autor:

Hugo a jeho velký objev: pocta kinematografii podle Martina Scorceseho

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Hugo a jeho velký objev: pocta kinematografii podle Martina Scorceseho

hugo ajeho velký oběv 10

Filmový plakát

sediva-cara

Na dobrodružný rodinný film mě do kina jen tak někdo nedostane. Když mě úspěšně obešli potterovské a tolkienovské ságy, měla jsem pocit, že jsem jaksi imunní vůči podobným fantastickým příběhům. Režie Martina Scorceseho však stála za to odložit svou předpojatost vůči žánru zaměřenému především na dětského diváka. Výsledek? Od úžasu (i díky 3D promítání, které jsem si vybrala omylem) jsem pištěla téměř jako malý chlapec, který seděl vedle mě (nápadně mi připomínal Nilse Holgerssona). Ten si ještě o něco víc než já užíval krásné, barevně trojdimenzionální scény, protože nestíhal číst titulky. Předpokládám, že všichni ostatní diváci, kteří již absolvovali první stupeň základní školy, ocenili původní znění stejně jako já.

"Hugo a jeho velký objev" nabízí divákovi poutavý příběh a odpočinek nerušený žádným nečekaným překvapením. Martin Scorcese si zde opět mohl pustit svoji imaginaci na špacír, filmové obrázky někdy oživuje doslovnými barevnými výbuchy. Tento velkorozpočtový film vznikl podle knižní předlohy Briana Selznicka, která sklidila velký úspěch. Filmová 3D verze je považována za jednu z dosud nejlepších a jsem ráda, že můj omyl při koupi lístků do kina postihl pravé tento film. 3D brýle jsem od té doby nevyndala z kabelky, co kdyby náhodou…

Děj nás zavede na pařížskou vlakové nádraží 30-tých let, která se stává jakýmsi autonomním světem pro mnoho postav. Žije zde i hlavní hrdina, sirotek Hugo střežící svůj velký poklad, ke kterému se přidává i jeho po dobrodružství dychtící přítelkyně Isabelle. Jako odlehčující element občas působí Sasha Baron Cohen, v roli obávaného staničního strážníka, který si opravdu "nečekaně" drží svou pozici zábavné postavičky. Postupujícím dějem se pomalu dostáváme i k filmovým počátkům - Scorcese tento snímek využil jako poctu všem filmovým velikánům z přelomu 19. a 20. století. Bratři Lumièrovi zde hrají klíčovou roli, když poprvé v roce 1895 na veřejnosti promítají film "Příjezd vlaku do stanice Ciotat", který vyvolal obrovské vzrušení. Jedním z hlavních hrdinů filmu je i Georges Méliès, zakladatel sci-fi žánru a fantastických filmů. Jeho "Cesta na měsíc" se objevuje jako zásadní motiv celé snímky. Němé filmy v tomto velkorozpočtový představení přímo ožívají, dostává se jim nového Scorceseho zpracování a stávají se tak sami o sobě velkolepými díly.

Pro filmové nadšence se Scorceseho adorace občas stává kritickým momentem, nám obyčejnější lidem však přijde toto podsouvání historie velmi příjemné. Vypadá to tak, že Martin Scorcese je s Hugem odsouzen na úspěch. Zatím získal Zlatý glóbus za nejlepší režii, nadějně však vypadá také jeho 11 nominací na Oscara.

sediva-cara

Trailler k filmu Hugo a jeho velký objev (Hugo)

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál