candyland. Všem těmto hercům byly jejich role napsány přímo na tělo, což se projevuje v samotném výsledku jako ta nejlepší možná volba. Bezchybné herce navíc doprovází ta nejtematičtější hudba, odvážně kombinující westernové melodie s hip hopem, odkazující na největší černošské pěvecké legendy. To vše doplněno nádhernou krajinou amerického jihu, počínaje zasněženými vrcholky texaských hor a prosluněnou Louisianou konče.

 

Django-Unchained-010

Nespoutaný Django je svým zpracováním, odkazem a především duší tím nejryzejším westernem v soudobé kinematografii, a stejně tak nejosobitějším Tarantinovým filmem doposud. Je nevídaným eposem, jenž ctí žánrové tradice, odpovídá Tarantinově kritické představě společnosti a zároveň předkládá svědectví z pravděpodobně nejčernějšího období amerických dějin. Filmový rok nemohl začít lépe!

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Pane, jste velmi talentovaný redaktor a vaše recenze na Djanga je přesně taková, jakou jsem si jí představoval. Děkuji

      0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist