autor:

Jen Bůh odpouští: sonda do bangkokského podsvětí

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Jen Bůh odpouští: sonda do bangkokského podsvětí

Každá světová metropole má své dvě zcela rozdílné tváře. Tu venkovní, honosící se historickými památkami, hypermoderními stavbami a různorodými turisty, a pak tu všedním očím ukrytou za nejedněmi dveřmi, jež odkrývá skutečnou povahu města a tamních obyvatel.

 

Jen Bůh odpouští: sonda do bangkokského podsvětí 1


Mladý Julian (Ryan Gosling), překupník drog a trenér dospívajících boxerů, se bezesporu pohybuje v té druhé části exotického Bangkoku. Ve skrytu neonových září barů a bordelů provozuje úspěšně svůj byznys, přesto je na první pohled jasné, že jej sžírá na první pohled neurčitý vnitřní rozkol. Julian s sebou nese spoustu křivd a nezodpovězených otázek z minulosti, které nečekaně nabývají nových rozměrů s vraždou jeho staršího bratra a následným příletem egocentrické matky, jež se nerozvážně rozhodne vzít věci do vlastních rukou.

Dánský režisér Nicolas Winding Refn nám po svém předloňském úspěchu s hitem Drive představuje stinnou tvář thajského podsvětí, ve kterém se snoubí krása s nekompromisním násilím. Z prostřední luxusu, drog a prostituce vystupuje děsivá postava Changa, zdejšího představitele zákona, před kterým se ohýbá i bangkokská policie, a který s logikou „oko za oko, zub za zub“ vstupuje do Julianova života, na jehož konci jej čeká jediné: odpuštění, nebo pomsta.

Jen Bůh odpouští je po estetické stránce dokonalým filmem, naopak však strádá po stránce vyprávěcí. Jindy snesitelná stopáž 90 minut se zde absolutně hroutí pod jednoduchostí hlavní zápletky, která navíc v samotném finále opomine vysvětlit celou škálu stěžejních otázek. Divák si tak musí vystačit s neobvykle hravou kamerou, psychedelickou hudbou a vizáží hlavního, takřka němého protagonisty. V opačném případě bude z kina odcházet zcela zmaten, s podivnou chutí neuspokojenosti na jazyku.

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál